Wodery – idealne rozwiązanie dla wędkarza

Wędkarze
Wodery - neoprenowe, gumowe, oddychające
Źródło: Smile/Getty Images
O co przede wszystkim powinien zadbać wędkarz przed wybraniem się na połów? Wędka, przynęta, żyłka lub plecionka są niezwykle istotne, ale równie ważne są wodery. Neoprenowe lub gumowe, ocieplane lub oddychające – jest w czym wybierać.

Buty wodery to połączenie nieprzemakalnych spodni i kaloszy. Wodery najczęściej wykonane są z nieprzepuszczającego wody materiału gumowanego lub kauczuku.

Hobby

DD_20211216_Pasja_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Co to są wodery neoprenowe?

Wodery nie zawsze będą nam nad wodą potrzebne. Idąc na ryby, możemy wybrać lekkie buty wędkarskie, takie, którymi bezpiecznie brodzi się w wodzie, ale jeśli mamy zamiar łowić daleko od brzegu, wodery będą nieodzownym elementem. Dlaczego? Bo sięgają aż do pasa lub wyżej. W krótszych wersjach wodery wyposażone są w podtrzymujące szelki. Wersja dłuższa woderów ma specjalne naramienniki, utrzymujące konstrukcję na ciele wędkarza. Najczęściej spotykane na rynku są wodery neoprenowe, czyli wykonane z syntetycznego kauczuku, wolno starzejącego się materiału, odpornego na przemakanie, oleje a nawet rozpuszczalniki. W zmodyfikowanej wersji neopren wykorzystywany jest również przy produkcji skafandrów dla płetwonurków, służy jako składnik odzieży przeznaczonej do uprawiania sportów wodnych. Dzięki swoim właściwościom doskonale chroni przed niskimi temperaturami. Wodery neoprenowe nie są stosowane jedynie przez wędkarzy. Wykorzystują je także strażacy w trakcie akcji ratowniczych podczas powodzi.

A może wodery gumowe?

Jakie wodery – gumowe czy neoprenowe? Najlepiej samemu przetestować różne opcje. Wodery gumowe to tańsze rozwiązanie, ale mające swoje mankamenty. Na przykład wodery tego typu nie przepuszczają powietrza. Gdy jest bardzo ciepło, przejście w nich kilku kilometrów to ogromny wysiłek i wiele potu. Natomiast w wodzie sprawdzają się doskonale. Te same mankamenty mają wodery neoprenowe, tylko w miesiącach letnich. Natomiast w chłodniejsze, jesienne dni są doskonałymi izolatorami. Jedno jest pewne. Nie istnieją wodery idealne na każde warunki.

Wodery oddychające

Latem niezbędne będą oddychające, lekkie wodery z gore-texu. Są najbardziej komfortowym rozwiązaniem, ponieważ skóra pod nimi „oddycha” i jest w stanie odprowadzać pot. Można je stosować o każdej porze roku, pod warunkiem, że w chłodniejszych warunkach założymy pod nie ciepłą odzież. To jednak najdroższy wariant z powyższych. Ceny najdroższych woderów oddychających wiodących marek dochodzą do 4 tysięcy złotych. Za wodery neoprenowe zapłacimy dużo mniej – od 80 do 1000 złotych. Ceny woderów gumowych kształtują się na poziomie od 50 do 250 złotych. Choć najdroższe wodery oddychające potrafią kosztować kilka tysięcy złotych, to dobre wodery kupimy już za ok. 500-700 złotych.

Co warto wiedzieć o woderach?

Wodery izolują przed zimnem, ale zawsze należy ubrać jakiś element oddychającego stroju pod wodery. Kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa, wystarczy przewiewny dres. Zimą możemy skorzystać z ciepłej bielizny przeznaczonej do uprawiania sportów, która uchroni nas przed zmarznięciem. Dlaczego jest to konieczne? W woderach nałożonych bezpośrednio na ciało możemy nabawić się odparzeń. Lepiej również, żeby wodery nie były idealnie dopasowane, bo będą krępować ruchy wędkarza. Kupując wodery – bez względu na materiał, z jakiego są wykonane – zwróćmy uwagę na to, jakiego rodzaju mają podeszwę. To ważne, ponieważ każda sprawdza się na innego rodzaju podłożu. Podeszwa z filcu przeznaczona jest na kamieniste i śliskie dno, gdyż charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Trudniej będzie się poruszać po błotnistym podłożu. Gumę łatwo wyczyścić, więc można w nich chodzić po błocie. Wśród różnych rodzajów podeszw znajdziemy również buty z ćwiekami do brodzenia po dnach rzeki oraz hikingowe, do pokonywania dużych odległości.

Główna wada woderów?

Każde, nawet najlepsze mogą zostać przebite, dlatego nie inwestujmy w buty z najwyższej półki cenowej.

Spośród ciekawostek warto również wspomnieć o woderach dla dzieci, przystosowanych dla najmłodszych, które ozdobione mogą być w kolorowe wzory. Jest to wydatek około 100 złotych. Niewiele droższe (ok. 200–250 złotych) są wodery dla kobiet, wykonane z cieńszego neoprenu o nieco bardziej wyrafinowanych krojach niż wodery przeznaczone dla panów. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!