Skąd się bierze gorzki posmak w śledziach
Śledzie same w sobie nie mają gorzkiego posmaku. Zyskują go dopiero podawane z cebulą. To przez to mięso ryby przesiąka goryczką i cała potrawa może być wręcz niezdatna do spożycia. Sama cebula z kolei gorzknieje ze względu na związki siarki, wydzielane po przekrojeniu. Na szczęście smak ten można dosyć szybko zniwelować.
Porady Katarzyny Bosackiej
Co zrobić, żeby śledzie nie były gorzkie?
Śledzie nie powinny być gorzkie. Mogą być jednak bardzo słone. W takiej sytuacji najlepiej jest zalać je mlekiem i zostawić na kilka godzin. W ten sposób zasadowe mleko wywabi sól. Dodatkowo ryba stanie się bardziej miękka, a przez to smaczniejsza. Poniżej znajdziesz sposób na to, co zrobić, aby śledzie nie były gorzkie - kluczowe jest odpowiednie przygotowanie cebuli.
Sposoby na gorzką cebulę - co zrobić, aby była smaczna?
Jak już ustaliliśmy, to nie śledzie są gorzkie, a cebula. Co zrobić zatem, aby pozbyć się goryczki? Metod jest wiele. Pierwszą z nich jest pokrojenie cebuli, a następnie zalanie jej letnią wodą. Tak moczymy warzywo przez około 30 minut. W ten sposób wypłukujemy związki siarki. Po tym czasie można wylać wodę, dodatkowo przepłukać całość, a następne można podawać. W ten sposób nie będziemy ingerować w smak potrawy.
Drugim sposobem jest posłodzenie lub posolenie cebuli, aby pozbyć się z niej goryczki. Ważne jedna, aby dodać tylko odrobinę przyprawy, aby nie zmienić smaku głównej potrawy.
Kolejną metodą jest podgrzewanie cebuli - można ją zblanszować (wrzucić na minutę do wrzącej wody) lub lekko podsmażyć na patelni. W ten sposób straci ona cały gorzki smak. Dodatkowo stanie się słodsza i mniej ostra.
Zobacz także:
- Śledzie w trzech różnych odsłonach według przepisów Michela Morana
- Śledziowa kuchnia na święta i nie tylko - przepisy Piotra Kucharskiego
- Śledzie w oleju – najlepsze przepisy
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: JackF/Getty Images