Styl życia

Wyjątkowa licytacja obrazu na rzecz fundacji im. Zbigniewa Religi. "Dobro darowane zawsze wraca"

Styl życia

16 grudnia prof. Zbigniew Religa obchodziłby swoje 82. urodziny. Choć słynny kardiochirurg odszedł 11 lat temu, nieustannie działa założona z jego inicjatywy fundacja. To właśnie na jej wsparcie przeznaczony zostanie dochód z niezwykłej licytacji, o której opowiadała w naszym programie Magdalena Kapela - autorka jednego z wystawionych obrazów.

Kim jest Magdalena Kapela?

Magdalena Kapela pasjonowała się sztuką od najmłodszych lat. Zaszczepiła to w niej nauczycielka plastyki. Właśnie za jej sprawą Magda zdecydowała się na naukę w liceum plastycznym. Wówczas jedyną osobą, która w nią wierzyła, była mama. Potem przed artystką otworzył się świat sztuki oraz wrażliwości na piękno. Choć miała chwile zwątpienia i odeszła od pasji, gdy urodziła dziecko, po latach zawalczyła o siebie. Dziś nadal realizuje się poprzez sztukę i maluje obrazy w dużym formacie z historią o ludziach.

Z tego powodu namalowała portret Zbigniewa Religi. Obraz został wylicytowany, a pieniądze trafiły do fundacji profesora. Nabywca przekazał go uroczyście do kliniki - portret zawieszono w dawnym gabinecie słynnego kardiochirurga.

Najnowsza praca Magdaleny Kapeli pt. "Sanitariuszka" także ma zostać zlicytowany na rzecz fundacji profesora Religii.

Obraz "Sanitariuszka-19"

"Sanitariuszka-19" to obraz olejny malowany na płótnie. Jest reakcją na dzisiejszą sytuację i równocześnie nawiązuje do wojny - stąd twarz kobiety z lat 30. czy 40. ubiegłego wieku.

- Plasujemy się bardzo mocno w strefie takiej międzywojennej - to, co teraz nas też jakby spotyka. Jesteśmy bardzo często w zamknięciu, ale też bardzo wiele nie możemy, tak jak podczas wojny, stąd też ta twarz. Jednocześnie nostalgiczna i taka patrząca w przyszłość z nadzieją, czyli ku dobru, ku lepszemu. Zbliżają się święta, więc też chcemy poczuć się lepiej bezpieczniej. No i oczywiście aureola, która jest jednocześnie symbolem Unii Europejskiej oraz Supermana, stawiający ją troszeczkę w takiej amerykanistyce, ale też jako obywatelkę całego świata - tłumaczyła Magdalena Kapela w Dzień Dobry TVN.

Malarka zafascynowała się działalnością prof. Religii po obejrzeniu filmu pt. "Bogowie". Do tej pory widziała go już kilkanaście razy. Jest pod wielkim wrażeniem pracy lekarzy i pielęgniarek. Dlatego chce wesprzeć służbę zdrowia.

- Ten obraz chcę przeznaczyć na fundację prof. Religi, ponieważ od dłuższego czasu już pomagam fundacji i chciałabym bardzo serdecznie Państwa prosić, żeby otworzyć serca na ten obraz (...) To jest taka droga, którą zaczął sam profesor Religa i myślę, że poprzez sztukę mogę kontynuować w pewnym sensie niesienie tego dobra, ale też takiej innowacyjności - wyznała artystka.

Sukcesy Śląskiego Centrum Chorób Serca

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi powstała z inicjatywy zmarłego kardiochirurga w 1991 roku. Jej misją jest wspieranie rozwoju polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca.

- Jest dla mnie wyróżnieniem, że w przeddzień urodzin pana prof. Religi i wspomnienia człowieka wielkiej odwagi i charyzmy, mogę w jakiś szczególny sposób pokazać, że jego dzieło, które zaczął w Zabrzu, jest nie tylko niezatrzymane, ale wręcz rozwijane - mówił w Dzień Dobry TVN Marian Zembala, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Lekarz zdradził, że obecnie, w trudnym czasie pandemii, specjaliści z Zabrza wykonali nienotowaną dotąd liczbę przeszczepów serca, a także 50 transplantacji płuc.

- Profesor Religa marzył, żeby robić choć 50 przeszczepów rocznie, a my, tylko Zabrze, zrobiło ich ponad 80 a w skali kraju - podkreślił kardiochirurg.

Łącznie w tym roku w różnych częściach Polski wykonano 120 transplantacji serca.

- To dobra wiadomość i dobre świadectwo polskiej medycyny i transplantologii - stwierdził transplantolog.

Zaapelował również, by wziąć udział w licytacji obrazu Magdaleny Kapeli.

- Dobro darowane zawsze wraca. Ono wraca wtedy, kiedy czasami się nawet tego dobra nie spodziewamy. I wraca ze zwielokrotnioną siłą - dodał prof. Zembala.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Tomasz Brzoza

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości