Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje mi.in.: gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonicę, krztusiec, tężec, polio, odrę, świnkę i różyczkę. Każdego roku w Polsce przybywa jednak trzy tysiące dzieci, które nie są szczepione. Dlaczego? Czy rodzice ryzykują w ten sposob życiem dziecka? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN Macieja Lisowskiego, dyrektora fundacji LEX NOSTRA i Piotra Gryglasa, internistę.

  Jak zaakceptować nową siebie, gdy okrutna choroba odbiera kobiecie atrybuty kobiecości: piersi i włosy? Jak pokonać chorobę nowotworową, gdy nie ma się nawet ochoty patrzeć na swoje "chore" odbicie w lustrze? O walce z rakiem piersi i życiu po amputacji piersi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Amazonkami. Naszymi gośćmi były: Liliana Głąbczyńska-Komorowska, aktorka i reżyser dokumentu „Piękne i Bestia” oraz kobiety, które przeszły mastektomię i wygraly walkę z rakiem piersi: Ewa Decówna, Izabela Skarbowska i Małgorzata Ciszewska–Korona.

  Aż 18 proc. polskich dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość - tak wynika z badań Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka. O tym jak zdrowo żywić dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi: Magdaleną Gessler, Aleksandrą Kurzak i Magdaleną Lamparską. Czy zaskakaują ich wyniki tych badań? Jak odżywiała się w dzieciństwie znana restauratorka, a jak jej dzieci? - Moje dzieci ubóstwiają jeść, tyle tylko, że jedzą mądrze - mówiła Magda Gessler.

  Prawie 8 milionów polaków poszukuje w sieci informacji na temat zdrowia, chorób i sposobów ich leczenia. Polacy sami się diagnozują zamiast diagnozę pozostawić lekarzowi. Co czwarty internauta w sieci zaopatruje się w różnego rodzaju suplementy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Grzegorza Południewskiego oraz dr. Pawła Grzesiowskiego. Dlaczego Polacy wolą badać się przez Internet?

  Atakuje każdego roku i do tego mutuje! Czy tegoroczna grypa jest inna niż poprzednie? Okazuje się, że nie dla każdego z nas grypa jest tak samo groźna. Jakie są grupy podwyższonego ryzyka? Czy, według miejskich legend, szczepienie sprzyja zachorowaniu na grypę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy.

  Jak się żyje osobom z zanikami pamięci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Mierzwińską, która w wyniku wypadku straciła pamięć. Pani Magda przewróciła się w łazience na mokrej podłodze i głową uderzyła o róg pralki... po tym straciła przytomność. Gdy się ocknęła nie pamietała kim jest. Czy hipnoza pomaga w odzyskiwaniu pamięci? Naszym gościem była też psycholog Maria Rotkiel i Sebastian Mierzwiński, mąż Magdy. Czy osoby z amnezją są bardziej poddatne na depresję?

  Kiedy rośliny przestają pylić i alergicy zaczynają oddychać swobodnie, do pracy biorą się roztocza kurzu domowego. Nadszedł sezon na testy uczuleniowe i odczulanie. Czy takie testy bolą? Z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim rozmawialiśmy o tym, kiedy katar nie jest oznaką przeziębienia, a powodem notorycznego kichania są intensywne zapachy w otoczeniu.

  Dr Mariusz Wachulski jest Kierownikiem Medycznym Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem Zespołu Opieki Domowej Sue Ryder w Bydgoszczy. Jednym jego z pierwszych pacjentów jest Szymon Bończak. Ile osób w Polsce jest objętych wentylacją domową? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam” gościła dr. Mariusza Wachulskiego.

  Która pacjentka powinna wykonać mammografię piersi, a która USG? - Mammografia zarezerwowana jest tylko dla kobiet powyżej czterdziestego roku życia - wyjaśnia dr Piotr Gryglas, ktory podkresla, że oba badania wzajemnie się uzupelniają i to od decyzji lekarza prowadzącego zależy, czy pacjentka będzie miała wykonane badanie USG czy mammografię. Jak wygląda bnadanie USG piersi? Czy terapia hormonalna może przyczyniać się do rozwoju raka piersi?

  Już nasz wieszcz Adam Mickiewicz wiedział, że o serce trzeba dbać. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca. Wbrew ciągle powtarzanym stereotypom, na choroby serca nie zapadają tylko ludzie po 50 roku życia. Problem ten coraz częściej dotyczy młodych i na pozór zdrowych osób. Stres, zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów - to główne przyczyny chorób układu krążenia. Weźcie sobie do serca rady naszego gościa prof. zw. dr. hab. Marka Naruszewicza i zadbajcie o nie!

  Według naukowców na to, co i w jakiej ilości spożywamy w restauracji ma wpływ muzyka, kolory i światło. Dlaczego tak się dzieje? O tym dietetyk Agata Ziemnicka... z córką w brzuszku. Dlaczego nie powinniśmy jeść ryżu z białego talerza i, dlaczego kolor zielony nie sprawdzi się w kuchni? Które kolory pobudzają apetyt? Dlaczego osoby, które chcą się odchudzać powinny jeść tylko z niebieskich talerzy?

  Są wszechobecne - w pracy, w domu, w środkach transportu publicznego. Towarzyszą nam od dnia narodzin. Okazuje się, że nie jest ich najwięcej w toaletach. Dlaczego plastikowe deski do krojenia produktów spożywczych zawierają więcej zarazków niż drewniane? Jak prawidłowo myć ręce? W studiu Dzień Dobry TVN, dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP–PZH udzielił porad, jak walczyć z zarazkami i bakteriami niekorzystnie wpływającymi na nasze zdrowie.

  Tablety, smarfony, a nawet bankomaty i kasy samoobsługowe w hipermarketach. Wszystko jest już "dotykowe". Czy nasz organizm nie nadąża za ewolucją technologiczną? Czy długoterminowe używanie ekranów dotykowych może prowadzić do deformacji dłoni? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedę i chirurga ręki dr. Pawła Nowickiego.

  Podczas gdy odpowiedzialność za naszą nadwagę przenosimy na czynniki genetyczne, w aż 80 procentach, otyłości jesteśmy winni sami i nasz zły styl życia. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawiliśmy o kardynalnych błędach, które popełniamy w trakcie odchudzania oraz o czynnikach sprzyjających otyłości. Gośćmi były: koordynatorka akcji „Uwaga Nadwaga” Zofia Urbańczyk oraz dietetyczka Beata Prusińska.

  Chore dziecko bez miłości jest jeszcze bardziej chore - uważa Anna Maruszczeko, gospodyni "Zielonych drzwi". Jej gościem była Dorota Polańska z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, która opowiedziała o szansach chorych dzieci na adopcję. Czym jest choroba sieroca? Dlaczego Polacy nie chcą adoptować chorych dzieci?

  Ponad połowa Polaków idzie do stomatologa dopiero wtedy, gdy boli ząb. Nie potrafimy odpowiednio szczotkować zębów i nie dbamy o profilaktykę. O wynikach "narodowego przeglądu paszczy", czyli akcji "Uśmiechnij się Polsko", rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dorotą Olczak-Kowalczyk, konsultantem wojewódzkim w zakresie stomatologii dziecięcej oraz Katarzyną Fabjaniak-Czerniak, koordynatorką akcji. Pamiętajcie, że zdrowy uśmiech zależy od nas samych!

  Dlaczego powinniśmy badać dno oka i jak często należy to robić? - Schorzenia siatkówki oka to trzecia, po zaćmie i jaskrze, najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie - wyjaśnia Patryk Sucharda, koordynator VII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka. To bardzo proste, nieinwazyjne - zapewnia. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Korzeniowskiego, ambasadora akcji „Niewidomi już widoczni”, a w naszej kawiarence na rogu ulicy Marszałkowskiej i Hożej można było dziś zbadać dno oka.

  Hipnoza - sceniczna sztuczka czy naturalnym stan ludzkiego umysłu? Czy hipnoza jest bezpieczna? Czy sami jesteśmy w stanie się zahipnotyzować? Czy są osoby odporne na hipnozę? Czy hipnoza może wspomogać proces leczenia? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Andrzeja Batko, doradcę i trenera NLP, Jurija Mokriszczewa, Podstarszego Cechu Naturopatów i Hipnotyzerów, Przemka Kossakowskiego, prowadzącego program „Kossakowski. Szósty zmysł” w telewizji TTV.

  W Polsce żyje 10 tysięcy dorosłych osób dotkniętych autyzmem. Jak rozpoznać autyzm i dlaczego ważne jest, by chorzy na autyzm mogli pracować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Justynę Józefowicz z Fundacji Synapsis oraz Joannę Brodzik, ambasadorkę fundacji.

  W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy alergologa, laryngologa i specjalistę zdrowia publicznego Warszawskiego Instytutu Medycznego profesora Bolesława Samolińskiego, jak postępować z przeziębieniem, by powitanie jesieni nie było zarazem jej pożegnaniem.

  Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadką odmianą raka krwi i szpiku kostnego. Większość pacjentów diagnozowanych jest w początkowej, przewlekłej fazie choroby i wielu z nich pozostanie w tej fazie przez kilka lat. W kawiarence TVN Cafe dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z krajowym konsultantem ds. hematologii prof. Wiesławem Jędrzejczakiem oraz z Jackiem Gugulskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

  U Aleksandry Baranowskiej, studentki Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zdiagnozowano rok temu stwardnienie rozsiane (SM), czyli przewlekłą i nieuleczalną chorobę neurologiczną, która prowadzi do tego, że z czasem poszczególne częci ciała chorego przestają działać. SM prowadzi do niepełnosprawności, jeżeli nie jest leczone. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy też Malinę Wieczorek, organizatorkę kampanii „SM – Walcz o siebie”.

  W Azji Południowo-Wschodniej pojawiła sie nowa, groźna choroba, nie jest zakaźna, ale zabija, tylko dorosłych. Czym jest i skąd się bierze choroba, która nazywa się AOIS? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. W czym jest podobna do AIDS? Ile osób na nią już zachorowało? Czy może to być choroba genetyczna, która ujawnia się dopiero po latach?

  Rodzic niepełnosprawnego dziecka wcale nie musi rezygnować z pracy i kariery. Jest ktoś, kto może mu pomóc w opiece nad dzieckiem. To asystent dedykowany osobom niepełnosprawnym. Jak egzekwować prawa, które przysługują niepełnosprawnym uczniom? Poznajcie historię małej Zuzi i posłuchajcie rad dr. Pawła Kubickiego, rzecznika uczniów niepełnosprawnych. Rozmowę poprowadziła Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

  Osoba otyła żyje 9 lat mniej niż ta bez nadwagi. Dieta białkowa to jedna z najbardziej popularnych, ale też najbardziej kontrowersyjnych diet. Jej przeciwnicy twierdzą, że wyniszcza organizm. Zwolennicy, że to jedyna skuteczna metoda odchudzania. Jak jest naprawdę? Na czym dokładnie polega dieta Dukana? Czy jedzenie samego mięsa, ryb i warzyw może prowadzić do zaburzenia pracy nerek? Co z efektem jojo? W studiu Dzień Dobry TVN dr Pierre Dukan zadał kłam poglądom głoszonym przez dietetyków, którzy twierdzą , że jego dieta ma poważne konsekwencje zdrowotne.

  Polacy przodują w przyjmowaniu leków przeciwbólowych. A przecież w głowie nie ma co boleć. Mózg nie posiada receptorów bólowych. W takim razie, dlaczego dopada nas ból głowy i co wywołuje migrenę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Paweł Grzesiowski.

  Zbierali na cycki, nowe fryzury i dragi teraz każą rozmawiać o dupach. Kolejna kontrowersyjna kampania fundacji Rak'n'Roll ma skłonić mężczyzn do badań, by ci mogli się uchronić się przed rakiem prostaty. Jest on drugim nowotworem pod względem zachorowań. Pierwszy to rak płuc. Jakie są czynniki ryzyka raka prostaty? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Patrycja Rzucidło oraz Jacek Maciejewski z fundacji Rak'n'Roll.

  Zarodniki grzyba ma każdy z nas. Głównie bytują w układzie pokarmowym. Całkowicie nie możemy się ich pozbyć, ale możemy kontrolować ich przyrost poprzez odpowiedni dobór pokarmów. Na rozrost zagrzybienia mają wpływ między innymi: cukier, pszenica, alkohol. Jaką funkcję w naszym organizmie pełnią grzyby? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Wójcik-Kacprzak.

  Stomatolog Lidia Majewska, specjalizująca się w stomatologii dziecięcej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu zębów. Jak zapobiec osłabieniu zębów w czasie ciąży? Czy ciężarna może korzystać podczas wizyty u stomatologa ze znieczulenia? Kiedy powinniśmy się wybrać z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa? Pamiętajmy o właściwych nawykach higienicznych i regularnych kontrolach - radzi ekspert, gośc Dzień Dobry TVN.

  Dr Pierre Dukan, twórca najsłynniejszej diety proteinowej, pozwał francuskiego dietetyka Jeana-Michela Cohena. Cohen nazwał dietę Dukana "niebezpieczną fantazją". Sprawa trafiła do sądu. W Dzień Dobry TVN o kontrowersyjnej diecie i spekulacjach na temat wyroku rozmawialiśmy z dietetykiem Magdaleną Jarzynką.