Styl życia

Nastolatek z Jarosławia stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami. "Trochę ułatwię pracę"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
15-latek stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami
15-latek stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościamiDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVN15-latek stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami

Filip Piękoś ma dopiero 15-lat, a już może odmienić życie tysięcy Polaków. Chłopiec stworzył wyjątkowy wynalazek - klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami. Co zainspirowało go do prac nad urządzeniem? Jak działa ZHELTA K6? O tym młody wynalazca opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Filip Piękoś i jego przełomowy wynalazek

Filip Piękoś jest uczniem zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Ma zaledwie 15-lat, a już stworzył urządzenie, które może poprawić jakość życia tysięcy osób żyjących w Polsce.

Chłopiec wynalazł ZHELTA K6, czyli personalizowaną, programowalną klawiaturę do m.in. komputera, smartfonu czy telewizora, przeznaczoną głównie dla osób z całkowitą niedoczynnością górnych i dolnych kończyn. Z urządzenia korzystać mogą zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i w pełni sprawne, które mogą wykorzystywać ją do np. prostych skrótów klawiszowych czy bardziej zaawansowanych funkcji.

- Klawiatura podpinana jest do portu USB komputera, a funkcje dostosowywać można w prostym interfejsie graficznym - wyjaśnia młody wynalazca.

Klawiatura dla osób z niepełnosprawnościami

Inspiracją do stworzenia klawiatury była historia jego znajomego cierpiącego na stwardnienie rozsiane. Z powodu choroby nie mógł już obsługiwać komputera za pomocą rąk. Aby kontynuować swoją pracę przy komputerze, korzystał z czapki, na której zamontował ołówek.

- Wciskał na tradycyjnej klawiaturze poszczególne klawisze (...). Postanowiłem, że trochę ułatwię takim osobom pracę - podkreśla 15-latek. Jak dodaje, ZHELTA K6 może być aktywowana zarówno mechanicznie, przez wciśnięcie przełącznika, jak i magnetycznie za pomocą przystawki z pointerem. - Klawiaturę aktywować można przez zbliżenie pointera do przełącznika klawiatury bezdotykowo - tłumaczy nasz gość.

Podczas pracy nad swoim wynalazkiem nastolatek otrzymał duże wsparcie od nauczyciela Artura Tutki. To właśnie on przekazał mu najpotrzebniejszą wiedzę umożliwiającą realizację innowatorskich pomysłów.

- Technologia przyrostowa, o której bardzo mało teraz rozmawiamy i mówimy, czyli tzw. druk 3D. Filip nie mógł sobie poradzić z klawiaturą, dopóki nie zobaczył drukarek 3D. Teraz może dostosować produkt, spersonalizować pod każdego użytkownika - podkreśla nauczyciel w studiu Dzień Dobry TVN.

Jakie będą dalsze kroki tego projektu? Nastoletni wynalazca nie spoczywa na laurach i już pracuje nad nową wersją klawiatury aktywowanej wyłącznie magnetycznie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości