Przepisy kulinarne

Czekoladowe szaleństwo i Międzynarodowy Dzień Czekolady

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:

Czekolada to przysmak szanowany na całym świecie, przez najmłodszych i tych nieco starszych. Uwielbiana, doceniania za swoje walory smakowe i właściwości czekolada obchodzi także swoje święto. Dzień czekolady przypada aż kilka razy do roku.

Czekolada występuje nie tylko pod postacią tradycyjnej tabliczki, ale także cukierków, pralinek, batoników, kremów i musów. Miłośnicy słodkiego przysmaku mogą wybierać wśród tabliczek mlecznych, gorzkich, nadziewanych. Do wyboru mamy czekoladę białą, a nawet różową. Jednak czekolada nie służy jedynie do jedzenia, dziś pieści nasze zmysły także podczas masażu, kąpieli i innych zabiegów kosmetycznych.

Kiedy obchodzimy Dzień Czekolady?

Odpowiedź na pytanie, kiedy jest Dzień Czekolady, nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Święto to obchodzone jest aż kilka razy w roku. Światowy Dzień Czekolady przypada 7 lipca, jednak okazję do celebrowania mamy jeszcze 10 stycznia (Dzień Czekolady Gorzkiej), 28 lipca (Dzień Czekolady Mlecznej), 22 września (Dzień Czekolady Białej) oraz 7 czerwca (Dzień Lodów Czekoladowych). W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Wszyscy wielbiciele słodkiego przysmaku mają więc mnóstwo sposobności, by uczcić doskonałe odkrycie, jakim jest czekolada. Czemu oficjalne święto obchodzimy właśnie 7 lipca? Ten dzień uznany został za datę przywiezienia ziaren kakaowca do Europy. Ich odkrywcą i osobą odpowiedzialną za rozpowszechnienie był nie kto inny jak Krzysztof Kolumb. Przełomowy moment miał miejsce w XV wieku, jednak na tabliczkę czekolady musieliśmy czekać jeszcze długo.

Czekolada - rodzaje i skład

Każdy wielbiciel czekolady wie zapewne, że robi się ją z miazgi kakaowej oraz tłuszczu (kakaowego lub roślinnego) z dodatkiem substancji słodzących i mlekiem w przypadku czekolady mlecznej. Oczywiście do wyrobu czekolady używa się także mnóstwa dodatków. Rodzaje czekolady różnią się od siebie głównie zawartością procentową miazgi kakaowej. I tak:

  • czekolada gorzka zawiera min. 70% miazgi kakaowej,
  • mleczna zawiera około 25-50% miazgi, a dodatkiem jest mleko i wanilia,
  • czekolada deserowa zawiera ponad 50% miazgi kakaowej,
  • czekolada biała to odmiana, do której nie dodaje się kakao.

Do czekolady dodawane są także bakalie, orzechy, ciasteczka, krakersy, nadzienia owocowe, likiery, suszone owoce, chili. Czekolada różowa tworzona jest z rubinowych nasion kakaowca. Miłośnicy słodkości naprawdę mają w czym wybierać. Przysmak ten cieszy się ogromną popularnością. Obliczono, że statystyczny Polak zjada rocznie około 60 tabliczek czekolady. Musimy jednak pamiętać, że jest ona wysokokaloryczna, a zjadanie jej dużych ilości może prowadzić nawet do otyłości. Jednakże spożywana z umiarem poprawia nastrój i dostarcza nam sporych ilości magnezu (zwłaszcza gorzka), dlatego warto po nią sięgać, zwłaszcza gdy kartka w kalendarzu wskazuje, że mamy święto czekolady.

Dzień Czekolady w przedszkolu

Światowy Dzień Czekolady świętują również najmłodsi. W przedszkolach co roku organizowane są imprezy poświęcone temu wspaniałemu przysmakowi, który uwielbiany jest także przez dzieci. Celem imprezy jest przekazanie przedszkolakom wiedzy na temat historii, pochodzenia czekolady, jej wartości, a także informacji na temat wpływu czekolady na nasze zdrowie. Najmłodsi mogą dowiedzieć się, że czekolada zawiera witaminy A, E oraz z grupy B, a także magnez, cynk, potas, żelazo i kwas foliowy. Nie warto więc wykluczać jej ze swojego jadłospisu, ale trzeba spożywać ją w rozsądnych ilościach. Inicjatywy takie jak ta pozwalają uczyć dzieci, czym jest zdrowy sposób odżywiania. To także moment, w którym milusińscy mogą skosztować pysznych dań z dodatkiem czekolady, np. naleśników polanych sosem czekoladowym. Czekoladowy dzień w przedszkolu to okazja, aby nie tylko dobrze się bawić, ale także zdobyć wiedzę i bezkarnie podjeść ulubionych smakołyków.

Dzień Czekolady w szkole

Święto czekolady obchodzone jest także w szkołach podstawowych. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się, jak przebiega produkcja smakołyku i jak długą drogę musi przejść ziarno kakaowca, by ostatecznie trafić na półki sklepów w postaci tabliczki czekolady. To również doskonały moment, by poznać historię czekolady. Znali ją już bowiem starożytni Majowie i Aztekowie, którzy z ziaren kakaowca przyrządzali czekoladowy napój, pity podczas różnych ceremonii i podawany jako mikstura lecznicza. Gdy Kolumb przywiózł ziarna do Europy, nie wiedziano, jak je wykorzystać, dlatego na czekoladę musieliśmy czekać dość długo. W XVII wieku spopularyzowano picie czekolady z cukrem, a tradycyjna tabliczka pojawiła się dopiero w XIX wieku. W szkołach podczas obchodów Dnia Czekolady uczniowie mogą pochwalić się swoją wiedzą na jej temat, biorąc udział w licznych quizach, konkursach i konkurencjach. W tym dniu poznają tajniki produkcji, rodzaje oraz wartości odżywcze czekoladowych smakołyków. Oczywiście Międzynarodowy Dzień Czekolady czy każde inne jej święto nie może obyć się bez konsumpcji czekolady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości