Jak szybko pozbyć się ości z ryby? Te sposoby ułatwią ci gotowanie

Filetowanie ryby
Jak szybko pozbyć się ości z ryby? Te sposoby ułatwią ci gotowanie
Źródło: warodom changyencham/Getty Images
Przed nami święta, a to okres, w którym jemy wiele potraw rybnych. A kto raz przygotowywał ten rodzaj mięsa, ten wie, jak problematyczne potrafią być ości. Jak sobie szybko z nimi poradzić?

Ości w rybie - w których jest mniej?

Ryb zupełnie bez ości nie uświadczymy, jednak można wybierać gatunki, w których jest ich mniej lub są prostsze do wyjmowania. Takimi są przede wszystkim te oceaniczne i morskie - im większe, tym większe ości i zarazem łatwiejsze do wyjęcia. Z ryb morskich, które mają stosunkowo mało kosteczek, warto zwrócić uwagę na łososia i dorsza - ich szkielet jest na tyle duży, że łatwo je filetować i czyścić. Dobrze też sięgnąć po makrelę i tuńczyka.

Porady Katarzyny Bosackiej

DD_20220528_Bosacka_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Kasza czy ziemniaki?
Kasza czy ziemniaki?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Zdrowe grillowanie
Zdrowe grillowanie
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak mądrze kupować?
Jak mądrze kupować?
Zdrowe śniadanie
Zdrowe śniadanie
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce

Z ryb słodkowodnych, które mają niewiele ości, warto wybierać suma europejskiego, jesiotra, amura białego, pstrąga tęczowego, szczupaka, a także karpia. Co ciekawe, w niektórych krajach wyspiarskich ryby przygotowuje się tak, aby ości miękły lub stawały się chrupkie, dzięki czemu mogą być jedzone w całości.

Jak szybko pozbyć się ości z ryby?

Duże ryby można filetować. W tym celu należy wziąć dobrze naostrzony, duży nóż. Następnie położyć rybę na suchej desce tak, aby się nie ślizgała. Można ją dodatkowo zabezpieczyć podkładając pod rybę, na stolnicę, suchą ściereczkę. Kolejnym krokiem jest nakłucie w miejscu łuku skrzelowego, mniej więcej na głębokość kręgosłupa - do 1 cm.

Nóż przesuwa się od głowy do ogona, ciągle na tej samej głębokości, oddzielając mięso od kręgosłupa. Następnie przekłada się rybę i powtarza czynność z drugiej strony, jednak już na pełną głębokość, aby przepołowić mięso. Dalej układa się filety skórą do dołu. Kręgosłup i duże ości można łatwo odciągnąć od mięsa, a resztę ryby naciera się cytryną, aby pozostałości, których nie da się wyjąć, zmiękły. 

W przypadku małych ryb, w których ości są równie niewielkie, znacznie lepszym pomysłem jest zmiękczenie ich zamiast wyjmowania. W tym celu mięso można trzymać w zalewie octowej. Już po upływie 24 godzin powinny zrobić się mniej twarde. Zalecana proporcja takiej zalewy to 1:5 octu do wody.

Ryby można również delikatnie ponacinać, skropić sokiem z cytryny i dokładnie natrzeć. Uzyskamy ten sam efekt, co w przypadku zalewy octowej, jednak smak będzie mniej intensywny. 

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!