Gorące tematy

Autokwarantanna i testy na COVID-19 sposobem na święta z rodziną? Lekarz: "Trudno mi to sobie wyobrazić"

Gorące tematy

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a sytuacja epidemiologiczna dalej jest niepokojąca. Wiele osób zastanawia się, jak spędzić Boże Narodzenie w tym roku, żeby nie narażać nikogo z bliskich na niebezpieczeństwo, ale jednocześnie nie zostać w domu samemu. O zdanie zapytaliśmy lekarza, prof. Andrzeja Fala.

Boże Narodzenie 2020 z dziadkami?

Święta Bożego Narodzenia są przez wiele osób szczególnie celebrowane. Niestety przez pandemię koronawirusa polski rząd postanowił ograniczyć spotkania tylko do pięciu osób. Zdaniem prof. Andrzeja Fala, kierownika Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA należy szczególnie unikać kontaktu z osobami starszymi.

- Nie zróbmy im na święta prezentu w postaci dawki wirusa. Uważam, że to jest najistotniejsze, że jeszcze wszystkie spotkania zdążą się odbyć, jeśli będziemy zdrowi i jeśli przetrwamy pandemię.

Według naszego gościa ograniczenie spotkań przełoży się również na spadek liczby osób zakażonych i zmarłych z powodu COVID-19.

- Wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby ta pandemia złagodniała, aby z setek zgonów dziennie zrobiły się dziesiątki, albo jeszcze mniej, z dziesiątek tysięcy zakażeń tylko tysiące i setki - powiedział lekarz.

Autokwarantanna i testy na koronawirusa

Pojawiły się pomysły, które miałyby umożliwić bezpieczne spotkanie świąteczne z najbliższymi. Pierwszy polega na tym, że wszyscy potencjalni goście robią test na koronawirusa i ci, którzy nie są zarażeni przychodzą na uroczystość. Drugi natomiast to tzw. autokwarantanna polegająca na tym, że przez tydzień przed świętami każdy z tych, którzy mają zasiąść przy świątecznym stole nie spotyka się z innymi i w związku z tym eliminuje zakażenie patogenem. Według naszego gościa pierwszy pomysł jest mało realistyczny.

Jeżeli wykonamy ten test dwa dni czy trzy dni wcześniej, to nie mamy pewności, że w dalszym ciągu jesteśmy niezakaźni. Oczywiście ryzyko jest małe, ale pewności nie mamy. To dotyczy każdego testu - stwierdził prof. Fal.

Dodał, że autokwarantanna również może być trudna do przeprowadzenia.

Jeżeli już jednak ktoś zdecyduje się na spotkanie z najbliższymi, to - według naszego gościa - bezwzględnie należy przestrzegać następujących zasad:

  • zachować dystans półtora- czy dwumetrowy;
  • wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy;
  • nosić maseczki, gdy nie spożywamy posiłku.

>>> Zobacz także:

Święta bez przytulania? "Okropne, ale to brutalna rzeczywistość"

5 gości podczas Wigilii. Czy w ten limit wliczają się dzieci?

Kilka pomysłów na życzenia świąteczne

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości