Niezwykły termometr zmierzy dziecku gorączkę na odległość. "Pozwala na odczyt z dowolnego miejsca na świecie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Precyzyjny termometr dla dzieci
Precyzyjny termometr dla dzieci
Jak wybrać najlepszy termometr?
Jak wybrać najlepszy termometr?
Recepty od matki natury na infekcje
Recepty od matki natury na infekcje
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?
Fala infekcji w szkołach i przedszkolach
Fala infekcji w szkołach i przedszkolach
Bardzo przydatne, zminiaturyzowane urządzenie w formie plastra ułatwi zmierzenie temperatury dzieciom. Na czym polega jego działanie? Kiedy będzie można je kupić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział jego twórca Jakub Szczerba, student medycyny.

Termometr na odległość

Jakub Szczerba jest studentem medycyny i wynalazcą. Opracował zminiaturyzowany termometr, który znacznie ułatwia mierzenie temperatury ciała u dzieci.

- Pomysł przyszedł do mnie wtedy, kiedy moja siostra urodziła swoje dziecko, Hanię, czyli moją siostrzenicę. I wtedy mogłem zaobserwować, jak wiele problemów sprawia rodzicom mierzenie temperatury u takiego małego dziecka, jak jest to trudne. I przyszedł pomysł na to, żeby coś tutaj poprawić, coś usprawnić poprzez zamocowanie termometru na stałe do dziecka i zminiaturyzowanie całego rozwiązania. Kolejne pomysły przyniosło już samo życie, ponieważ pojawiła się pandemia i problem monitorowania osób na kwarantannie - wspominał w Dzień Dobry TVN Jakub Szczerba.

Na czym polega innowacyjność stworzonego przez niego termometru? - Innowacyjność termometru, który wykonaliśmy i nazwaliśmy "Fevero" polega na tym, że zminiaturyzowaliśmy całe urządzenie i zawarliśmy je w formie plastra. Dzięki temu możemy przykleić urządzenie do ciała w takim miejscu, gdzie odczyt temperatury jest najbardziej dokładny - tłumaczył Jakub Szczerba.

Warto dodać, że termometr jest samodzielnym urządzeniem. - Łączy się bezpośrednio z siecią Wi-Fi i wysyła dane do chmury. Pozwala to na odczyt z dowolnego miejsca na świecie. Dziadek, który mieszka przykładowo w innym kraju, może odczytać temperaturę wnuka, który jest w Warszawie. [...] Całe urządzenie ma port do ładowania. [...] Ładujemy takie urządzenie i ono potem może pracować do 48 godzin na jednym doładowaniu baterii - wyjaśniał nasz gość.

Kiedy będzie można go kupić? - [...] Chcemy to sfinalizować w tym roku, w przeciągu kilku miesięcy [...] - mówił Jakub Szczerba.

Jaki termometr wybrać?

Choć wybór termometrów na rynku jest bardzo duży, to w pierwszej kolejności trzeba się nauczyć prawidłowego mierzenia temperatury.

- Czyli kupujemy termometr i pierwsza rzecz: musimy się go nauczyć obsługiwać - zaznaczyła Ana Krysiewicz, farmaceutka, blogerka Matka Aptekarka. Trzeba to zrobić wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. - Jeśli dziecko jest chore, to wiemy, jaka jest panika. I nawet taki termometr, gdzie jest napisane: proszę zmierzyć pięć centymetrów od czoła, rodzic [...] nie wie, ile to jest pięć centymetrów od czoła, więc to trzeba przećwiczyć - radziła farmaceutka.

Dlaczego zdarza się, termometry wskazują różne wartości? - Nasza temperatura się zmienia w ciągu dnia i w zależności od otoczenia. Przed chwilą byłam na dworze, teraz przyszłam tutaj do pomieszczenia, zaraz pójdę do apteki, gdzie będzie 20 stopni i moja temperatura też się zmienia [...] - wskazywała blogerka.

Zatem jaki termometr warto wybrać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości