przeszczepy

  Po roku ocenia efekt, który jest dla niej zaskakujący.

  Przeszczep serca był dla braci Rogowskich jedyną szansą na powrót do zdrowia. Starszemu z nich, Alanowi, kilka miesięcy temu przeszczepiono organ i chłopiec mógł wrócić do domu. Jego młodszy brat Olaf musiał na dawcę poczekać dłużej. Teraz dla obu chłopców kluczowa jest codzienna rehabilitacja.

  Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z powodzeniem przeszczepili płuca 38-letniej kobiecie, która będąc w ciąży ciężko przeszła COVID-19. Wcześniej urodziła córeczkę przez cesarskie cięcie. - Lekarz podał mi telefon, abym zadzwoniła do domu się pożegnać, bo nie widzi za bardzo szans na przeżycie - opowiada pani Izabela.

  Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.

  Olaf i Alan Rogowscy to dwaj bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na powrót do zdrowia jest przeszczep serca. Alan, straszy z braci, niedawno otrzymał nowy narząd i właśnie wrócił do domu. Olaf dalej przebywa w szpitalu w oczekiwaniu na organ. Jak teraz czują się obaj chłopcy?

  Łysienie to problem, z którym zmagają się mężczyźni niemal w każdym wieku. Jak zatrzymać wypadanie włosów? Czy przeszczep to najlepsze rozwiązanie? Zobaczcie, co do powiedzenia w tym temacie mają Łukasz Urbański, stylista fryzur, który przeszedł taki zabieg i Artur Kierach, lekarz trycholog.

  Mateusz Janusz razem ze swoją dziewczyną Pamelą tworzą duet Fit Lovers. Influencer wrócił niedawno z Turcji - nie był tam jednak na wakacjach, ale, by poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak wyglądała procedura i jak się teraz czuje.

  Szacuje się, że aż 95 proc. Polaków ma problemy z nerkami. Jedną z takich osób był Marcin Fic. Mężczyzna od kilku lat zmagał się z niewydolność narządu. Szansą na powrót do zdrowia okazał się dla niego przeszczep nerki, którą podarował mu brat Jakub. Na czym polega tzw. rodzinny przeszczep? Ile wykonuje się ich w Polsce? Jak po operacji czują się bracia? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

  Alan i Olaf to bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na życie i powrót do normalności jest przeszczep serca. Ile dzieci w Polsce jest w podobnej sytuacji? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z prof. Piotrem Kalicińskim, chirurgiem dziecięcym, transplantologiem.

  Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.

  16 grudnia prof. Zbigniew Religa obchodziłby swoje 82. urodziny. Choć słynny kardiochirurg odszedł 11 lat temu, nieustannie działa założona z jego inicjatywy fundacja. To właśnie na jej wsparcie przeznaczony zostanie dochód z niezwykłej licytacji, o której opowiadała w naszym programie Magdalena Kapela - autorka jednego z wystawionych obrazów.

  Zespół popowo-rockowy HLA 4TRANSPLANT promuje ideę transplantologii poprzez muzykę i sztukę. Jego liderem i założycielem jest kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński. W zespole gra na perkusji. Lekarza oraz jego brata transplantologa prof. Piotra Kalicińskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Skąd pomysł na połączenie muzyki z transplantologią? Jaka jest obecnie sytuacja transplantologii w Polsce? Poprawiła się? Co należy zrobić, żeby po naszej śmierci organy były pobrane do przeszczepu?

  To, co zamierza zrobić ten włoski lekarz będzie przełomowym wydarzeniem w medycynie. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z włoskim neurochirurgiem Sergio Canavero, który wkrótce przeszczepi ludzką głowę. Cały wywiad zobaczycie w Dzień Dobry TVN w najbliższy piątek, 24 listopada. Bądźcie z nami od 8:00!

  W Piekarach Śląskich po raz pierwszy dokonano przeszczepu wiązadła kolanowego. W czasie operacji lekarze wszczepili Tomaszowi Wilczyńskiemu wiązadło od świni. Skąd taki pomysł? Jak pacjent zareagował na propozycję lekarzy? Czy implant pochodzący od śwni jest bardziej stabilny i wytrzymały niż ze sztucznego tworzywa? Jak wysokie jest ryzyko odrzutu? Czy pacjent powróci do pełnej sprawności? W Dzień Dobry TVN o pionierskiej metodzie opowiedzieli lekarze, którzy dokonali przeszczepu. Z lekarzami spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Ula Chincz dołączyła do ekipy Dzień Dobry TVN. Trenuje przed "Biegiem o nowe życie". Spotkała się na śniadaniu na trawie z Andrzejem Polanem. Ula uprawia wędkarstwo spinningowe. Czego jeszcze nie wiecie o Uli?

  Naczyniak z dnia na dzień rósł i coraz bardziej utrudniał jej funkcjonowanie. Nie mogła normalnie mówić, widziała tylko na jedno oko i zaczynała mieć już problemy z samodzielnym odżywianiem się. Pewnego dnia los się w końcu do niej uśmiechnął...