Zagrożenie lawinowe
W piątkowy wieczór Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o pierwszym w tym sezonie zagrożeniu lawinowym pierwszego stopnia. Zostało wprowadzone na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza. Pokrywa śnieżna jest związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe, kiedy nastąpi duże obciążenie dodatkowe - w kilku miejscach na bardzo lub ekstremalnie stromych stokach. Samoistnie mogą zejść małe albo średnie lawiny
O trudnych warunkach w Beskidach poinformowała w sobotę rano Grupa Beskidzka Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ostrzegali, że na szlakach zalega błoto i jest ślisko. Wyżej jest też ograniczona widoczność - na Leskowcu wynosiła 50 metrów, a na Hali Miziowej - 100 m. - Na szczycie Babiej Góry poprószył śnieg. To pierwsze ślady zimy. Turystów jest niewielu - czytamy w komunikacie. Rano temperatura wynosiła od 0 stopni Celsjusza na Hali Miziowej przez 3 st. C na Klimczoku i Leskowcu do 5 st. C w Szczyrku.
Co należy wiedzieć?
Na teren Babiogórskiego Parku Narodowego nie wolno wprowadzać psów. Apelowano także o sprzątanie po sobie i zabieranie śmieci. Nie wolno tu też latać dronami. Jesienne przeglądy kolei linowych rozpoczęły się w Beskidach, dlatego w weekend można wjechać tylko na Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Czantorię w Ustroniu.
Idąc w góry warto zadbać o najmniejszy szczegół, bo od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo. Nieprzemakalna kurtka to podstawa, podobnie jak odpowiednie obuwie. Do plecaka warto włożyć termos z ciepłym napojem i latarkę, a przed wyjściem naładować telefon. Istotne jest posiadanie aplikacji "Ratunek" i powerbanka, który może przydać się w krytycznych sytuacjach. Numery alarmowe GOPR, które należy znać i pamiętać to 985 lub 601 100 300.
Więcej na ten temat przeczytasz w TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grzybiarze i turyści alarmują: "Uwaga na niedźwiedzie!"
- Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat dla turystów. "Przejścia są zamknięte"
- Wszedł na Rysy z 50 kg głazem. Teraz będzie musiał po niego wrócić? "Złamał przepisy"
Autor: ps/dd, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images