Czy w zabraknie nam gazu? KE zaleca oszczędzanie

kuchenka gazowa
Czy w krajach Unii Europejskiej zabraknie gazu?
Źródło: HJBC/Getty Images
Do tej pory gaz, który trafiał do wielu gospodarstw w Unii Europejskiej płynął z Rosji. Niestety wojna w Ukrainie wywołana przez Putina sprawiła, że wiele krajów zaprzestało kupowania rosyjskiego surowca. Ta decyzja pociąga za sobą określone konsekwencje i sprawia, że w krajach wspólnoty może zacząć brakować gazu. W związku z tym Komisja Europejska zachęca do tego, aby rozsądnie korzystać z surowca i w miarę możliwości ograniczyć jego zużycie.

Czy w krajach Unii Europejskiej zabraknie gazu?

- Europa musi teraz przygotować się na potencjalne dalsze zakłócenia – nawet na całkowite odcięcie – dostaw rosyjskiego gazu. Rada Europejska w konkluzjach z 31 maja i 23 czerwca poprosiła o przeprowadzenie tego przygotowania w trybie pilnym, w szczególności w celu umożliwienia ściślejszej koordynacji z państwami członkowskimi i między nimi - czytamy we wstępie do dokumentu przygotowanego przez Komisję Europejską. Dzięki wprowadzeniu zawartych tam rozwiązań kraje wspólnoty mają uniknąć kryzysu gazowego.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Z danych Komisji wynika, że unijny system gazowy "z nadwyżką zrekompensował" niedobór 25 mld metrów sześciennych, powstały z powodu zmniejszonego importu rosyjskiego gazu, dzięki 35 mld metrów sześciennych skroplonego gazu i importowi rurociągami z innych krajów. Niestety, jak pokazują symulacje, zupełna rezygnacja z rosyjskiego gazu sprawi, że wypełnienie magazynów w 80 proc. nie będzie możliwe. Tym samym zimą krajom wspólnoty może zabraknąć 20 mld metrów sześciennych gazu.

Jak zużywać mniej gazu?

Aby ten czarny scenariusz się nie sprawdził, Komisja Europejska przygotowała "plan redukcji popytu". Zgodnie z założeniami dokumentu zarówno konsumenci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa oraz przemysł powinny zrobić wszystko, aby zmniejszyć zużycie surowca. - Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać - czytamy w dokumencie. KE chce, by państwa unijne skierowały do konsumentów indywidualnych kampanie zachęcające do oszczędzania gazu poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 st. C.

Dodatkowo Komisja Europejska będzie zachęcała kraje unijne do tego, aby rezygnowały - tam, gdzie jest to możliwe - z produkcji prądu z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego. Jednocześnie dodaje, że tymczasowe przejście z gazu na węgiel "może zwiększyć emisje" gazów cieplarnianych, a odnawialne źródła energii pozostają najwyższym priorytetem. Komisja Europejska zamierza złagodzić limity dotyczące emisji dla przemysłu, aby zapewnić mu większe pole manewru.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik/kris/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: HJBC/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości