Newsy

Ile zapłacimy za karpia na święta? Jego cena będzie znacznie wyższa niż w zeszłym roku

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dlahandlu.pl/fakt.pl/gloswielkopolski.pl/innpoland.pl
karp

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia jeszcze blisko miesiąc, już pojawiają się informacje o cenach karpia. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku niekoniecznie będzie on najtańszą rybą. Czy może zabraknąć karpia w święta 2022? Ile zapłacimy za świąteczną rybę?

Rosnące ceny karpia

Aktualna inflacja znacząco wpływa na niemal wszystkie aspekty życia. Dotyczy to także hodowli ryb. Pasze, którymi dokarmiane są karpie podrożały prawie dwukrotnie, co obciąża budżet hodowców. Niestety przed świętami możemy spodziewać się jeszcze większych opłat za ten przysmak, zwłaszcza, że popyt na niego w tym okresie jest najwyższy.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Już w 2021 r. za świąteczną rybę konsumenci płacili od 30 do 40% więcej niż w 2020 r. W zeszłym roku ubita ryba w sklepie kosztowała 20 zł za kilogram, w gospodarstwach rybnych - około 13 zł za kilogram. Tymczasem obecne ceny karpia w hurcie sięgają już 21-27 złotych. Według ustaleń portalu fakt.pl cena detaliczna w listopadzie wynosiła 27 zł za kilogram. W zależności od gospodarstwa, stawki wahały się między 27 a 30 zł. W punktach sprzedażowych Stawów Milckich koszt kilograma żywej ryby wynosił 27 zł, a za filet - 58 zł. Jak podaje portal innpoland.pl obecna (stan na dzień 14.12.2022) cena ryby w sieciach handlowych waha się od 50 do 70 zł za kilogram. 

Czy zabraknie karpia na święta?

Mimo wysokiej ceny karpia, sklepy nie zmniejszają zamówień, mają bowiem świadomość, iż jest to produkt, który w okresie świątecznym cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez tej ryby. W zeszłym roku ceny rosły ze względu na braki karpia w hodowlach. W tym roku główną przyczyną jest przede wszystkim inflacja - koszty produkcji rosną i są znacznie wyższe niż w poprzednich latach.

Co więcej ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, suszę w dwóch ubiegłych latach ilość narybku (rocznej ryby) oraz kroczka (ryby dwuletniej) była niska. W efekcie ryb 3-letnich, które są sprzedawane do sklepów jest bardzo mało.

W związku z tym ceny karpia mogą być wygórowane. Co gorsza, hodowcy nie liczą również na import ryby, gdyż kraje południowe, z których była sprowadzana, borykają się z podobnymi problemami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dlahandlu.pl/fakt.pl/gloswielkopolski.pl/innpoland.pl

Źródło zdjęcia głównego: wrangel/Getty Images

Pozostałe wiadomości