Górskie szkolenia dla najmłodszych. "Łączymy aktywny wypoczynek z tym, żeby dzieci zapamiętały ważne informacje"

Jerzy Kapłan, ratownik GOPR
Źródło: Dzień Dobry TVN
Górskie szkolenia dla dzieci
Górskie szkolenia dla dzieci
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Masa śniegu i lodu osuwa się z prędkością nawet 200 km/h. Miłośników gór przed lawinowym zagrożeniem może uchronić zdrowy rozsądek i dobre przygotowanie. Dlatego warto skorzystać ze szkoleń, które prowadzą ratownicy GOPR-u. Skierowane są one nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci.

Szkolenia w górach

Czas ferii to świetna okazja, by wyjechać w góry. Rodzice zapisują swoje pociechy na zimowe obozy, a stoki narciarskie i szlaki górskie są oblegane przez turystów. Przed wyprawą warto odpowiednio się do niej przygotować.

- Poziom turystyki na przestrzeni tych ostatnich lat wzrósł. Wyposażenie turystów nie zawsze idzie z umiejętnością korzystania z tego sprzętu. Sprzęt jest bardziej dostępny i widać to w górach, że turyści mają lepszy ekwipunek. Jest też moda na to, żeby się szkolić i opanowywać poszczególne dziedziny turystyki górski. Są szkolenia lawinowe, z biwakowania w górach w warunkach zimowych, można zobaczyć czego i gdzie nie powinniśmy robić, jakie to jest zagrożenie - powiedział Jerzy Kapłon, ratownik GOPR, Grupa Podhalańska.

Są również specjalne szkolenia dla najmłodszych. - Najważniejsze rzeczy, które dzieci powinny wyciągnąć ze szkolenia, to między innymi to, jak powinny się spakować na wycieczkę górską - odpowiednie obuwie, ubiór, ciepły termos, coś na zmianę podczas niepogody - wyjaśnił Rafał Magiera, ratownik GOPR, Grupa Podhalańska.

Szkolenia GOPR dla dzieci

Dzieci poprzez zabawę mogą nauczyć się odpowiedzialnych nawyków, które przydadzą się podczas górskiej wędrówki zimą.

- Staramy się łączyć aktywny wypoczynek z tym, żeby dzieci zapamiętały ważne informacje, jak np. numery alarmowe, jakie są sytuacje, kiedy powinny zawiadomić dorosłego albo powiedzieć, że dana osoba potrzebuje pomocy. Takie młode osoby to też jest narybek osób, które później pracują w górach w formie przewodnika, instruktora czy ratownika górskiego - stwierdził Jerzy Kapłon. Więcej szczegółów o szkoleniach znajduje się na stronie Fundacji GOPR.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości