Mauretania – jaki to kraj? Co można w nim zwiedzać? Czy jest bezpieczny?

Mauretania jest biednym, afrykańskim krajem, w którym wyznaje się islam. Ma niewiele typowych atrakcji turystycznych.
Mauretania
Źródło: Maremagnum/Getty Images
Mauretania jest słabo rozwiniętym krajem muzułmańskim położonym w Afryce. Turystyka jest w nim utrudniona ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Jeszcze do lat 60. XX wieku w Mauretanii oficjalnie funkcjonowało niewolnictwo.

Mauretania jest krajem położonym na pustyni. Wśród jego atrakcji turystycznych są dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i… tysiące kilometrów pustyni.

Mauretania – kraj, religia

Mauretania to kraj muzułmański w północno-zachodniej Afryce, w większości na terenie Sahary. Od zachodu graniczy z Oceanem Atlantyckim. Przez większość XX wieku pozostawała pod wpływem Francji. Od 1960 roku jest niepodległa.

Większość mieszkańców jest muzułmanami, a zasady islamu są zawarte w prawie państwowym. Językiem urzędowym jest arabski, często wykorzystywany jest także francuski.

Zobacz wideo: Kot podróżnik

DD_20211004_Kot_rep_REP
Kot podróżnik
Źródło: Dzień Dobry TVN

Klimat w Mauretanii

Klimat w Mauretanii jest w większości zwrotnikowy suchy, a na południowych krańcach – podrównikowy suchy. Większość terenu zajmują pustynie. Mieszkańcy żyją głównie w oazach i w dolinie rzeki Senegal (jedynej, która okresowo nie wysycha). Suma rocznych opadów wynosi średnio 100 mm.

W głębi lądu latem występują temperatury powyżej 40 st. C. Zimą spadają do ok. 20 st. C, ale równocześnie nocą zdarzają się przymrozki. W regionach przybrzeżnych temperatury i amplitudy są niższe. Latem jest średnio 26–30st. C, a zimą 18–23 st. C.

Na południu, w strefie klimatu podrównikowego suchego opady wynoszą ok. 250–300 mm rocznie. Temperatury średnie wynoszą latem 25–30 st. C, a zimą 20–24 st. C.

Wiza do Mauretanii

Polacy potrzebują wizy, aby wjechać do Mauretanii . Można się o nią ubiegać w akredytowanej w Polsce ambasadzie Mauretanii w Berlinie.

Mauretania zmienia przepisy wjazdowe bez powiadamiania innych państw. Należy sprawdzić aktualne informacje o wizach i formalnościach bezpośrednio przed podróżą.

Bezpieczeństwo podczas wyjazdu do Mauretanii

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do Mauretanii ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Dochodzi tam do napadów i porwań. Sytuacja w całym regionie jest niestabilna, należy śledzić bieżące informacje i ostrzeżenia na stronach internetowych MSZ.

Jeśli nie są konieczne, niezalecane są wyjazdy do:

· Nawakszut ( stolicy Mauretanii ),

· regionu Dachlat Nawazibu,

· Insziri,

· At-Tarariza,

· Al-Barakina,

· Kurkul.

Turystyka w Mauretanii jest niebezpieczna także ze względu na zagrożenia chorobami. Występują tam choroby takie jak:

· ameboza,

· cholera,

· trąd,

· malaria,

· żółtaczka typu A.

Choroby najbardziej rozprzestrzeniają się w porze deszczowej. Należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie mineralną i przegotowaną. Opieka medyczna jest płatna.

Zwiedzanie Mauretanii

Turystyka w Mauretanii jest słabo rozwinięta. Brakuje hoteli, w wielu miejscach nie ma nawet dostępu do bieżącej wody. Turyści niewyznający islamu nie mają wstępu do meczetów. Należy bezwzględnie przestrzegać praw i zasad obowiązujących w Mauretanii, np.:

· zasad ubioru kobiet,

· zakazu fotografowania obiektów rządowych,

· ograniczeń jedzenia, picia i palenia w czasie ramadanu,

· zakazu picia i sprzedaży alkoholu,

· zakazu aktów homoseksualnych.

Aby zwiedzać Mauretanię autem, trzeba mieć międzynarodowe ubezpieczenie pojazdu po francusku i międzynarodowe prawo jazdy.

Samotne podróżowanie po Mauretanii jest bardzo niebezpieczne. Aby ograniczyć zagrożenie, najlepiej poruszać się wyłącznie w obrębie głównych miast (Nawakszut, Nawazibu, Atar) i szlaków komunikacyjnych. Odradza się podróżowanie nocą.

W porze deszczowej niektóre obszary Mauretanii są dostępne wyłącznie samochodem terenowym. W porze suchej oraz na terenach pustynnych należy pamiętać o zapasach wody pitnej, paliwa, ochronie przed piaskiem i słońcem.

Atrakcje Mauretanii

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Mauretanii znajduje się Park Narodowy Banc d’Arguin. To miejsce lęgowe wielu ptaków wędrownych, położone na wybrzeżu Atlantyku. Żyją tu flamingi, pelikany, biegusiki, a także żółwie morskie i delfiny. Teren pokrywają zarówno piaskowe wydmy, jak i nadbrzeżne bagna.

Drugim miejscem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Mauretanii są zabytkowe ksary (ksour) w Wadanie, Chinguetti (oba w regionie Adrar), Tiszicie (region Takant) i Walacie (region Haud asz-Szarki). Dawne ksary, czyli muzułmańskie, ufortyfikowane ośrodki handlowe i religijne, powstały w XII wieku na potrzeby karawan wędrujących przez pustynię. W centralnym miejscu osady stoi meczet, otoczony wąskimi uliczkami.

Mauretania – niewolnictwo

Współczesne niewolnictwo w Mauretanii to przede wszystkim społeczna dyskryminacja Haratynów, potomków niewolników. Jest to grupa etniczna wywodząca się z ludności zamieszkującej tereny Sahary przed arabską kolonizacją. Oficjalnie w Mauretanii niewolnictwo zostało zniesione w 1960 roku.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości