Lekkomyślne zachowania Polaków w górach. "Wzywali pomoc znad Morskiego Oka"

Lekkomyślne zachowania Polaków w górach. "Ryzyka nigdy nie da się wyeliminować"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śnieżka - góra piękna i niebezpieczna - napisy
Śnieżka - góra piękna i niebezpieczna - napisy
Śnieżka - góra piękna i niebezpieczna
Śnieżka - góra piękna i niebezpieczna
Zdrowy rozsądek a góry
Zdrowy rozsądek a góry
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2

Niecałe trzy tygodnie temu Śnieżka znów przypomniała o tym, jaka jest groźna. Z północnego stoku spadło dwóch mężczyzn. Nasz reporter wybrał się w Karkonosze, aby pokazać zagrożenia związane z nieodpowiednim przygotowaniem do takiej wyprawy. Z kolei Kinga Baranowska, himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników oraz Bartłomiej Kuraś, dziennikarz, autor książki "Niech to szlak! Kronika śmierci w górach" w studiu Dzień Dobry TVN zdradzili, jak zadbać w swoje bezpieczeństwo podczas górskiej wycieczki.

Góra Śnieżka - piękna, ale i niebezpieczna

Arkadiusz Gdula wraz z ekipą Dzień Dobry TVN wybrał się na najwyższy szczyt Karkonoszy. Śnieżka jest wyjątkowa - z jednej strony jej wysokość, czyli około 1600 metrów, nie robi wrażenia na doświadczonych w chodzeniu po szlakach turystach. Z drugiej, nie ma chyba innej takiej góry, o której mówiłoby się tak często.

- Śnieżka jest piękną górą, jeśli potrafimy oszacować swoje umiejętności i potrafimy użyć sprzętu, który nam pomoże. Pamiętajmy o tym, że ryzyka nigdy nie da się wyeliminować. W Karpaczu mamy już wiosenną pogodę, często turyści wjeżdżają wyciągiem te 500 metrów i nagle widzą, że jest zima. Na dole może padać deszcz, a na górze śnieg, za chwilę nam to wszystko zamarznie i zrobi się lód. Te warunki momentalnie mogą się zmienić - ostrzegł Konrad Biela, ratownik GOPR Karkonosze.

Mariusz Czerski pracował w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym przez całe dorosłe życie. Jak mówi, Śnieżka to góra, która zaskakuje każdego dnia, nawet jego. Średnia roczna temperatura na szczycie to 0 stopni Celsjusza. Ludzie nagle znajdują się w zupełnie innym klimacie, kompletnie do tego nieprzygotowani. Najtrudniejsza sytuacja występuje nieopodal szczytu.

- Jeżeli ktoś nie będzie miał na butach raków, raczków albo kijków do podpierania, to przy oblodzeniu i silnym wietrze jest bardzo duże zagrożenie, że go "zdmuchnie". Człowiek nie będzie miał się gdzie zatrzymać - powiedział Mariusz Czerski.

Zdrowy rozsądek w górach - o czym należy pamiętać?

W Dzień Dobry TVN Bartłomiej Kuraś wyjaśnił, na czym polega miłość Polaków do gór. - Nasz kraj jest w dużej mierze nizinny. W ferie większość Polaków chce jechać w góry i nie zdaje sobie sprawy, co tam się dzieje, co ich tam może spotkać. Idą powyżej granicy lasu, gdzie są już zupełnie zimowe warunki i cywilizacja ograniczona. Idą tam tak ubrani, jak przyjechali ze swoich miejscowości położonych gdzieś nisko - powiedział dziennikarz.

Jaki jest podstawowy sprzęt, w który powinniśmy się zaopatrzyć podczas zimowej wyprawy w góry? - Zanim wyjdziemy, warto sprawdzić, jakie są warunki: jakie jest zagrożenie lawinowe i w jakie miejsca warto nie iść. (...) Oczywiście raki na nogach. Warto wiedzieć też, jak w nich chodzić. Dobrze mieć też czekan i wiedzieć, jak się nim posługiwać. Dobrze mieć wszystkie rzeczy, które nas ochronią przed zimnem, kiedy będziemy musieli zostać gdzieś na szlaku - skręcimy kostkę albo zastanie nas wieczór, to musimy mieć jakieś ciepłe ubranie. Gorąca herbata, naładowany porządnie telefon, zapasowa bateria - wskazała Kinga Baranowska.

Przed wyjściem w góry warto wpisać sobie numer telefonu do infolinii TOPR: 601 100 300 i zainstalować aplikację "Ratunek", która w momencie uruchomienia, automatycznie wysyła lokalizację, gdzie jesteśmy.

- Były przypadki, że ludzie wzywali znad Morskiego Oka po czwartej po południu na pomoc ratowników. Policja zwoziła i to dziesiątki ludzi z dziećmi, bo to jest 10 km do parkingu. Był mrok, bez latarek. Zwyczajnie się bali, ale sami się wpakowali w taką sytuację, bo za późno wyszli - dodał Bartłomiej Kuraś.

DD_20240214_Gory_REP
Zdrowy rozsądek a góry
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości