Bezsilność właścicieli mieszkań
Nieuczciwi lokatorzy potrafią zmienić życie najemców w prawdziwe piekło. Na własnej skórze przekonała się o tym Iza Rudak, która jest jedną z bohaterek reportażu Dzień Dobry TVN. Właścicielka mieszkania, które odziedziczyła po zmarłej mamie, od dłuższego czasu ma problemy z nieuczciwym lokatorem. Mężczyzna, który sprowadził się do mieszkania z partnerką i jej dzieckiem, po kilku miesiącach wynajmu przestał uiszczać opłaty.
- Prawo lokatorskie osoby, które mają pod opieką nieletnich, traktuje w sposób szczególny i bardzo ciężko jest przeprowadzić taką eksmisję – przyznała.
Brak uiszczonych opłat, zaniedbanie oraz zniszczenie lokalu to częste konsekwencje wynajmu nieuczciwym osobom, które nie szanują cudzej własności.
- Niestety jest tak, że każdy może trafić na nieuczciwego najemcę. Jeżeli po drugiej stronie jest osoba sprytna, tym bardziej ma prawników, którzy wiedzą, co robią, jest w stanie zapewnić takiemu nieuczciwemu najemcy przez wiele lat korzystanie z naszego lokalu bez większych konsekwencji. Jeśli jest to osoba niewypłacalna, to nie ma dla niej różnicy, czy będzie miała większe czy mniejsze długi – tłumaczyła Karolina Pawłowska, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów wynajmujących.
Jak poradzić sobie z nieuczciwym lokatorem?
W studiu Dzień Dobry TVN pojawiła się pani Dominika Małyjurek, która jako właścicielka mieszkania przeszła również dramatyczną historię. Nieuczciwi najemcy od wielu miesięcy nie płacą jej należności.
- Nasza prośba do uiszczenia opłaty, wyjaśnienie, że jesteśmy rodzicami sześciorga dzieci, a w tym momencie utrzymujemy rodzinę pięcioosobową, bo ci państwo mają troje dzieci. Że nie stać nas na to, ale to do nich nie przemawia. To nie byli przypadkowi ludzie. [...] Nasi synowie chodzili razem do jednej klasy - opowiadała nasza gościni.
Anna Kucharska, ekspertka rynku nieruchomości, wskazywała pułapki czyhające na właścicieli mieszkań. Według niej problemem jest obowiązujące prawo, które chroni lokatorów, nawet jeśli zachowują się niewłaściwie. Jak podkreśla - ustawa nie przystaje do obecnego rynku komercyjnego.
- Co możemy zrobić? Podpisać bardzo dobrą umowę, czyli najmu okazjonalnego. [...] Tylko ta forma umowy wyłącza nam ochronę lokatora właśnie z tej ustawy o ochronie praw lokatorów - wyjaśniała specjalistka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przekręty i pułapki w wynajmie mieszkań. Jak nie naciąć się na oszustów?
- Akademik, pokój lub kawalerka. Gdzie opłaca się zamieszkać na studiach?
- Zostawił otwarte okno w mieszkaniu. Oniemiał, gdy wrócił z podróży. "Smród był intensywny"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: B. Dajnowski, I. Sanetra, Ł. Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images