Handlarz niezwykłymi organami. Jak pluszowe serca i nerki promują transplantologię?

''Handlarz organami''
Donacja to ciągle temat tabu. Niewiele osób decyduje się oddać swoje narządy i uratować komuś życie. Na szczęście działalność Pawła Klikowicza odczarowuje temat transplantologii. Pluszowe organy, które sprzedaje, to nie tylko pluszaki, ale przede wszystkim doskonała okazja do tego, aby już najmłodszym tłumaczyć, że nasze narządy mogą uratować komuś życie.

Jak powstają pluszowe organy?

Paweł Klikowicz ukończył zdrowie publiczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i od trzynastu lat promuje transplantologię. W jaki sposób? Mężczyzna sprzedaje pluszowe organy,

- Pluszowe organy pojawiły się w 2017 roku w odpowiedzi na moje wewnętrzne poszukiwania czegoś nowego. Chciałem pokazać nasze wnętrze trochę inaczej, w nietypowy sposób promować zdrowie i edukować - mówił Paweł Klikowicz.

Ale nie tylko. Nietypowe pluszaki są doskonałym punktem wyjścia do tego, aby rozmawiać z najmłodszymi o tym, że oddając swoje organy po śmierci możemy uratować komuś życie.

Edukacyjną siłę pluszowego serca wykorzystała pani Magdalena Lato, której córka Pola, urodziła się z wadą serca.

- Serduszko oswajało ją z organem, a także z samą chorobą i operacją, którą musiała przejść. Było także pluszakiem, do którego mogła się przytulić. Towarzyszył jej też przy każdej kontroli - mówiła mama dziewczynki.

Warto dodać, że pluszaki uczą nie tylko o ludzkim ciele, ale również o emocjach. Dostępne są bowiem w trzech wersjach - wesołej, zmęczonej i wkurzonej, czyli wyrażają emocje, których każdy z nas doświadcza. Dzięki zabawie dziecko może je poznać i nauczyć się rozładowywać te negatywne.

Jak zostać dawcą organów?

Pluszowe organy nie powstały tylko z myślą o dzieciach, ale także o dorosłych.

- Warto się zastanowić czy chcemy uratować komuś życie i podpisać tzw. deklarację woli. Dzięki takiej zgodzie po śmierci nasze organy trafią do chorych i uratują komuś zdrowie i życie - mówił Paweł Klikowicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Polka zaprojektowała ekologiczny samolot. Maszyna będzie zasilana energią słoneczną

Labrador pomaga medykom zredukować stres. "Jest gwiazdą szpitala"

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: L. Lis, E. Owczarek, P. Zagórski

podziel się:

Pozostałe wiadomości