Jakiś czas temu w życie weszło prawo o konfiskacie samochodów nietrzeźwym kierowcom. Jak się jednak okazuje, ustawa ta została napisana w sposób niechlujny. Dlaczego? O tym i o innych ważnych newsach w ramach cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" opowiedziała dziennikarka Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
"Dawcami dla nich nie mogą być dorośli"
Olaf i Alan Rogowscy to dwaj bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na powrót do zdrowia jest przeszczep serca. Alan, straszy z braci, niedawno otrzymał nowy narząd i właśnie wrócił do domu. Olaf dalej przebywa w szpitalu w oczekiwaniu na organ. Jak teraz czują się obaj chłopcy?
Donacja to ciągle temat tabu. Niewiele osób decyduje się oddać swoje narządy i uratować komuś życie. Na szczęście działalność Pawła Klikowicza odczarowuje temat transplantologii. Pluszowe organy, które sprzedaje, to nie tylko pluszaki, ale przede wszystkim doskonała okazja do tego, aby już najmłodszym tłumaczyć, że nasze narządy mogą uratować komuś życie.
16 grudnia prof. Zbigniew Religa obchodziłby swoje 82. urodziny. Choć słynny kardiochirurg odszedł 11 lat temu, nieustannie działa założona z jego inicjatywy fundacja. To właśnie na jej wsparcie przeznaczony zostanie dochód z niezwykłej licytacji, o której opowiadała w naszym programie Magdalena Kapela - autorka jednego z wystawionych obrazów.
Historia tej młody kobiety, która właśnie została matką pomimo choroby i oczekiwania na przeszczep, nadaje się na film. Adriana Szklarz dostała serce mężczyzny. A z nim - jak mówi - drugie życie, które wykorzystuje najlepiej, jak może. Stara się swoim optymizmem zarażać innych. O tym zresztą jest jej książka "Optymistka. Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet". Jak teraz wygląda jej życie?
Przeszczep organu to niezwykle skomplikowana operacja, niosąca ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem, jednak naukowcy starają się to zmienić. Przykładem jest profesor Jerzy Kupiec-Węgliński, polski naukowiec mieszkający w USA, który od lat prowadzi badania mające przedłużyć życie pacjentów po przeszczepach.
Transplantacja to metoda, która zrewolucjonizowała medycynę. Organów jednak wciąż jest za mało, a liczba potrzebujących nie maleje. Wielka Brytania to kolejny kraj, który wprowadził zasadę, że każdy obywatel jest domniemanym dawcą organów.
Pierwszy, udany w Polsce przeszczep serca odbył się 30 lat temu. Od tamtej pory przeprowadza się średnio 100 transplantacji tego organu rocznie. Niestety zdarza się, że po pewnym czasie przeszczepione serce znów staje się niewydolne. Jedyny ratunek to retransplantacja. Dlaczego jest to dużo trudniejszy zabieg niż transplantacja? Jakie ryzyko niesie operacja? Jak często na 100 przeszczepów rocznie zdarzają się retransplantacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mariana i Michała Zembalów, transplantologów, którzy opowiedzieli o kulisach swojej pracy.
Ich półtoraroczna córka Aniela zmarła w ubiegłym roku nie doczekawszy się przeszczepu serca. Po jej śmierci, jej rodzice postanowili pomagać innym chorym dzieciom, czekającym na przeszczep, i ich rodzicom. Teraz, choć sami są w żałobie, dodają otuchy innym. Dlatego redakcja Dzień Dobry TVN postanowiła uhonorować rodziców Anieli - Jadwigę Hermanowicz i Filipa Gadomskiego - statuetką Pozytywka Dzień Dobry TVN. W naszym studiu gościliśmy Panią Jadwigę Hermanowicz i jej przyjaciółkę Agnieszką Widulińską-Olech, współautorkę kampanii promującej przeszczepy dla dzieci. - Boję się, że to jest trochę na wyrost, że nie zasłużyliśmy na to - mówiła w Dzień Dobry TVN mama zmarłej Anieli. I dodała, że to jest wyróżnienie dla tych wszystkich ludzi, którzy przez cały czas ich wspierali. Jak udało się jej znaleźć w sobie tyle siły, by - będąc w żałobie - pomagać innym?
Transplantolog dr hab. n. med. Michał Wszoła szefuje konsorcjum, które prowadzi innowacyjne w skali świata badania nad stworzeniem bionicznej trzustki. W zespole powołanym przez doktora jest lekarz Andrzej Berman. Obu Panów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich projekt. Na jakim etapie są prace? Za ile lat możemy podziwiać jej efekty? Czy są jedynymi naukowcami na świecie, którzy pracują nad bioniczną trzustką? Jak oceniają stan transplantologii w Polsce?
Zespół popowo-rockowy HLA 4TRANSPLANT promuje ideę transplantologii poprzez muzykę i sztukę. Jego liderem i założycielem jest kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński. W zespole gra na perkusji. Lekarza oraz jego brata transplantologa prof. Piotra Kalicińskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Skąd pomysł na połączenie muzyki z transplantologią? Jaka jest obecnie sytuacja transplantologii w Polsce? Poprawiła się? Co należy zrobić, żeby po naszej śmierci organy były pobrane do przeszczepu?
Największa tragedia jaka może spotkać matkę i ojca to strata dziecka. Dotknęła ona m.in. rodziców 8-letniej Marty - Ewelinę i Krzysztofa Kowalskich. Dziewczynka niespodziewanie dostała udaru mózgu i niestety po kilku dniach zmarła. Rodzice postanowili wykonać testament córki i oddali jej organy do transplantacji. Oto wzruszająca historia Marty.
Czy przeszczepieńcy, czyli osoby z przeszczepionymi organami mają jakieś ograniczenia? W Dzień Dobry TVN Krzysztof Machajek i Katarzyna Borsiak, którzy od 17 lat żyją z przeszczepionymi sercami opowiedzieli o swoim spotkaniu na szpitalnej sali. Co czuje człowiek, którzy ma dostać nowe serce? A co jeśli jednak go nie dostanie? Podawanie danych dawców jest zakazane. Czy chcieliby poznać rodziny ludzi, których serca biją w ich klatkach piersiowych?
Mimo że według wielu badań Polacy popierają przeszczepy, to liczba dawców w naszym kraju maleje. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ transplantacja ratuje życie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Joannę Śliwkę, która powiedziała, jak wygląda przeszczep serca dziecka. Obok niej usiadła Danuta Grochot, której córeczka przeszła taką operację. Zapytaliśmy się, co poczuła, kiedy dowiedziała się, że jest dawca serca dla jej dziecka? Jak Iga się rozwija?
Transplantacja to walka z czasem. Lekarze mają bardzo mało czasu na przeprowadzenie skomplikowanej operacji. Jak wygląda logistyczna organizacja przeszczepów? Ile osób jest zaangażowanych w jedno przedsięwzięcie? Na jakim poziomie stoi polska transplantologia? Czy operacje zawsze się udają? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga Adama Parulskiego i chirurga Rafała Kieszka.
Perfekcjonistka w każdym calu, nieustannie pracuje, a siedem lat temu dokonała przełomowego całkowitego przeszczepu twarzy, czym zapisała się w historii transplantologii. Ze światowej sławy chirurgiem i transplantologiem Marią Siemionow spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska. Czy pani Maria spodziewała się, że dokona "niemożliwego" i czy jest świadoma swojego sukcesu? Jaką studentką była i czym interesowała się w okresie studiów? Porozmawialiśmy również z mężem pani Marii - Włodzimierzem Siemionow. Jakim wsparciem jest dla żony i o co "ma żal"?
W Piekarach Śląskich po raz pierwszy dokonano przeszczepu wiązadła kolanowego. W czasie operacji lekarze wszczepili Tomaszowi Wilczyńskiemu wiązadło od świni. Skąd taki pomysł? Jak pacjent zareagował na propozycję lekarzy? Czy implant pochodzący od śwni jest bardziej stabilny i wytrzymały niż ze sztucznego tworzywa? Jak wysokie jest ryzyko odrzutu? Czy pacjent powróci do pełnej sprawności? W Dzień Dobry TVN o pionierskiej metodzie opowiedzieli lekarze, którzy dokonali przeszczepu. Z lekarzami spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Profesor Sergio Canavero przygotowuje się właśnie do zabiegu transplantacji głowy. Jak zamierza wykonać przeszczep tej części ciała? Na kim przeprowadzi pierwszy tego typu zabieg? Ile potrwa operacja? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
20-22 listopada odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych, poświęcony transplantologii. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był prof. Tadeusz Wróblewski, z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby z Warszawskiego Uniwersytet Medyczny. Jakie filmy będą wyświetlane na festiwalu? Czy to są filmy instruktażowe czy fabularne? Jak wygląda statuetka?
Prezenterka Dzień Dobry TVN Dorota Gardias rozmawiała z uczestnikami biegu, którzy wspierają ideę transplantologii.