Troć wędrowna. Jak ją złowić i jaka przynęta jest najlepsza?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść? Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Troć wędrowna to ryba zamieszkująca rzeki wpadające do Morza Bałtyckiego. Jest rybą zwinną i stale się przemieszczającą. Troć to przodek łososia, a jej mięso ma kolor właśnie łososiowy. Objęta jest okresem ochronnym przypadającym na wybrane miejsca i okresy. Sprawdź, kiedy nie można łowić troci i jak złowić troć wędrowną.

Troć to wędrowna ryba zamieszkująca rwące rzeki wpadające do Bałtyku. Chętnie chowa się w korzeniach, kamieniach i skałach. Przez lata była traktowana jako zamiennik łososia. Osiąga długość sięgającą do 100 cm. Żywi się skorupiakami, larwami, owadami i małymi rybami. Jest rybą bardzo żarłoczną i niemalże przez cały czas poluje. Nawet w momencie spoczynku połyka przepływający plankton. 

Okres ochronny troci wędrownej

W Polsce są trzy główne obostrzenia dotyczące jej połowu:

  • od 1.10. do 31.12. na Wiśle i jej dopływach oraz powyżej zapory we Włocławku
  • od 1.12. do 28/29.02. na odcinku Wisły, od zapory we Włocławku aż do jej ujścia.
  • od 1.03. do 31.08. zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele

Ponadto nałożono limit dotyczący połowu dobowego, który dopuszcza złowienie dwóch sztuk troci. Ochrona połowy troci obejmuje również obszary morskie, 4-milowy pas wód przybrzeżnych. Wówczas okres ochronny trwa od 1 października do 31 grudnia. Ponadto ochroną i zakazem łowienia objęte są trocie osiągające 35 cm długości zamieszkałe w wodach śródlądowych, i trocie osiągające długość 50 cm żyjące w wodach morskich.

Występowanie troci

Troć to ryba ciekawa pod względem występowania, jej miejsce życia to głównie rzeki: Reda, Łeba, Wisła, Odra, Ina, Drawa, a docelowo morze. Występuje w całej Polsce, co czyni ją jedną z najpopularniejszych ryb wśród wędkarzy. Okres najlepszy na połów troci to wrzesień. Dlaczego? To wówczas ryby tworzą całe ławice, a obniżony poziom wody pozwala łatwo zlokalizować ich miejsce postoju. Najczęściej stacjonują przy kamieniach, skałach, zatopionych drzewach i pniach.

Troć jest rybą migrującą, stałe przemieszanie się to jej naturalna cecha. Do roku 1968 występowała w dorzeczu górnej Odry i Wisły. Budowa zapory we Włocławku przyczyniła się do degradacji siedlisk ryby, co uniemożliwiło ich wędrówkę. Na zagrożenie troci wpływ mają dostające się do rzek zanieczyszczenia. Coraz częściej obserwuje się występowanie chorych troci, które poprzez obniżoną odporność, częściej zapadają na choroby wywołane przez bakterie i grzyby. 

Troć wędrowna - co ma wspólnego z łososiem?

Historia rybołówstwa uważa troć za przodka wszystkich ryb łososiowatych, a więc też samego łososia. Nie bez przyczyny przez wiele lat troć była przedstawiana jako zamiennik droższego łososia. Przypomina go nie tylko budową ciała i kolorem łusek, jej mięso ma zbliżony do łososia różowo-pomarańczowy kolor.

Troć wędrowna - na co łowić, jak ją złowić?

Łowienie troci uzależnione jest od okresu. Okres wczesnej wiosny to czas, kiedy ryby wracają z tarła, więc występują w dużych ławicach. Poza tym to czas, kiedy troć ma dostęp do pokarmu w swoim naturalnym środowisku, dlatego bardzo trudno zachęcić ją do złapania przynęty. Przeciwnie jest w okresie jesiennym lub zimowym, kiedy liczba planktonu wyraźnie spada, a żarłoczna troć ma ograniczony dostęp do pożywienia. Wówczas chętniej przypływa do rzucanej przynęty.

Troć to ryba niewybredna pod względem pogody. Jest aktywna nie tylko w ciepłe i słoneczne dni, ale także w zimne, a nawet mroźne i zachmurzone. Aby złowić troć, przynęta musi być ciągnięta prawie przy samym dnie i nie może się szybko poruszać. Troć to ryba, która nim zaatakuje, obserwuje potencjalny pokarm i skrada się przez dłuższą chwilę. Jest rybą waleczną, wykonuje zdecydowane i mocne szarpnięcia ku dnie. Troć najlepiej łowić na przynęty gumowe, które dzięki odpowiedniej ciężkości, bez problemu zatapiają się i nie odbijają od dna. Bardzo łatwo dają się prowadzić po piaszczystym lub kamienistym dnie.

Troć wędrowna najczęściej jednak jest łowiona na metodę spinningu, którą w tym wypadku wędkarze stosują w okresie od lutego do sierpnia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Witthaya Prasongsin

Pozostałe wiadomości