pomoc

  pomoc

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy polsko-syryjskie małżeństwo: Jolantę i Abdulaziza Jamus, które pięć lat temu uciekło z Syrii. W naszym studio opowiedzieli o swoim życiu w ojczyźnie mężczyzny tuż przed wyjazdem, pobycie w Jordanii, w której szukali tymczasowego schronienia i obecnym życiu w Polsce. Państwu Jamus życzymy powodzenia.

  Jakie reakcje wzbudza w nas dziecko pozostawione bez opieki? Zobaczcie, jak reagujemy na widok błądzącego ulicami dziecka, a jak na dziecko, które błąka się po centrum handlowym. Rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

  Na 7 milionów dzieci żyjących w Polsce sieroty stanowią 77 tysięcy, czyli ponad 1%. W większości z nich to sieroty społeczne, ich rodzice żyją, jednak odebrano im lub ograniczono prawa rodzicielskie. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk gościła w rodzinnym domu, który powstał, by ratować uczucia i szczęście porzuconych dzieci. O Wioskach Dziecięcych rozmawialiśmy z nią oraz z Jankiem Daszkiewiczem, mieszkającym w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej w Siedlcach i Małgorzatą Błażewicz, mamą w Wiosce Dziecięcej.

  Tym razem nieustraszony Wiesiek "złota rączka" Skiba ruszył na spotkanie z niepokorną pralką! Czy i tym razem wyjdzie zwycięsko z konfrontacji z niesfornym AGD? Na ile wyceni swoje usługi? Zobaczcie!

  Czy Polacy są wrażliwi i cierpliwi dla ludzi w podeszłym wieku? Czy chętnie im pomagamy? Sprawdziliśmy to w naszym eksperymencie. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i Albertem Światopełkiem-Czetwertyńskim, założycielem fundacji pomagającej osobom starszym, rozmawialiśmy o tym, jak pomagać starszym, by nie poczuli się upokorzeni.

  Emilek urodził się z bardzo poważną chorobą serca - tetralogia Fallota z zarośnięciem zastawki tętnicy płucnej oraz połączeniami systemowo-płucnymi i skrajną hipoplazją tętnic płucnych. Lekarze od początku nie dawali zbyt wielu nadziei na długie życie chłopca. Mimo to mama Emilka postanowiła szukać ratunku dla niego. Pod koniec 2015 roku pojawiła się nadzieję na operację w USA, która uratuje chłopcu życie. Niestety jej cena sięga ponad 1,5 mln dolarów. Rodzice szukają wsparcia. Do zebrania całej kwoty brakuje, a czasu coraz mniej.

  Już wkrótce, na antenie TVN, rusza jej nowy program: "Sablewskiej sposób na…". Maja Sablewska, korzystając z pomocy specjalistów, będzie w nim pomagała kobietom, które chcą odmienić swoje życie. O tym, jak widzi swoją rolę w tym programie i z jakimi problemami zgłaszają się do niej kobiety opowiedziała dziś na naszym czacie i w rozmowie z Ulą Chincz.

  Są na świecie osoby, które z chęcią wyciągają dłoń do osób, które potrzebują pomocy. Jedną z nich jest gość Dzień Dobry TVN kierowniczka schroniska w Nowym Dworze Iwona Kowalik, która od czterech lat pomaga bezdomnym - przyjmuje ich pod swój dach i daje im pracę. Do ich zadań należy opieka nad porzuconymi zwierzętami znajdującymi się w schronisku. W studiu Pani Iwona powiedziała nam, jakie są zasady współpracy z osobami, którym pomaga. Przyprowadziła również pieska, który szuka domu.

  W trakcie kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość obiecywała 500 zł na drugie dziecko. Podobno zapowiedź ta zostanie zrealizowana w kwietniu tego roku. O zasady wypłaty pieniędzy zapytaliśmy wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosza Marczuka. W studiu gościliśmy również Marię Kotowską, która wraz z partnerem założyła rodzinę patchworkową. Czy oni również dostaną 500 zł?

  W Radomiu kierowca autobusu, Pani Iwona, zatrzymała mężczyznę, który molestował 14-letnią dziewczynkę. Czy mamy odwagę reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy? Czego zazwyczaj się boimy? Dlaczego dzieci pomagają szybciej niż dorośli? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog, Ariel Szczotok, ratownik medyczny, Paweł Kwiatkowski, który uratował dwie tonące kobiety.

  "Mam nadzieję, że Wy nigdy nie doświadczycie wojny, będziecie zawsze bezpieczni i nie będziecie widzieli martwych. Życzę każdemu człowiekowi na świecie pokojowego życia" - to słowa Emgiyan, bohaterki reportażu Bianki Zalewskiej ukazującego codzienne życie w targanej wojną Syrii. Czy ludzie, z którymi spotkała się nasza reporterka, chcą wyemigrować do Europy? O wojnie, imigracji i państwie islamskim rozmawialiśmy z Bianką Zalewską i, mieszkającym od 25 lat w Polsce, Hajarem Bahrim.

  6-letnia Ania Starosolska z Gliwic cierpi na zespół Cockayne’a - bardzo rzadką chorobę genetyczną, w wyniku której dziewczynka starzeje się w przyspieszonym tempie, natomiast jej rozwój intelektualny jest na poziomie rocznego dziecka. Szansą na przedłużenie jej życia jest eksperymentalna terapia w Stanach Zjednoczonych - niestety bardzo droga, na którą rodzice Ani zbierają pieniądze. W Dzień Dobry TVN powiedzieli, jak wygląda codzienne życie z Anią i na czym polega eksperymentalne leczenie.

  Polacy udowodnili już wiele razy, że reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Tak samo było w przypadku akcji Podziel się pięknem. Pieniądze zebrane podczas tego projektu zostały przekazane na Fundację TVN Nie jesteś sam. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych L'OREAL Beatę Iwanienko, która powiedziała nam o tej akcji.

  Pani Bronisława Łowińska i jej syn Sebastian Mirkowski od dwóch latach mieszkali w przyczepie na warszawskim Ursynowie. Dzięki inicjatywie Piotra Wójcika ich życie diametralnie się zmieniło. O dotychczasowym życiu bezdomnych i akcji Piotra dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z bohaterami tej historii.

  Trojaczki: Ania, Alicja i Aleksander, zwane Drużyną A, urodziły się w 25. tygodniu ciąży. Cała trójka ważyła łącznie niecałe 2400 gramów. Pierwsze miesiące dzieci spędziły w szpitalu, walcząc o życie. Udało się. Teraz maluchy potrzebują kosztownej rehabilitacji. Na szczęście rodzice trojaczków nie są osamotnieni w walce o swoje dzieci. Zobaczcie, kto i w jaki sposób im pomaga. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła mamę Drużyny A Agnieszkę Czerkies oraz organizatorkę akcji "Ciacho" Beatę Olech-Harężlak.

  10 stycznia odbędzie się 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gośćmy Dzień Dobry TVN byli: Jurek Owsiak, który opowiedział, co jest celem tegorocznej zbiórki oraz Martyna Lodczyk, wolontariuszka, której wiele lat temu WOŚP uratowała życie. W jaki sposób?

  Jeszcze nie zdarzyło się, żeby rodzina Szatanów śpiewała kolędę. Ale u nas wszystko jest możliwe. Na scenie Dzień Dobry TVN Basia Kurdej-Szatan i Rafał Szatan wraz ze swoimi pomocnikami zaśpiewali "To była noc". Utwór powstał w ramach akcji charytatywnej na rzecz Domu Dzieci w Łbiskach. Nasi goście udowodnili, że diabeł nie taki straszny, jak go malują ;)

  Z roku na rok wzrasta liczba zaginionych osób w Polsce. Jedną z nich jest Dorota Grygiel, która zniknęła 7 lat temu. W Dzień Dobry TVN gościliśmy jej córkę Agatę Onderkę. Zapytaliśmy ją o efekty poszukiwań mamy i organizacje, do których zwracała się o pomoc. Natomiast Marta Jeziółkowska - założycielka portalu dedykowanego do poszukiwania zaginionych - powiedziała nam, jak jej strona pomaga osobom szukającym najbliższych. A o wymienienie najczęstszych przyczyn zaginięć poprosiliśmy trzeciego naszego gościa - insp. Krzysztofa Hajdasa, Rzecznika Prasowego Policji.

  Dobrowolki to ekipa wolontariuszy, którzy bezinteresownie pomagają uciekinierom z krajów ogarniętych wojną. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy członków grupy: Macieja Bulandę oraz Filipa Niedenthala, aby powiedzieli nam o swojej inicjatywie. Jak można ich wesprzeć? Czego potrzebują uchodźcy?

  Niedawno ukazało się jubileuszowe wydanie Kalendarza Dżentelmeni. Ta edycja zawiera zdjęcia ukazujące intymne momenty gwiazd i ich najbliższych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Oliviera Janiaka, Andrzeja Piasecznego, Krzysztofa Jankowskiego, Jana Wieczorkowskiego i Macieja Musiała, aby porozmawiać o powstawaniu kalendarza. Zapytaliśmy ich, czym różni się to wydanie od dziewięciu wcześniejszych i na co zostaną przeznaczone pieniądze uzyskane ze sprzedaży kalendarza.

  To był wyjątkowo ciężki rok dla Marioli, Zuzi i Mai Raczkowskich. Nasz wysłannik, Rafał Maślak, postanowił poprawić im humor. Zobaczcie, jaki "MISTERny Plan" wymyślił, by dziewczynki i ich babcia wspominały 2015 z uśmiechem na twarzy.

  Przez 15 lat Jan Nowicki przywdziewał brodę i strój świętego Mikołaja, by rozdawać prezenty mieszkańcom Krzewentu. W tym roku zrobił to ostatni raz. Dlaczego? Aktor opowiedział również w Dzień Dobry TVN, jak do tej pory zarażał innych chęcią pomocy potrzebującym i, co go razi w ludziach.

  Co łączy Omenę Mensah i Justynę Steczkowską z pięknymi, marokańskimi pejzażami oraz edukacją w Ghanie? Jak, zdaniem naszych gości, powinno wyglądać "mądre pomaganie"? Na co przeznaczone zostaną pieniądze, które uda się zebrać dzięki inicjatywie Omeny Mensah? Zobaczcie! Pomożecie?

  Każda ich rozmowa kończyła się kłótnią, ona chciała robić wszystko dynamicznie i szybko, a on był bardziej powściągliwy i musiał wszystko przemyśleć dwa razy... to prowadziło do konfliktów i "wyciągania starych brudów". Paulina Biernat postanowiła pomóc Paulinie i Dariuszowi. Czy to się jej udało, czy para nauczyła się rozmawiać ze sobą? Zobaczcie!

  Fundacja "Black Butterflies" ma na celu pomoc ludziom chorym na raka. My byliśmy na inauguracji fundacji. Dlaczego organizacja jest tak ważna w życiu Ewy Minge? Dlaczego Patricia Kazadi i Karolina Malinowska postanowiły wesprzeć fundację projektantki? Zapytała o to Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.

  Są gwiazdy, które wiedzą jak należy pożytecznie wykorzystywać swoją popularność. W Polsce należą do nich m.in. aktorki Katarzyna Żak i Julia Kamińska. Pierwsza z nich zaangażowana jest w budowę hospicjum dla osób starszych i przewlekle chorych, a druga w promowanie Akademii Przyszłości. O tym, co dokładnie robią powiedziały w Dzień Dobry TVN.

  Wyobraźnia daje nam nieograniczone możliwości, co więcej, nie zważa na ograniczenia. W Zielonych Drzwiach zajęliśmy się dziś wyjątkowym projektem, jakim jest "Bajka bez barier", w którym niewidome dzieci stworzyły obraz i teledysk, a dzieci niesłyszące stworzyły muzykę. Bo przecież sztuka nie uznaje żadnych granic! Gośćmi Anny Maruszeczko były: Justyna Mańkowska, pomysłodawczyni tego projektu i psycholog Agnieszka Carrasco-Żylicz.

  Ośmiu gimnazjalistów z Gdańska: Mateusz, Dawid, Kosma, Kuba, Mateusz, Maksymilian, Maciej i Rafał wykazało się sporą odwagą. Chłopcy, idąc na trening, usłyszeli wołanie o pomoc starszej pani, która właśnie została okradziona. Bez wahania okrążyli podejrzaną o kradzież kobietę. Nie mieli żadnych obaw i wątpliwości? Skąd w nich ta dojrzałość? Która ze sportowych gwiazd postanowiła się z nimi skontaktować? Z chłopcami rozmawiał korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk.

  Pani Katarzyna ochroniła swoją 9-miesięczną córeczkę przed atakiem psów. Niestety sama została przez zwierzęta pogryziona. Kobieta doznała poważnych obrażeń. Obecnie po 10 miesiącach od zdarzenia wciąż jest leczona i rehabilitowana. Ty również możesz pomóc Pani Katarzynie.