podróż

  podróż

  Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na wakacje do Turcji, ale nadal nie wiesz, co spakować do walizki, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym twój urlop przebiegnie bezstresowo i przyjemnie. Zobacz, co zabrać na urlop w Turcji.

  To, co spakować do Grecji, zależeć będzie m.in. od terminu wakacji, miesiąca, w którym planowany jest wyjazd. Chociaż to ciepły i słoneczny kraj, pogoda może się różnić w zależności od regionu. Nawet w Grecji czasami przydaje się ciepła kurtka i długie spodnie. Co zatem zabrać na greckie wakacje?

  „Mogę robić cokolwiek, byle w Japonii” – to słowa 18-letniej Weroniki Nocny, licealistki z Torunia, która miłością do kraju kwitnącej wiśni zaraziła się od swojej kuzynki. Może nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że Weronika na początku 2019 roku wywalczyła 3-letnie stypendium w prestiżowej, żeńskiej szkole w Sendai w Japonii. O edukacji w tym kraju porozmawialiśmy z Weroniką i jej matką chrzestną, Joanną Jarkiewicz-Tretyn.

  W kolejnym odcinku "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska pojechała do Czadu, gdzie spotkała się z koczowniczym plemieniem Wodaabe. Co jest niezwykłego w tym ludzie? Otóż nastąpiła w nim zamiana ról i to mężczyźni bardziej dbają o swoją urodę niż kobiety. Co robią, aby pięknie wyglądać? Czy to prawda, że dopuszczalna jest tam rozwiązłość seksualna kobiet? O swojej wyprawie podróżniczka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  W ciągu 20 lat Marcin Jakub Korzonek zorganizował wiele eskapad rowerowych, w czasie których odwiedził 40 krajów. Niedawno wrócił z wyprawy w Himalaje, gdzie na dwóch kółkach pokonał 10 przełęczy położonych na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Jak przygotował się kondycyjnie do tej podróży? Co wziął ze sobą w trasę? Czy w Himalajach dotknęła go choroba wysokościowa? Miał problemy z rowerem? Jakie niebezpieczeństwa czekają tam na podróżnych? Co mu dała ta wyprawa?

  Łukasz Radwan postanowił przybliżyć naszym widzom jeden z siedmiu cudów Polski - Kanał Elbląski. To jedyny taki kanał na świecie! Jakie atrakcje oferuje nam ten zabytek i pomnik historii? Co można zobaczyć podróżując kanałem?

  Agnieszka Lal jest podróżniczką i blogerką. Jej profil na Instagramie śledzi aż 900 tys. osób. Do tej pory zwiedziła 73 kraje. Podróże i Instagram to jej sposób na życia. Na co dzień Agnieszka mieszka w Los Angeles. Jednak bywa tam niezwykle rzadko. Większość czasu spędza w podróży. Okazuje się, że prowadzenia Instagrama nie jest wcale prostą sprawą. Agnieszka nigdy nie umieściła na swoim profilu zdjęcia zrobionego telefonem. Jak zrobić zdjęcie, które zdobędzie kilkaset tysięcy lajków? I dokąd się teraz wybiera? Z Agnieszką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Maluchem do Bułgarii? Tak w latach 80. podróżowali Polacy. Dziennikarze Dzień Dobry Wakacje: Katarzyna Jaroszyńska i Robert Stockinger postanowili sprawdzić, czy w dzisiejszych czasach jest to równie możliwe. Podobno najważniejszą zasadą podczas pakowania jest dopychanie ;) Z Warszawy do Złotych Piasków mieli ponad 1900 km. Czy udało im się do jechać do celu?

  Czy podróżując "na kciuka" czują się bezpiecznie? Co jest ich zdaniem najlepsze w podróżowaniu autostopem? Jakich rad mogą udzielić początkującym w tej dziedzinie i czy sami zabierają autostopowiczów? Naszymi gośćmi byli Michał Cessanis i Paweł Pomin, którzy uwielbiają ten styl podróżowania.

  Alpinistka i podróżniczka Miłka Raulin zdobyła Mount Everest i tym samym została najmłodszą Polką, której udało się wejść na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Zdobywczynię Korony Ziemi zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje, aby zapytać, która z tych gór była dla niej największym wyzwaniem, czy zdecydowałaby się wejść na Mount Everest bez tlenu i czy myślała już o kolejnych wyzwaniach sportowych.

  Już niedługo Mateusz Waligóra wyruszy do Mongolii, by samotnie przejść największą pustynię Azji i drugą największą pustynię świata - Gobi. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedział nam o szczegółach swojej podróży. Czy to będzie jego pierwsza wyprawa na pustynię? Ile czasu może mu zająć ta podróż? Jak się do niej przygotowywał? Ile waży wózek, który będzie ciągnął przez pustynię?

  W tętniącym życiem Świnoujściu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapewne to sprawia, że miasto i jego atrakcje niemal co roku zdobywają prestiżowe nagrody i zajmują pierwsze miejsca w turystycznych rankingach. Co więcej, miasto nie zamierza na tym poprzestać. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają tam na turystów.

  W kolejnym odcinku Mikrowypraw podróżnik Łukasz Długowski wybrał się do Kłodzka. Mógł się przekonać, co kryje się pod powierzchnią miasta i jak wygląda w środku tamtejsza twierdza, a także podziwiać panoramę miasta z bastionów górujących nad Kłodzkiem.

  Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Po wyjściu na wolność przyznał, że w przetrwaniu gehenny odosobnienia pomógł mu Jan Paweł II, do którego się modlił. Niedawno Tomasz pojechał do Watykanu. Tam odwiedził grób polskiego papieża i spotkał się z papieżem Franciszkiem. O swojej podróży Tomasz opowiedział w Dzień Dobry Wakacje. Zapytaliśmy go również, czy utrzymuje kontakt z osobami, które go zwiodły, kiedy był w więzieniu i czy terapia, na którą chodzi mu pomaga. Okazuje się, że Tomasza dotknął internetowy hejt. Jaki ma do niego stosunek?

  Agnieszka Lal to podróżniczka, blogerka i fotografka, która zwiedziła już 70 krajów. Obecnie mieszka w Los Angeles. Czym się kieruje wybierając kierunki swoich podróży? Jak przygotowuje się do wyjazdów? Kto jej towarzyszy? I którą podróż wspomina najlepiej? Z blogerką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Backpacking polega na podróżowaniu z niewielkim bagażem. Jak spakować plecak w daleką podróż? Swoim doświadczeniem podzieliła się z nami dziennikarka, podróżniczka i backpackerka Hanna Jewsiewicka, która odwiedziła już kilkadziesiąt krajów. Co jest podstawowym błędem w czasie pakowania? I co zawsze trzeba mieć ze sobą w podróży?

  Krzysztof Chmielewski, polski podróżnik miał 38 lat. Meksyk był 51. państwem, które odwiedził. Ostatnia podróż Krzysztofa Chmielewskiego wiodła z Kanady do Argentyny. Polak przemieszczał się rowerem. Kontakt z rowerzystą urwał się pod koniec kwietnia. Jego ciało znaleziono przez przypadek w wąwozie. Według oficjalnej wersji, jaką podała meksykańska prokuratura, podróżnik zginął potrącony przez ciężarówkę, która zepchnęła go w przepaść. Miejscowi uważają jednak, że doszło do morderstwa. Czy Polak znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podróżniczkę Beatę Pawlikowską, która wiele razy była w Meksyku. Czy w czasie podróży zdarzały się niebezpieczne sytuacje? Jakie Beata ma rady dla podróżujących do Ameryki Łacińskiej?

  W co spakować się na wakacje? W jedną dużą walizkę czy w kilka mniejszych? Co zrobić, jeżeli czeka nas lot z przesiadkami? Swoim doświadczeniem w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się Michał Cessanis. Podróżnik zauważył, że podstawowym błędem podczas pakowania jest to, że bierzemy zbyt dużo zbędnych rzeczy. W jaką walizkę warto zainwestować?

  Wielu z nas wybierze wakacje poza granicami Polski. Czym płacić w krajach, które odwiedzimy - kartą czy gotówką? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN podróżnika Marcina Zarzeckiego. Nasz gość powiedział również, jak - będąc na wakacjach - chronić się przed kradzieżą.

  W Dzień Dobry TVN - Krzysztof Baranowski żeglarz, dziennikarz i kapitan, który zapisał się na stałe w historii polskiej żeglugi. Jako pierwszy Polak dwa razy samotnie opłynął kulę ziemską! Niedawno ukazała się książka Beaty Biały pt. "Spowiedź kapitana", w której opowiada on autorce o swoich podróżach, życiu i miłości do Bogumiły Wander. Jak autorce udało się namówić kapitana na tak szczerą rozmowę poświęconą intymnej stronie jego życia?

  W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska zwraca uwagę, że podczas podróży podchodzimy lekceważąco do tego, co jemy. Będąc w trasie zatrzymujemy się w barach typu fast food lub pijemy kawę na stancji benzynowej. Według Anety najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie prowiantu z domu. Weźmy coś, co zaspokoi nasze łaknienie, będzie łatwe w konsumpcji i dobrze wpłynie na koncentrację np. chrupiące warzywa z makaronem, owoce czy przygotowane w domu owsiane batoniki. Co jeszcze?

  Doktorantka z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego Marta Skowron-Volponi znalazła w lasach tropikalnych Malezji gatunek motyla imitującego pszczołę. Badaczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedziała nam o swoim odkryciu. Ile jeszcze nowych gatunków odkryła polska badaczka? Ile miała lat, kiedy pierwszy raz zachwyciła się motylami?

  Dzieci z Domu Dziecka nr 7 w Łodzi marzą, aby na rolkach przemierzyć ulice Barcelony. Skąd wziął się ten pomysł? Co dzieci chciałyby zobaczyć w stolicy Katalonii? Ile potrzebują pieniędzy na tę podróż? W Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych rolkarzy i ich wychowawców: Artura Bryńskiego i Wiolettę Kawczyńską.

  Tristan Gooley to jeden z najbardziej znanych brytyjskich podróżników. Jego specjalnością jest nawigacja naturalna, czyli sztuka orientacji w terenie przy pomocy znaków natury. Z podróżnikiem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Oboje postanowili przetestować, czy tego rodzaju nawigacja sprawdzi się w Londynie. Czy bez mapy dotarli do wyznaczonego celu?

  Znany polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński wybrał się do Japonii. Pracuje tam nad wyprawą No Trace Expedition. W jej trakcie zamierza samochodem elektrycznym przejechać całą Eurazję, pokonując tysiące kilometrów. Połączyliśmy się z nim za pośrednictwem Skype'a, aby powiedział o szczegółach swojego nowego projektu i filozofii życia.