Do niedawna wędkarstwo było praktycznie synonimem cierpliwości. Wędkarzom po zarzuceniu wędki nie pozostawało nic innego, jak tylko czekać na branie. Na szczęście rozwój technologii pozwolił pasjonatom wędkarstwa na znaczne przyspieszenie procesu łowienia i maksymalne ograniczenie ryzyka powrotu z połowów z pustymi rękami. Takie wsparcie zapewniają echosondy wędkarskie. Echosondy umożliwiają uzyskanie pełnego obrazu łowiska, bez względu na to czy jest to jezioro, staw czy rzeka.
Hobby
Echosondy wędkarskie – co to za urządzenia?
Echosonda to urządzenie do pomiaru głębokości wody, a także określenia odległości różnych obiektów znajdujących się w wodzie. W przypadku echosondy wędkarskiej będą to ryby, ale też w wędkarstwie morskim echosonda może określić położenie innych elementów dna morskiego. Mogą to być np. wraki, w których chętnie żerują takie ryby jak dorsz.
Echosonda działa na zasadzie obliczania czasu powrotu dźwięku odbitego od elementu znajdującego się w wodzie. Kiedyś sondowano głębokość za pomocą tzw. ołowianki. Słowo "echo" oznacza, że do pomiarów używa się fal dźwiękowych.
Echosondy wędkarskie umożliwiają bardzo szybkie i precyzyjne poznanie łowiska – wystarczy kilka rzutów echosondą wędkarską z brzegu (przyczepioną do wędki) i możemy znaleźć optymalne miejsce do łowienia. Co bardzo przydatne – echosonda tworzy mapy z użyciem GPS. Wszystkie te mapy zapisywane w telefonie są dostępne również na każdym komputerze.
Korzystanie z echosondy wędkarskiej wpływa na zaoszczędzenie czasu – nie trzeba długo szukać odpowiednich łowisk. Można też zdobyć wiedzę o różnych gatunkach ryb występujących na danym akwenie.
Echosondy wędkarskie nie należą do tanich elementów wyposażenia. Dlatego na początek można wziąć pod uwagę używane echosondy wędkarskie.
Jak wybierać echosondy wędkarskie?
Wybierając echosondy wędkarskie, trzeba brać pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest częstotliwość pracy echosondy. Od tego elementu zależy na jakiej głębokości echosonda będzie w stanie funkcjonować. Im niższa częstotliwość, tym większa głębokość na której sonda może pracować. W morzu najczęściej używa się echosond z sonarem o częstotliwości 50-80 kHz. Charakteryzują się one dużym polem działania i większą wrażliwością na szumy. Modele o wyższej częstotliwości wysyłają co prawda sygnał na mniejsze odległości, ale są zdecydowanie bardziej precyzyjne. Echosondy o paśmie nadawania 190-200 kHz nadają się więc lepiej do połowów na wodach śródlądowych, gdzie występują mniejsze głębokości.
Drugim ważnym parametrem echosondy wędkarskiej jest jej moc. Wysoka moc urządzenia gwarantuje odpowiednie działanie echosondy nawet w wodach głębokich i mętnych . Echosondy o mniejszej mocy pracują wolniej i skuteczne są jedynie na wodach płytkich. Dla urządzenia częstotliwości 50 kHz zwiększenie mocy o każde 100 W wpływa na wydłużenie zasięgu aż o 120 metrów.
Aby precyzyjnie i komfortowo odczytać wyniki pomiaru niezbędny jest wyświetlacz o odpowiedniej jakości. Im większy wyświetlacz, tym łatwiej odczytać na nim wszystkie szczegóły badanego obszaru. Warto też sprawdzić rozdzielczość urządzenia – im więcej pikseli w pionie, tym obraz będzie wyraźniejszy. Najlepiej wybrać echosondę z kolorowym wyświetlaczem, dzięki czemu jeszcze łatwiej można będzie odczytać wszystkie szczegóły.
Ostatnim ważnym parametrem echosondy wędkarskiej jest szerokość emitowanych ultradźwięków. Sygnał wysyłany z echosondy przyjmuje kształt stożka, którego czubek znajduje się przy echosondzie. Im większy jest kąt tego stożka, tym większy jest zasięg urządzenia. Co ważne – najsilniejszy sygnał jest w centrum stożka. Obsługujący urządzenie może sam zmieniać kąt stożka poprzez regulację czułości odbiornika.
Echosondy wędkarskie – jakie polecają eksperci?
Najpopularniejsze echosondy wędkarskie, które najczęściej wybierane są przez klientów sklepów oferujących tego rodzaju sprzęt to:
- Garmin echoMAP CHIRP 72sv 010-0157-01 – posiada czytelny ekran o przekroju 7 cali, obsługiwany za pomocą klawiatury. Zawiera bazę map z całego świata. Jego wadą jest stosunkowo wysoka cena – blisko 4 tys. złotych.
- Garmin Striker 7dv – ta echosonda wędkarska jest również 7-calowa. Posiada wbudowany odbiornik GPS o wysokiej czułości. Bardzo użyteczną funkcją jest oznaczanie miejsc występowania ryb oraz takich elementów jak doki, pomosty wraz z wyznaczeniem nawigacji do nich. Cena mieści się w granicach 3 tys. złotych.
- Garmin Striker 5dv – ta echosonda wędkarska jest blisko dwukrotnie tańsza od omawianej powyżej. Ma bardzo podobne parametry, a główną różnicą jest mniejszy panel - w tym przypadku 5-calowy.
- Lowrance Echosonda Hook2 4X 200 kHz. Tę echosondę wędkarską z pewnością można przypisać do kategorii tanie echosondy wędkarskie – kosztuje blisko 600 złotych. Posiada ona automatyczną kalibrację, dlatego nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności przygotowawczych – wystarczy ją podłączyć i można rozpoczynać połów.
Zobacz także:
- Weronika Książkiewicz i Rafał Maćkowiak o rolach w serialu "Herkules". Kim są grani przez nich bohaterowie?
- Żona Miami nie wiedziała, że ma siostrę. Poznała ją po latach: "Chowałam się przed nią"
- Wypadek Diany wciąż pobudza wyobraźnię. "Kierowca auta, z którym mieli się zderzyć zginął"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: FedBul/Getty Images