Włosy

Szampon oczyszczający – z czego? Jak wpływa na skórę głowy?

Butelki z szamponami w łazience

Fot. Axel Bueckert / EyeEm /Getty Images

Włosy

Szampon oczyszczający – z czego? Jak wpływa na skórę głowy?

Butelki z szamponami w łazience

Fot. Axel Bueckert / EyeEm /Getty Images

Szampon oczyszczający spotkamy przede wszystkim na półce u naszego fryzjera. To jeden z podstawowych produktów ułatwiających przygotowanie włosa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. W domu nie trzeba go stosować częściej niż raz w tygodniu. Warto natomiast zaopatrzyć się w szampon głęboko oczyszczający.

Szampon oczyszczający skórę głowy jest produktem fryzjerskim, więc raczej nie spotkamy go w pierwszej napotkanej drogerii. W internecie można go jednak zdobyć bez najmniejszego problemu. Podobnego zakupu można dokonać także w samym salonie lub sklepie fryzjerskim. Dlaczego jednak warto?

Jak działa szampon oczyszczający do włosów?

Oczyszczający szampon do włosów służy przede wszystkim do generalnego oczyszczenia ze stylizacji. Pozwala usunąć z włosów resztki produktów, za pomocą których prostujesz włosy, nadajesz im fale, upinasz i sprawiasz, że żaden kosmyk nie wystaje z fryzury. Wszystkie te kosmetyki pozostawiają na włosach silikony, czyli składniki, które obciążają włosy. Tradycyjny szampon nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Co może nawarstwiać się na włosach:

· silikony,

· oleje,

· parafina,

· proteiny.

Szampon mocno oczyszczający to również fryzjerski sposób, aby otworzyć łuskę i w ten sposób lepiej nawilżyć i odżywić włosy. To także element, który powinien poprzedzić farbowanie. Otwarta łuska włosa to sposób na łatwiejsze przenikanie w głębokie struktury różnych składników - odżywczych, nawilżających, a także koloryzujących. Dobry szampon oczyszczający eliminuje także jony metali . Te z kolei trzeba koniecznie usunąć z włosów przed farbowaniem, bo mogą powodować uzyskanie koloru niezgodnego z oczekiwaniem.

Szampon oczyszczający może być wykorzystany jeszcze w inny sposób, choć zdecydowanie mniej przez nas polecany. Dziewczyny stosujące koloryzację domową, opartą przede wszystkim o szampony koloryzujące i farby półtrwałe, są przekonane, że szampon głęboko oczyszczający zmywa farbę . Można go więc stosować w przypadku nietrafionego wyboru. Samo oczyszczanie jest możliwe, natomiast niepotrzebne „męczenie” włosa nie jest rozsądnym pomysłem.

Co zawiera najlepszy szampon oczyszczający?

Szampon oczyszczający włosy to zdecydowanie silniejszy kosmetyk niż ten, którego używamy na co dzień. Jego skład również będzie inny. Warto natomiast pamiętać, że najlepiej wybierać produkty o możliwie najprostszym i najkrótszym składzie.

1. Szampon oczyszczający z SLS – produkt oczyszczający, aby był skuteczny, musi zawierać mocniejszy detergent (SLS, SLES). Odwrotnie niż w przypadku tradycyjnego produktu, obecność detergentu jest tutaj bardzo pożądana i najlepiej, aby znajdował się on na początku składu produktu.

2. Soda oczyszczona – kolejny składnik obecny w składzie wielu szamponów oczyszczających; część dziewczyn promuje wykorzystanie samej sody do oczyszczania włosów, w wielu przypadkach może to jednak prowadzić do ich zniszczenia, więc lepiej postawić na produkt z sodą, niż samą sodę.

3. Kwas, ocet cytrynowy – zakwaszanie to konieczny etap oczyszczania, dlatego w dobrym produkcie powinien znaleźć się ten lub inny składnik o podobnym działaniu.

4. Składniki ziołowe – skrzyp polny, zielona herbata, pokrzywa.

Szampon dobrze oczyszczający włosy – jak stosować?

Oczyszczający szampon nie powinien być stosowany częściej niż raz w tygodniu. Głównie ze względu na zawarte w nim mocne detergenty. Jego nadużywanie może prowadzić do osłabienia, zniszczenia i wypadania włosów. Wyjątkiem jest szampon oczyszczający do przetłuszczających się włosów . W przypadku włosów tłustych, dynamicznie się przetłuszczających, nad którymi trudno zapanować, szampon oczyszczający można stosować 1-2 razy w tygodniu, ale nie częściej.

Szampon intensywnie oczyszczający neguje metodę OMO. Przed takim zabiegiem rezygnujemy z wszelkiego rodzaju olejowania i innych dodatkowych zabiegów.

Myjemy głowę 2-3 minuty i dokładnie spłukujemy. Ewentualnie powtarzamy czynność.

Po zabiegu nakładamy maskę odżywczą, która doprowadzi do zamknięcia łuski włosa.

Kiedy stosować szampon oczyszczający?

Szampon głęboko oczyszczający warto stosować raz w tygodniu w połączeniu z mocno odżywczą i nawilżającą maską. Pozwoli on na lepsze wchłonięcie się wszystkich zawartych w niej składników.

Szampon oczyszczający z farby najlepiej stosować przed samą koloryzacją. Pozbywasz się wtedy wszystkich zalegających na włosach pozostałości po wcześniejszej koloryzacji. Usuwasz również wszystkie substancje, które mogłoby w koloryzacji przeszkadzać.

Szampon oczyszczający warto stosować, gdy włosy są przyklapnięte, nijakie. Obciążone silikonami, olejami lub proteinami źle wyglądają, a szampon szybko może rozwiązać ten problem.


Zobacz film:Po co Julii Kamińskiej salon fryzjerski? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0