Czy każdy z nas ma swojego sobowtóra? Biorąc pod uwagę, że po kuli ziemskiej chodzi 8 miliardów ludzi, jest to więcej niż prawdopodobne. Myśląc jednak o przypominającej nas osobie, zakładamy wyłącznie wizualne podobieństwo. Jak donoszą naukowcy - możliwe, że niesłusznie. O sobowtórach w Dzień Dobry TVN mówili dziennikarz Marcin Sawicki, operator filmowy Michał Kępiński i biolog prof. Wojciech Dragan.
Niespokrewnieni bliźniacy
Dobór gości do omawianego tematu nie jest przypadkowy. Podczas gdy prof. Dragan wprowadził do dyskusji naukową perspektywę, Marcin i Michał posłużyli za swego rodzaju fenomen. Panowie są do siebie niewiarygodnie podobni.
- Myśmy się spotkali jakieś 8 lat temu na festiwalu w Gdyni. Mieliśmy wtedy okulary tego samego koloru, ale widzę, że dalej nam została ta słabość do okularów prostokątnych. Pamiętam, że 8 lat temu patrzymy na siebie z Michałem i chyba ja do niego powiedziałem: ale wiesz, że musimy sobie zrobić zdjęcie? - wspominał Marcin Sawicki. - Popatrzyłem na niego, mówię: nie no, koniecznie - dodał Michał.
Czy panów łączy coś więcej, niż tylko podoba aparycja? Na pewno świetnie się dogadują i mają nietuzinkowe poczucie humoru. Obaj również walczyli z uzależnieniem od papierosów.
Projekt François Brunelle
Marcin i Michał najprawdopodobniej mogliby stać się częścią projektu François Brunelle, o którym dziennikarz wspomniał w studio. Kanadyjski fotograf przez ponad 10 uwieczniał łudząco podobne do siebie osoby.
- To były pary, które były z bardzo daleka. Tam zdaje się nawet była para, że ktoś był z Ameryki Południowej, a ktoś był z Kanady. W każdy razie okazało się, że istnieją takie pary ludzkie, które były do siebie łudząco podobne - przytoczył Marcin.
Czy podobny wygląd przekłada się na styczne w charakterach? To próbowali sprawdzić naukowcy w badaniach opublikowanych na łamach czasopisma naukowego "Cell Reports". Skorzystali przy tym z projektu Brunelle'a. Te uwiecznione przez niego pary, które po przepuszczeniu ich zdjęć przez programy komputerowe, okazały się do siebie najbardziej podobne, zostały poproszone o próbki DNA. Dzięki temu badacze odkryli podobieństwa między niespokrewnionymi bliźniakami, również na polu genetycznym.
- To były przede wszystkim geny, których funkcje znamy, dotyczące budowy twarzy - powiedział prof. Dragan.
Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z badań sobowtórów? Do jakich wniosków doszli naukowcy? Sprawdź w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Urodziła bliźniaki o różnym odcieniu skóry. "Często pytają, czy są moje"
- Polonizmy. W których językach mówi się po polsku? Te słowa brzmią znajomo
- Nastolatek z Jarosławia stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami. "Trochę ułatwię pracę"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News