Hobby

Akcesoria wędkarskie - nieodzowny element każdego wędkowania

Wędkarz z torbą w woderach na brzegu

fot.japatino/Getty Images

Hobby

Akcesoria wędkarskie - nieodzowny element każdego wędkowania

Wędkarz z torbą w woderach na brzegu

fot.japatino/Getty Images

Akcesoria wędkarskie możemy podzielić na te bezpośrednio związane z łowieniem, inne akcesoria przydatne przy łowieniu, choć nie bezpośrednio z nim związane oraz te akcesoria wędkarskie, które mają wpływ na komfort łowienia.

Pierwsze skojarzenie związane z polowaniem na ryby jest oczywiste - to wędka i kołowrotek. Samą wędką nie uda się jednak złapać żadnej ryby. Do tego niezbędne są różnorodne akcesoria wędkarskie. Pozwalają one na skuteczne połowy, dobrą organizację stanowiska i, co też bardzo ważne, spędzenie czasu nad wodą w możliwie najbardziej komfortowych warunkach. Akcesoria wędkarskie tanio można zakupić w sklepach internetowych.

Akcesoria wędkarskie - elementy zapewniające skuteczne połowy

Jednym z elementów tworzących akcesoria wędkarskie jest żyłka. Żyłki mają różną grubość i wytrzymałość, którą określa się w kilogramach. Dobór zależy od wybranej metody wędkarstwa, a także łowiska, na którym zamierzamy polować - nad jezioro możemy zabrać cieńszą żyłkę, do łowienia w rzece powinna być odpowiednio grubsza. Na początku przygody z wędkowaniem warto zacząć od metody spławikowej i odpowiednią żyłką, którą do niej dobieramy, może być ta o rozmiarze 0,16 mm. Najważniejsze, żeby żyłka była dobrej jakości - nie plątała się i łatwo tonęła. Warto też zawsze zaopatrzyć się na wszelki wypadek w odpowiedni zapas żyłki. Zamiennie zamiast żyłki można używać plecionki - jest ona trwalsza, ale przeznaczona dla bardziej doświadczonych wędkarzy, gdyż jest nieco trudniejsza w obsłudze niż tradycyjna żyłka.

Kolejne niezbędne akcesoria wędkarskie to haczyki. Przy kupowaniu tego akcesorium wędkarskiego trzeba pamiętać, że im większy numer haczyka, tym jest on mniejszy. Na przykład numer trzy oznacza duży haczyk, numer siedem jest haczykiem średniej wielkości, a numer jedenaście to haczyk mały. Co do zasady, haczyki powinno się dobierać zgodnie z przynętą, której zamierzamy używać - na białe robaki najlepsze będą haczyki srebrne, na kukurydzę złote, a np. na dżdżownicę - czerwone.

Przypon to element akcesoriów wędkarskich, który stanowi zabezpieczenie przed utratą całego zestawu w przypadku złapania zbyt dużej ryby w stosunku do parametrów sprzętu. Dlatego też przypon musi być cieńszy od żyłki o 1 - 2 grubości. Wtedy to w sytuacji krytycznej stracimy jedynie przypon z haczykiem, a nie cały zestaw. Do połączenia przyponu haczyka z żyłką główną potrzebne jest jeszcze jedno akcesorium wędkarskie - agrafka.

Akcesorium wędkarskim związanym bezpośrednio z łowieniem jest również spławik. Trzeba pamiętać, aby był dobrze wyważony, natomiast przy połowach nocnych warto zaopatrzyć się w spławik z tzw. świetlikiem.

Pozostałe akcesoria wędkarskie przydatne przy łowieniu

Inną grupę akcesoriów wędkarskich stanowią te, które nie przyczyniają się bezpośrednio do złapania ryby, ale są również niezbędne na stanowisku wędkarskim. Taki akcesorium są np. siatki wędkarskie. Służą one do przechowywania już złowionych ryb. Siatkę ze złowionymi rybami trzymamy w wodzie, odpowiedni obciążając, aby nie wypłynęła, a złowione ryby nie udusiły się.

Warto też zaopatrzyć się w specjalne wiadro przeznaczone do rozrabiania zanęty. Bardzo ważny jest też nóż czy nożyczki, dzięki którym w razie potrzeby będzie można przeciąć żyłkę.

Inne ważne akcesoria wędkarskie to np. proca, która umożliwia wystrzelenie zanęty na dużą odległość, ciężarki, śruciny, gruntomierze, koszyki zanętowe, szczypce itp.

Dodatkowe akcesoria wędkarskie

Poza akcesoriami służącymi typowo do łowienia, bardzo ważne są też dodatkowe akcesoria wędkarskie, które zapewniają komfort łowienia. Będą to przede wszystkim wszelkiego rodzaju namioty czy parasole wędkarskie, noże, skrobaki, szczypce i wszelkiego rodzaju podpórki.

Taki podstawowym akcesorium może być np. zwykła szmatka, dzięki której można będzie zachować podstawową czystość, czyli po prostu wytrzeć brudne, śliskie ręce. Inny element wyposażenia, który dla wielu osób jest mało istotny, to świeczka. Dopiero wczesną wiosną jesienią lub zimą można docenić jej wartość. Można ją wykorzystać jako ogrzewacz, oświetlenie czy podpałkę do ogniska.

Akcesoria wędkarskie morskie - ich specyfika

Wypłynięcie na pełne morze i łowienie dorsza z pokładu kutra to rodzaj wędkarstwa, który przynosi chyba największe emocje. Wędkarstwo morskie zapewnia relaks, oderwanie się od rzeczywistości, ale też niezapomniane przeżycia. Przy kompletowaniu akcesoriów wędkarskich morskich na tego rodzaju połowy pamiętać trzeba przede wszystkim o bezpieczeństwie. Dlatego też kompletowanie akcesoriów wędkarskich rozpocząć należy od zakupu wędkarskiego pasa morskiego, ale również pasa biodrowego, który przeznaczony jest do stabilizacji wędziska - bardzo ułatwia hol ryby łowionej z kutra. Inny ważny element to licznik głębokości oraz echosonda - umożliwia ona namierzenie ławicy lub podwodnych wraków, gdzie znajdować się mogą największe okazy.

Specyficzne są również akcesoria do łódki wędkarskiej - do dobrych połowów niezbędne nam będą wiosła, kotwica aby stabilnie łowić, boje cumownicze i czerpaki do wody.

Tanie akcesoria wędkarskie dostępne są w hurtowniach akcesoriów wędkarskich.

Zobacz film: Wędkarstwo podlodowe w Kanadzie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0