Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Demencja to znaczne obniżenie sprawności intelektualnej, które jest spowodowane uszkodzeniem mózgu w wyniku zwyrodnienia związanego z wiekiem lub niektórych chorób. Może mieć różny przebieg i różne nasilenie. Leczenie demencji to działania powstrzymujące rozwój choroby i łagodzenie objawów.

  Wahania nastroju dotykają każdego człowieka w mniejszym lub większym stopniu. Mogą być związane z pogodą, sytuacją życiową czy zmianami hormonalnymi pod wpływem chorób lub fizjologicznych procesów, np. ciąży, okresu lub przekwitania.

  Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jurka Owsiaka, z którym porozmawialiśmy o tym, Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna. Jak zachęcić młode osoby do udzielania pierwszej pomocy? Czy wprowadzenie obowiązkowych lekcji z pierwszej pomocy to dobry pomysł?

  Komfortowy sen to podstawa zdrowego życia. Wygodny materac, wykonana z odpowiedniego materiału kołdra i dobra poduszka taki sen na pewno zagwarantują. Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania? Gościem Dzień Dobry TVN był Michał Dachowski, fizjoterapeuta.

  Problemy z uzębieniem lub wady zgryzu można skutecznie korygować, zakładając aparat ortodontyczny. Postęp nauki i medycyny spowodował, że w tej chwili na rynku jest dostępnych wiele modeli aparatów ortodontycznych, które można dobrać zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

  Zespół suchego oka to przewlekła choroba, która dotyczy blisko 17 proc. społeczeństwa. Najbardziej charakterystycznymi objawami ZSU są: pieczenie i zaczerwienienie oczu. Jakie są przyczyny zespołu suchego oka? Jak leczyć ZSU? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła okulistka Monika Dzięgielewska.

  Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach odnieśli kolejny wielki sukces - jako pierwsi na świecie chłopcu, który urodził się z Zespołem suszonej śliwki, przeszczepić w brzuchu mięśnie pobrane z jego ud. Co to jest Zespół suszonej śliwki? Na czym polegała nowatorska operacja? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli lekarze, którzy wykonali ten pionierski zabieg: prof. Adam Maciejewski i prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach.

  Operacje nosa przeprowadzane są z powodów zdrowotnych i estetycznych. Jak długo trwa zabieg i jak się do niego przygotować? Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji nosa? Jakie są dolegliwości? Gościem Dzień Dobry Wakacje był chirurg plastyczny dr n.med. Rafał Pabiańczyk.

  Lateralizacja to funkcjonalna dominacja jednej ze stron ciała – jej przewaga związana z aktywnością ruchową, wykorzystaniem narządu wzroku i słuchu. Asymetria czynnościowa wynika z różnic w budowie półkul mózgowych. U większości ludzi występuje lateralizacja jednorodna prawostronna.

  Wielu rodziców myśli, że wady postawy u dzieci ograniczają się jedynie do nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. W rzeczywistości dotyczą także zmian w biodrach, kolanach i stopach. Tego typu wady to problem nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej

  Klaustrofobia to jedna z najczęściej występujących fobii, objawiająca się panicznym strachem przed małymi i zamkniętymi pomieszczeniami. Przebywanie w takim miejscu może skończyć się atakiem paniki. Zaburzenie to ma znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i wymaga terapii psychologicznej.

  Każdemu zdarzają się senne dni, szczególnie jesienią i zimą – wypijamy dużo kaw, pojawia się częste ziewanie. Jeśli takie samopoczucie zdarza się tylko czasami, nie ma się czym martwić, jednak ciągłe uczucie zmęczenia powinno być skonsultowane z lekarzem.

  Wydaje się, że pozycja, jaką przyjmujemy do spania, ma niewielki lub znikomy wpływ na jakość snu i zdrowie. Tymczasem jest zupełnie inaczej – przyzwyczajenia związane ze sposobem układania się do snu mają duży wpływ na organizm. Co jest najzdrowsze – spanie na plecach, brzuchu, a może na boku?

  Stan płytki paznokciowej może informować nas o niedoborach witamin i minerałów w organizmie. Najczęściej spotykane problemy to łamliwość, rozdwajanie się, białe oraz czarne plamy na paznokciach. Te ostatnie mogą być wynikiem urazu, przyjmowania leków, kontaktu z chemikaliami, a nawet nowotworu.

  W dawnych czasach chodzenie boso było czymś naturalnym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu widok biegających na bosaka dzieci na wsi nie był niczym dziwnym. Z biegiem czasu przyjęło się jednak, że chodzenie bez butów jest oznaką prymitywności, biedy i świadczy o niskim pochodzeniu.

  Nadeszło lato, a wraz z nim wyjazdy i spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody. Aby jednak te chwile upłynęły nam spokojnie i bez komplikacji, warto zabezpieczyć się nie tylko w wysoki filtr kremu przeciwsłonecznego, ale przede wszystkim zadbać o ochronę przed groźną chorobą, czyli kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Pamiętajmy! Konsekwencje, które niesie ze sobą ukłucie kleszcza mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto podjąć odpowiednie kroki i zaszczepić się!