Zator i jego największe atrakcje: Energylandia, Park Dinozaurów i kraina św. Mikołaja

park rozrywki
Enerygylandia w Zatorze
Źródło: x-news
Zator to niewielka miejscowość położona w województwie małopolskim, z zaskakującą ilością rodzinnych atrakcji. Popularność wśród turystów przyniósł mu największy w Polsce park rozrywki Energylandia oraz uwielbiany przez dzieci Park Dinozaurów.

Zator - z czego słynie to małe miasteczko?

Leżący między Oświęcimiem a Wadowicami Zator słynął do tej pory głównie z licznych hodowli karpia królewskiego. Dziś turyści przyjeżdżają do niego z zupełnie innego powodu. Choć w Zatorze znajdziemy kilka wartych odwiedzenia zabytków oraz ładny Rynek z ciekawą zabudową, to największą popularnością cieszą się dwie atrakcje: park rozrywki Energylandia i Park Dinozaurów. Wesołe miasteczko sprawi, że znów poczujemy się jak małe dzieci, a muzeum prehistorycznych stworzeń obudzi w nas odkrywców nieznanych lądów i przeniesie w niezwykły świat roślinożernych Apatozaurow i groźnych T-Rexów.

Sentymentalna podróż po Bydgoszczy z Klaudią El Dursi
Sentymentalna podróż po Bydgoszczy z Klaudią El Dursi
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Zator, Polska - rozrywka i atrakcje turystyczne

Nazwa “Zator” oznacza “zablokowanie”, “przeszkodę” lub “zwężenie drogi lub rzeki”. Miejscowość zawdzięcza swoją nazwę lokalizacji. Położona jest bowiem w miejscu, gdzie znaczne wzniesienie zablokowało nurt rzeki Skawy, a ta zmuszona była zmienić swój naturalny bieg. Zator znany jest głównie wśród pasjonatów wędkarstwa, którzy co roku odwiedzają miejscowość i okoliczne stawy podczas odbywających się tam cyklicznie Zatorskich Dni Karpia. W miasteczku znajdziemy kilka wartych zwiedzenia zabytków m.in bogato zdobiony gotycki kościół parafialny pw. Św. Wojciecha i św. Jerzego, grobowiec księżnej Apolonii Poniatowskiej, groby Maurycego i Ludwika Potockich, zatorski zamek oraz zachowane fragmenty fortyfikacji miejskich. Choć miejscowość zajmuje jedynie 11,52 km² , na jej terenie znajdziemy aż 50 budowli posiadających cechy zabytkowe. Liczbę mieszkańców Zatora szacuje się na niecałe 4000 osób, w co ciężko uwierzyć, widząc tłumnie przybywających tam turystów. Do miejscowości funkcjonują wygodne połączenia komunikacją międzymiastową “ Kraków - Zator ” oraz “Oświęcim-Zator”.

Wesołe miasteczko Energylandia, Zator - największe atrakcje

Zajmujący ponad 26 hektarów powierzchni zatorski lunapark Energylandia to największe stałe wesołe miasteczko w Polsce oraz jedno z większych w Europie. Znajdziemy w nim 80 różnych atrakcji: 12 rollercoasterów, liczne karuzele, wiele różnorodnych instalacji ekstremalnych oraz sceny, na których rozgrywają się widowiska, spektakle i mini koncerty. Cały park Energylandia podzielony został na cztery sektory: dedykowaną najmłodszym odwiedzającym lunapark Bajkolandię, przeznaczoną do rodzinnego spędzenia czasu strefę familijną, stworzoną z myślą o miłośnikach skoków adrenaliny strefę ekstremalną oraz najnowszy sektor wesołego miasteczka park wodny. Największą popularnością w całej Energylandii cieszy się rollercoaster “Hyperion”, będący najwyższą kolejką w całym parku. Instalacja mierzy aż 77 m, a jej wagoniki pędzą z prędkością 142 km/h. Na terenie parku odbywają się liczne wydarzenia i imprezy o charakterze rodzinnym. Koszt wstępu do wesołego miasteczka to 69 złotych za bilet ulgowy oraz 119 złotych za bilet normalny. Energylandia oferuje również różnorodne promocje dla grup zorganizowanych, grup szkolnych oraz rodzin.

Zatorland i Park Dinozaurów, Zator - edukacja poprzez zabawę

Instalacje w Energylandii to nie jedyne atrakcje w Zatorze. W miejscowości znajdziemy jeszcze jeden park rozrywki - Zatorland. Został on podzielony na trzy części: Park Dinozaurów, Park Owadów, Park Mitologii. Każda z nich nie tylko bawi, ale i uczy. Park Dinozaurów znajduje się na zalesionym terenie, po którym poprowadzona została ścieżka dydaktyczna prezentująca prehistoryczny świat. Pośród drzew podziwiać możemy ruchome i wydające dźwięki modele dinozaurów, wyglądających jak żywe! Wśród stu różnych eksponatów zobaczymy między innymi groźnego T-Rexa oraz 35-metrowego Argentynozaura. W Parku Owadów spotkamy się z ludzkich rozmiarów owadami. Dzięki temu każdy odwiedzający będzie mógł dokładnie poznać budowę korpusu konika polnego, biedronki czy jelonka rogacza. Ekspozycję dopełnia ciekawa wystawa fotograficzna. Park Mitologii to jedyne miejsce w Polsce, w którym możemy poznać greckich bogów, herosów oraz mityczne stworzenia. Miejsce to przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom legend o dawnym helleńskim świecie. Nieodłącznym elementem zwiedzania tej części parku jest rejs po jeziorze i spotkanie z gromowładnym Zeusem. W zimie w Zatorlandzie działa Park św. Mikołaja, w którym każde dziecko może osobiście spotkać się z prawdziwym Mikołajem.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków