Jak dobrze dobrać wędkę spinningową?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polskie mistrzynie świata w wędkarstwie
Polskie mistrzynie świata w wędkarstwie
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Wędkarstwo spinningowe cieszy się w Polsce sporym powodzeniem. To bardzo skuteczna i - z pozoru - prosta metoda połowu ryb: rzucanie, ściąganie sztucznej przynęty i powtarzanie tych czynności. Jednak doświadczeni wędkarze wiedzą, jak dużego zaangażowania wymaga. Jak dobrać sprzęt do tej metody i które wędki spinningowe uchodzą za najlepsze?

Wędkowanie spinningowe doskonale sprawdza się na różnych zbiornikach. Ta sportowa metoda polecana jest dla początkujących wędkarzy, jednak jest też z powodzeniem stosowana przez tych bardziej doświadczonych. Potrzebujemy do niej dobrego kołowrotka z przednim hamulcem i - w przypadku osób początkujących - uniwersalnego kija. Bardziej doświadczeni wędkarze mogą przebierać w różnego rodzaju wędkach spinningowych.

Wędka spinningowa na szczupaka

Jeszcze nie tak dawno wędki spinningowe używane były przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych - okoni lub szczupaków. Jednak szybki rozwój sprzętu i dostępność różnego rodzaju wędek spinningowych sprawił, że inne gatunki ryb dziś także łowi się "na spinning". Jaka powinna być idealna wędka spinningowa? Przede wszystkim wytrzymała, lekka, pozwalająca na szybkie rzuty i ściąganie. Jaka wędka spinningowa będzie idealna na szczupaka, króla wodnych drapieżników? W ofercie handlowej możemy wybierać spośród wielu rodzajów wędek typu "pike", czyli przeznaczonych do łowienia tego gatunku ryby. Oczywiście najlepiej będzie, kiedy sami wybierzemy się do sklepu, sprawdzimy jak wędzisko leży nam w dłoniach i dobierzemy coś idealnego dla siebie. Jednak wędki spinningowe na szczupaka powinny posiadać pewien zestaw uniwersalnych cech, które warto znać wcześniej. Zacznijmy od tego, że zamierzamy polować na naprawdę grubego zwierza, które nie połakomi się na byle przynętę, a lubi dobrze zjeść. Przynęta powinna więc swoje ważyć, a wędka spinningowa na szczupaka musi taką przynętę swobodnie utrzymywać. Optymalny ciężar wyrzutu dla wędki spinningowej na szczupaka - zdaniem wytrawnych wędkarzy - wynosi od 10 do 35 g. Wiele zależy tu także od charakterystyki łowiska. Kolejna kwestia to twardość wędziska, którą dobieramy w zależności od tego, czy mamy zamiar stosować plecionkę, czy żyłkę. Plecionka się nie rozciąga - tu więc zalecana się dobierać wędkę o szybkim ugięciu, bardziej elastyczną, amortyzującą branie ryby. Do wędki spinningowej na szczupaka o wolnym ugięciu, sztywniejszej, stosujemy żyłkę, która charakteryzuje się większą rozciągliwością. Stosowanie żyłki zaleca się głównie początkującym wędkarzom. Długość wędki spinningowej dobieramy indywidualnie. Sporo wędkarzy używa krótszych wędek spinningowych do połowów z łodzi (do 240 cm). Dłuższe (270 cm i więcej) cieszą się większym powodzeniem wśród łowiących z brzegu. Niezależnie od długości i giętkości, wędki spinningowe na szczupaka są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, przede wszystkim dzięki używanym do ich produkcji komponentom węglowym. A jak jest cena takiego sprzętu? Tanie wędki spinningowe dostaniemy już za około 70 złotych. Dobre wędki spinningowe, których mamy zamiar często używać i eksploatować połowami "zębaczy", kupimy od 100 złotych wzwyż. Tego rodzaju kije są w ofercie najbardziej renomowanych firm produkujących sprzęt wędkarski.

Wędki spinningowe teleskopowe

Wędki teleskopowe zyskują coraz większą popularność w wędkarstwie spinningowym. Mają mnóstwo zalet: są lekkie, poręczne, nie zajmują dużo miejsca, są wygodne do transportowania i doskonale sprawdzają się na łowiskach. W jaki sposób działają? Składają się z kilku części, które wsuwane są do głównego elementu. Wyposażone są w uchwyt do kołowrotka oraz przelotki. Choć po złożeniu spinningowa wędka teleskopowa wygląda mało spektakularnie, to jej możliwości oraz jakość wykonania nie są wcale gorsze od innego rodzaju wędzisk do spinningu. Przed zakupem wędki spinningowej teleskopowej warto określić swoje potrzeby i wiedzieć, do łowienia jakiego gatunku ryb przede wszystkim będziemy ją wykorzystywać. Oferta teleskopowych wędek spinningowych jest bardzo duża, stąd możemy wybierać w każdej kategorii cenowej, różnych długościach i spośród wielu producentów.

Jak uzbroić wędkę spinningową?

Kiedy dobraliśmy już idealną dla siebie wędkę spinningową, musimy wiedzieć, w jaki sposób ją uzbroić - dobrać żyłkę lub plecionkę, przynętę oraz opanować technikę jej prowadzenia. Bowiem nawet najlepsze wędki spinningowe nie pomogą, kiedy brak nam wprawy. Jeśli sami nie radzimy sobie z uzbrojeniem wędki spinningowej , wiedzę możemy uzupełnić dzięki internetowym pasjonatom. W kwestii przynęty mamy naprawdę spory wybór: imitujące małe rybki woblery, gumowe kopyta (rippery), obrotówki, twistery. Do zestawu dobieramy przypon lub agrafkę z krętlikiem i kiedy uzbrojenie wędki spinningowej jest gotowe, zaczynamy rzucanie, by rozwijać swoją technikę. Prowadzenie przynęty zależy od rodzaju łowiska, pory dnia i gatunku ryb, które chcemy łowić. Okonie łapią się na szybkie przynęty, większe drapieżniki wolą te wolniejsze. Możemy prowadzić przynętę przy dnie, jak i na powierzchni zbiornika. Idealnie będzie, kiedy nauczymy się bezszelestnego zarzucania. W trakcie połowu warto zmieniać rodzaj przynęty i eksperymentować w sposób, który doprowadzi nas do jak najlepszych rezultatów. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Rapeepong Puttakumwong/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków