Gorące tematy

W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady

Gorące tematy

Aktualizacja:

Jak przygotować się na brak wody? Polska wysycha i widzimy to gołym okiem. Z wody korzysta się codziennie, często w bardzo nieświadomy sposób, co doprowadza do ogromnych comiesięcznych rachunków. Ma to także negatywny wpływ na środowisko. Poznaj sposoby oszczędzania wody w domu i wprowadź je w życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy w Polsce zabraknie wody?!
 • Jak oszczędzać wodę w domu? Skuteczne sposoby
 • Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Czy w Polsce zabraknie wody?

Na jednego Polaka przypada średnio 1,6 tysiąca metra sześciennego wody w ciągu roku. W Polsce zaopatrzenie wody opiera się głównie na wodach powierzchniowych, potencjału wód podziemnych praktycznie nie wykorzystujemy. Coraz większe zanieczyszczenie w połączeniu ze zwiększającym się wykorzystywaniem wody może doprowadzić do tego, że w przeciągu 20 lat wody nam po prostu zabraknie!

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W Polakach pokutuje myślenie, że woda to coś, czego w naszej szerokości geograficznej nigdy nie zabraknie. To błąd. Braki w dostawie wody pitnej będą zdarzać się częściej, to będzie jeden z najbardziej widocznych skutków zmiany klimatu. Co powinniśmy w takim razie robić?

Z czego wynikają problemy z brakiem wody?

 • marnotrawstwo wody: powodem jest łatwość w jej dostępności, przez co jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zawsze ona jest i używamy jej beztrosko,
 • zmiana klimatu, która powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi,
 • działalność człowieka: kopalnie i budownictwo, które obniżają lustro wody,
 • brak myślenia o spowolnieniu spływu wód.

Oszczędzanie wody nie dla wszystkich jest oczywistym i naturalnym zachowaniem. Często podczas wykonywania domowych obowiązków, takich jak pranie czy mycie podłóg, używamy znacznie więcej wody niż to konieczne. Ogromne ilości wody zużywane są także podczas kąpieli i mycia samochodu. Nieracjonalne korzystanie z zasobów może przynieść wiele negatywnych skutków, które przełożą się na domowe finanse i klimat.

Istnieją różne sposoby oszczędzania wody, dzięki którym przestanie się marnować naturalne zasoby ziemi bez wpływu na komfort i standard swojego życia. Nie trzeba przy tym ograniczać higieny osobistej ani brać prysznica z zegarkiem w ręku.

Jak oszczędzać wodę w domu? Skuteczne sposoby

Kupując nowe urządzenia AGD do swojego domu, zwróć uwagę na to, aby posiadały one oznaczenie klasy co najmniej A+. W ten sposób wybierzesz takie produkty, które będą zużywać nie tylko mniej wody, ale również mniej energii elektrycznej. To świetne rozwiązanie w przypadku pralek, lodówek i zmywarek do naczyń.

Zadbaj również o to, aby w łazience znalazła się słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę. Baterie z termostatem pozwalają oszczędzać wodę, ogrzewając ją od razu po odkręceniu kranu – nie trzeba wylewać zbędnych litrów i czekać, aż woda osiągnie pożądaną temperaturę.

Jeśli jakaś instalacja w twoim domu przecieka, napraw ją jak najszybciej. Kapiący kran i zepsuta spłuczka do toalety nie tylko nie pomagają w oszczędzaniu wody, ale również w bardzo krótkim czasie zwiększają rachunki za wodę. Aby tego uniknąć, od razu po zauważeniu problemu postaraj się rozwiązać go samodzielnie lub zadzwoń do hydraulika.

Perlator, czyli nakładka na kran oszczędzająca wodę to obowiązkowy element, który powinien znaleźć się w każdym domu. Nie tylko zmniejsza zużycie wody, ale również zwiększa komfort użytkowania instalacji w łazience czy w kuchni. Drobna metalowa siatka umocowana na końcówce kranu napowietrza wodę, a w rezultacie sprawia wrażenie, że wydobywa się jej więcej (jednocześnie przy faktycznym mniejszym zużyciu).

Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Zamiast tego możesz nalać wody do zlewu, umyć w nim wszystkie naczynia, a dopiero płucząc je odkręcić kran.

Wyłączanie wody podczas golenia czy mycia zębów, nieodkręcanie kranu na pełną moc, to przykłady tego, jak można oszczędzać wodę bez wprowadzania dużych zmian i bez ponoszenia wydatków.

Bierz prysznic zamiast kąpieli. Nawet podczas 10-minutowego prysznica zużywa się mniej wody niż podczas jednorazowej kąpieli w wannie. Oczywiście warto zadbać również o to, aby nie wylewać wody bez potrzeby, na przykład podczas mycia włosów szamponem, nakładania odżywki czy rozprowadzania żelu pod prysznic po całym ciele.

Jeżeli masz możliwość wykorzystuj ponownie tą samą wodę. Np. jeśli musisz spuścić zimną, aby mieć ciepłą, możesz ją zbierać do wiaderka. Woda po ziemniakach lub innych czynnościach w kuchni może być zastosowana, np. do podlewania roślin w domu.

Nawet jeśli powyższe porady nie odpowiadają w 100% twoim przekonaniom i stylowi życia, w związku z czym nie chcesz wprowadzać ich wszystkich w życie, zawsze możesz wybrać przynajmniej część tych, o których jesteś w stanie pamiętać na co dzień. Nawet drobne zmiany są w stanie pozytywnie wpłynąć na otaczający cię świat. Świadome gospodarowanie zasobami naturalnymi to troska o wspólne dobro ludzi i całej planety.

Woda w przemyśle - oszczędzanie

Inny problem (a tak naprawdę najważniejszy) to zużywanie wody w przemyśle. Woda w przemyśle ma różnorakie zastosowanie, ale na pewno jest nieodzownym elementem każdej produkcji. Deficyt wody występujący w Polsce nakłada na sektor przemysłu nowe obowiązki racjonalnego gospodarowania wodą. Pytanie o to, jak oszczędzać wodę w przemyśle nie jest łatwe. Aby oszczędzanie wody było możliwe, wymagany jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także zmiana myślenia i odpowiednia strategia. Wydaje się jednak, że najważniejszy w tym przypadku jest proces odzyskiwania wody i ponownego jej zastosowania. Istotne znaczenie ma rozbudowywanie nowoczesnej sieci oczyszczalni uzdatniających wodę. Technologiczne odzyskiwanie wody ze ścieków jest najrozsądniejszym i najkorzystniejszym działaniem.

Musimy działać na rzecz spowalniania spływu wody. Należy wprowadzać nowe rozwiązania techniczne. Musimy zadbać o infrastrukturę zieloną (tereny zielone). Takie tereny zatrzymują wodę i powodują tym samym, że woda szybciej wsiąka w glebę – przyczynia się to do poprawy stanu wód gruntowych. Ważna jest też infrastruktura błękitna, czyli zbiorniki wodne.

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Warto oszczędzać wodę nie tylko ze względu na wysokie comiesięczne rachunki czy istniejący obecnie trend bycia ekologicznym. Choć dla niektórych może to być wystarczający powód do tego, aby zacząć racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi. Niektórzy z kolei nie traktują takich argumentów poważnie i nadal wylewają litry wody, m.in. podczas kąpieli.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Polska jest jednym z krajów europejskich o ubogich zasobach wody, a ich bezrefleksyjne zużywanie przyczynia się do podwyżek cen za 1 m³. Choć 71% planety to woda, to zaledwie 2,5% z tej puli stanowi woda słodka, przy czym mniej niż 0,01% nadaje się do picia. Woda nie jest dobrem ogólnodostępnym i nieskończonym, jak mogłoby się niektórym wydawać, dlatego też warto odnosić się do tego co mamy z szacunkiem. Ponad miliard ludzi na świecie nie ma na co dzień dostępu do oczyszczonej, zdatnej do spożycia wody. Z kolei uzdatnianie wody przeprowadza się bezpośrednim kosztem środowiska – w trakcie procesu do atmosfery wydzielane są gazy cieplarniane.

Mając świadomość tego, w jaki sposób można oszczędzać wodę, warto wprowadzić chociaż jeden z powyższych sposobów do swojego życia, aby przyczynić się do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. Racjonalne gospodarowanie wodą nie musi być trudne, a dodatkowo przynosi satysfakcję z rozsądnego podejścia do przyziemnych spraw. Mniejsze rachunki to tylko bonus, z którego również warto skorzystać.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Filip Yak

Źródło zdjęcia głównego: YaroslavKryuchka/Getty Images

Pozostałe wiadomości