Gwiazdy

44. FPFF w Gdyni. „Mowa ptaków”. Film Xawerego Żuławskiego o współczesnej Polsce

Gwiazdy

Trwa 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do Gdyni co roku przyjeżdżają polscy i międzynarodowi goście i twórcy filmowi. Z Xawerym Żuławskim, Martą Żmudą-Trzebiatowską oraz Sebastianem Fabijańskim spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Dziś wieczorem odbędzie się oficjalna premiera filmu w reżyserii Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”. Scenariusz napisał ojciec reżysera, nieżyjący od trzech lat Andrzej Żuławski.

Czy ojciec zostawił Xaweremu wskazówki, jak miał wyglądać film „Mowa ptaków”?

Myślę, ze ojciec przekazywał mi wskazówki zza światów, wiec nie wiem czy dobrze je odczytywałem. W każdym razie starałem się. Kiedy mi go dał, powiedział żebym go przeczytał i zrobił z nim co chce.

Podczas pokazu prasowego wielu dziennikarzy zadawało pytania twórcom o fabułę filmu, ponieważ jej nie zrozumieli. Co ciekawe zarówno aktorzy jak i reżyser odpowiadali na pytanie sformułowaniem: „nie wiem”. Dlaczego tak trudno zrozumieć fabułę?

Widzowie też mogą nie wiedzieć o czym ten film jest. Widzowie mogą nam powiedzieć o czym ten film jest dla Was. Na pewno jest to film współczesny o Polsce.

- odpowiedział reżyser Xawery Żuławski.

Premiera filmu w polskich kinach 27 września 2019.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Jest jedną z najstarszych imprez filmowych w całej Europie, który promuje rodzimą kinematografię. Festiwal istnieje od 1974 roku. Do 1986 roku był organizowany w Gdańsku. Od 1987 roku FPFF przeniósł się do Gdyni.

Widzowie Festiwalu w Gdyni mogą jako pierwsi zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami filmowymi. Uczestnicy Festiwalu rywalizują ze sobą w dwóch sekcjach konkursowych – w Konkursie Głównym (Złote i Srebrne Lwy), a także w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Co więcej, na Festiwalu wręczana jest również nagroda Platynowych Lwów. Otrzymują ją twórcy za artystyczny dorobek życia.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości