Władywostok, czyli stolica rosyjskiego Dalekiego Wschodu – położenie, historia, atrakcje

Władywostok w Rosji
Władywostok
Źródło: Xiào Yáng Mù Jin / EyeEm/GettyImages
Władywostok to miasto na południowo-wschodnich krańcach Rosji. Jest stolicą i centrum życia Kraju Nadmorskiego i największym portem Rosji na Pacyfiku. To końcowa stacja kolei transsyberyjskiej, której trasa prowadzi aż z Moskwy. Jego korzenie sięgają czasów chińskiej dynastii Yuan, czyli XIII–XIV wieku.

Władywostok – podstawowe informacje, położenie

Władywostok to stolica Kraju Nadmorskiego, najdalej na południowy-wschód wysuniętej jednostki administracyjnej w Rosji. To ważny port morski położony u wybrzeży Morza Japońskiego (Oceanu Spokojnego), niedaleko granicy Rosji z Chinami i Koreą Północną. Okręg miejski Władywostoku obejmuje także wyspy w Zatoce Piotra Wielkiego (jest ich około 50).

Władywostok ma ok. 600,5 tys. mieszkańców i powierzchnię 331 km2. Leży na pofałdowanym terenie ze słabo rozwiniętą siecią rzeczną. Wąska zatoka Złoty Róg wcinająca się w miasto jest główną drogą wodną Władywostoku.

DD_20211012_Wyspa_REP
Wyspa na sprzedaż
Źródło: Dzień Dobry TVN

Historia Władywostoku

Najdawniejsza historia miejsca, gdzie obecnie leży Władywostok, sięga czasów chińskiej dynastii Yuan (1271–1368). Nazywany był wtedy Yǒngmíngchéng, czyli "miasto wiecznego światła". Za czasów dynastii Qing osada nosiła nazwę Hǎishēnwǎi, co można przetłumaczyć jako "mała nadmorska wioska". Rdzenne grupy etniczne zamieszkujące te tereny to Udehejczycy i Tazowie. Chiny przekazały te tereny Rosji w połowie XIX wieku.

Władywostok założono w Rosji w 1860 roku jako niewielką przystań. Dopiero po dwóch latach nazwano go portem. W 1899 roku powstał tam, działający do dziś, Uniwersytet Dalekowschodni.

Po otwarciu linii kolejowej łączącej Władywostok z Moskwą w 1903 roku Władywostok zyskał na znaczeniu. Miasto stało się ważnym miejscem rewolucji bolszewickiej z 1905 roku. W 1917 roku zostało zdobyte przez Czerwonych, a w 1918 roku odbili je Biali. Ostatecznie w 1922 roku wygrali komuniści.

Jeszcze do 1991 roku Władywostok pozostawał miastem zamkniętym dla obcokrajowców.

Władywostok – klimat, pogoda, temperatura

Klimat panujący we Władywostoku jest umiarkowany monsunowy. Najcieplejsze i najwilgotniejsze miesiące to lipiec i sierpień. Średnie temperatury wahają się wtedy między 20–24℃ w dzień a 15–18℃ w nocy. Najzimniejszy jest styczeń. W nocy panują tam temperatury ok. –16℃, a w dzień –8℃. Najmniej opadów jest w styczniu.

Atrakcje Władywostoku

Centrum Władywostoku znajduje się na samym brzegu zatoki. Na bulwarach można obejrzeć budynki, które pamiętają czasy budowania Kolei Transsyberyjskiej. Głębiej w stronę lądu znajdują się blokowiska z czasów sowieckich oraz pojedyncze, nowoczesne wysokościowce.

Większość atrakcji Władywostoku znajduje się w takich odległościach od dworca, że można je przebyć na piechotę. Trzeba jednak pamiętać, że większość miasta jest położona na zboczach wzgórz, co sprawia, że spacery są wyczerpujące.

We Władywostoku warto zobaczyć zabytkowy dworzec kolejowy z 1912 roku, który jest ostatnią stacją Kolei Transsyberyjskiej. Przed dworcem stoi stary parowóz.

Ciekawe muzea i atrakcje we Władywostoku:

  • Muzeum Krajoznawcze im. Arsienjewa – muzeum poświęcone przyrodzie regionu, założone w 1890 roku, znajdują się w nim słynne stele ze świątyni Yongning z XV wieku (z czasów dynastii Ming);
  • Muzeum Fortecy Władywostockiej – fortyfikacje zostały zbudowane, aby chronić miasto przed najazdem Japończyków, otwarte w dla zwiedzających w godzinach 10.00–18.00;
  • Okręt Podwodny S-56 – działa jak muzeum, ma dobrze zachowane wnętrza;
  • Muzeum Wojsk Ochrony Pogranicza;
  • Oceanarium;
  • Galeria Sztuki Nadmorskiego Kraju.

Aby zobaczyć miasto z otaczających go wzgórz, warto wjechać w górę kolejką linowo-terenową lub wejść na latarnię Egersheld. Charakterystycznym punktem w panoramie Władywostoku jest nowy most łączące brzegi zatoki Złoty Róg. Dzięki niemu miasto przypomina nieco amerykańskie metropolie.

Główna trasa Kolei Transsyberyjskiej: Moskwa – Władywostok

Kolej Transsyberyjska (potocznie Transsib) powstawała przez ćwierć wieku i do dziś jest najdłuższą linią kolejową na świecie. Obecnie podróż Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku:

  • trwa 6–7 dni;
  • w trzeciej klasie są miejsca leżące w niezamykanych przedziałach, w każdym przedziale jest samowar z wrzątkiem i stolik;
  • w drugiej klasie są czteroosobowe, zamykane przedziały;
  • w pierwszej klasie (dwukrotnie droższej od drugiej klasy) są dwuosobowe przedziały i serwowane są ciepłe posiłki.

Podczas podróży Koleją Transsyberyjską przejeżdża się przez 8 stref czasowych i pokonuje 9289 kilometrów. Po drodze mija się dzikie, syberyjskie krajobrazy, jezioro Bajkał, Jekaterynburg, Nowosybirsk i związany z Polonią Irkuck. Ostatnim przystankiem jest Władywostok.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości