Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Cukier też może być niebezpieczny. W jaki sposób przyczynia się do rozwoju nowotworów?

cukier

SarapulSar38/Getty Images

Planuję długie życie

Cukier też może być niebezpieczny. W jaki sposób przyczynia się do rozwoju nowotworów?

cukier

SarapulSar38/Getty Images

Cukier to jeden z podstawowych artykułów spożywczych. Mimo że jest powszechnie stosowany i dodawany do wielu produktów może być szkodliwy i wywierać negatywny wpływ na zdrowie.. Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do otyłości, cukrzycy, a także przyczynić się do rozwoju nowotworów.

Ilu cukru zjadają Polacy?

Słodki smak to pierwszy, który poznajemy, ponieważ cukry obecne są w wodach płodowych oraz mleku matki. Pod wpływem cukru organizm zaczyna wytwarzać serotoninę, czyli hormon szczęścia, dlatego tak trudno jest czasami kontrolować jego spożycie. Chociaż sam w sobie nie jest szkodliwy, to przyjmowany w nadmiarze może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dorosła osoba może spożyć równowartość 10-12 łyżeczek cukru w ciągu dnia, podczas gdy zdecydowana większość z nas przekracza tę normę. Z danych Głównego Urzędy Statystycznego wynika, że przeciętny Polak w ciągu roku zjada ponad 50 kg cukru. W zdecydowanej większości przypadków jest to tzw. cukier ukryty. Mało kto zdaje sobie sprawę, że cukier jest dodawany nie tylko do słodyczy czy słodkich napojów, ale można go znaleźć także w ketchupie, chlebie czy wędlinach. Producenci żywności chętnie po niego sięgają, ponieważ nadaje produktom właściwą konsystencję, kolor, a przede wszystkim poprawia ich smak.

Dlaczego cukier jest niebezpieczny?

Cukier nie posiada znaczących wartości odżywczych i jest dla organizmu jedynie źródłem energii, co określa się mianem ,,pustych kalorii”. Dostarczanie organizmowi wyłącznie energii bez innych składników odżywczych jest przyczyną niedoborów pokarmowych oraz nadmiernej masy ciała Nieprawidłowa masa ciała to nie tylko problemy z układem krążenia czy trudności w poruszaniu się. Otyłość – zaraz po paleniu papierosów – jest drugą najczęstszą przyczyną rozwoju nowotworów. W 2002 r. Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) podała, że nadwaga (wskaźnik masy ciała - BMI 25-29 kg/m2) i otyłość (BMI > 30 kg/m2) wiążą się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory:

  • okrężnicy;
  • gruczolakoraka przełyku;
  • raka piersi u kobiet po menopauzie (tkanka tłuszczowa bardzo często wytwarza różne związki, w tym hormony, np. estrogeny, ich wysokie stężenie ma bezpośredni związek z rozwojem tego nowotworu);
  • trzonu macicy;
  • nerki;
  • trzustki;
  • pęcherza moczowego;
  • wątroby.

Osoby otyłe często mają wysokie stężenie insuliny oraz podobnego do insuliny czynnika wzrostu (IGF), co sprzyja tworzeniu się zmian nowotworowych. Ponadto otyli pacjenci gorzej reagują na leczenie. Badania pokazują, że u tej grupy chorych częściej obserwuje się nawroty, a sama otyłość może zwiększać prawdopodobieństwo zgonu.

Planuję długie życie

mat. prasowe

Co zrobić, aby nie zachorować na raka?

Ryzyko rozwoju nowotworu można zmniejszyć. Jak? Zmieniając swoje zachowania żywieniowe. Należy jeść więcej warzyw i owoców (w ciągu dnia każdy z nas powinien ich zjeść co najmniej 5 porcji), a także ograniczyć ilość cukru w diecie. Warto nie tylko zrezygnować ze słodzenia herbaty lub kawy, ale także unikać tzw. cukru ukrytego. Podczas zakupów należy dokładnie czytać etykiety i wybierać te produkty, w których jego zawartość jest najniższa. Warto również pamiętać, że składniki na etykiecie produktów spożywczych wymieniane są w kolejności od największego do najmniejszego udziału w składzie i wybierać te produkty, w których cukier wymieniony jest na końcu.

Nie oznacza to jednak, że słodki smak ma całkowicie zniknąć z naszego menu. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez cukru, mogą wybierać jego zdrowsze zamienniki, np. stewię, erytrol czy ksylitol.

Rób badania

Niezwykle ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej są badania. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni regularnie się badać i kontrolować stan swojego zdrowia. Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na pełne wyleczenie. Warto dodać, że takie badania można wykonać bezpłatnie w ramach projektu "Planuję długie życie", realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii "Planuję długie życie" www.planujedlugiezycie.pl

Planuję długie życie

mat. prasowe 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
72
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
19.08.2021
Monika
Cukier to narkotyk i trucizna nic dziwnego, że powoduje wiele chorób.