GOPR

  GOPR

  Intensywne opady śniegu, nieprzetarte szlaki, mróz - w górach panują skrajnie trudne warunki. Mimo to pięć osób wybrało się na Babią Górę wyłącznie w szortach i butach – bez długich spodni, swetra czy kurtki. Kiedy jedna z kobiet osłabła i groziła jej hipotermia, niefrasobliwi turyści poprosili o pomoc GOPR. Zdjęcia z akcji ratowniczej mrożą krew w żyłach.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Jurka Owsiaka i najlepszych młodych ratowników, spośród 2,5 miliona dzieci, które wzięły udział w kursach pierwszej pomocy organizowanych przez WOŚP!

  Erwin Gorczyca i Bartosz Górski od kilku lat kolekcjonują stare narty. Instruktorzy narciarstwa wpadli na pomysł, by powtórzyć przejście przez Tatry na starych nartach. Jako pierwszy, ponad 100 lat temu, dokonał tego Mariusz Zaruski. Panowie ukończyli tatrzański rajd z sukcesem. Czy przejście przez Alpy zakończyło się takim samym triumfem? I co o pasji Erwina Gorczycy uważa jego żona? Czy boi się o męża?

  O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiadał z Wisły. Przyglądał się tam grupie ratowników GOPR, którzy przygotowują się do sezonu narciarskiego. Co należy robić, gdy wyciąg narciarski się zatrzyma? I jak wówczas przeprowadzić ewakuację? Zobaczcie!

  Padł pomysł, by bezmyślnych turystów karać jak zwykłych zadymiarzy. Czy turyści, którzy bez przeszkolenia i odpowiedniego sprzętu idą w góry będą musieli z tych wypraw zrezygnować? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była himalaistka Kinga Baranowska. Czy GOPR i TOPR będą miały takie same uprawnienia jak policja?

  „Chowając dzieci w dobrych warunkach, mimowolnie kształtujemy osoby bezradne, zupełnie nieprzygotowane, aby stawić czoło problemom życia, stresowi i gwałtowności nieprzewidywalnych zdarzeń” powiedział poseł i ratownik górski Piotr Van der Coghen komentując zamieszanie wokół wrocławskiej szkoły przetrwania, której pomocy musiał udzielić GOPR. Co sądzi o całej sytuacji i jak, jego zdaniem, powinna być wychowywana młodzież?