Mus z melona z nutką imbiru
Składniki:
połówka melona (najlepiej Galia)
pół limonki
odrobina tartego imbiru
opcjonalnie „coś” do osłodzenia (cukier z agawy)
Przygotowanie:
Z melona wydłubujemy łyżką pestki, obieramy, kroimy na kawałki, blendujemy wraz z sokiem z limonki i odrobiną drobno startego imbiru (maks 1/4 łyżeczki).
Makowy sernik z nerkowców
Składniki:
Spód:
1/2 szklanki daktyli
1 szklanka płatków migdałów
2 łyżki maku
Masa:
1,5 szklanki nerkowców
6-7 łyżek soku z cytryny (ok. 1,5 cytryny)
50 g oleju kokosowego
2 łychy miodu (raczej gęsty)
laska wanilii
ok. 2 łyżki maku
Przygotowanie:
Migdały i daktyle zalewamy wodą, na noc lub przynajmniej 6 godz. Odsączamy starannie i wraz z makiem miksujemy, ale nie na zupełną miazgę, kawałki migdałów mają być wyczuwalne. Ugniatamy na dnie tortownicy.
Orzechy namaczamy na noc. Następnie odsączamy i starannie osuszamy. Miód i olej podgrzewamy (delikatnie, w ciepłej kąpieli wodnej ) i mieszamy. Miksujemy na gładką masę wraz z orzechami nerkowca, zawartością laski wanilii i sokiem z cytryny, a także dodawanym na końcu makiem. Wkładamy do tortownicy na przygotowany spód. Wstawiamy do zamrażarki na 2 godziny. Wyjmujemy na pół godziny przed podaniem (można krócej w zamrażarce i od razu podawać).
Tort czekoladowy z awokado
Składniki:
Spód:
1,5 szklanki płatków migdałów
25 g oleju kokosowego
łyżka miodu
łyżka cukru z agawy
łyżka kakao
Masa:
3 niewielkie, miękkie awokado
85 g oleju kokosowego
40 g przesianego kakao
4-5 łyżek cukru z agawy
1 laska wanilii
owoc granatu do dekoracji
Przygotowanie:
Powyższe składniki (olej musi być podgrzany) miksujemy na masę, która powinna mieć wyraźnie wyczuwalne wciąż kawałeczki migdałów, ale żeby dała się ułożyć i ubić na dnie tortownicy.
Awokado przekrawamy wzdłuż na połówki, wyjmujemy pestkę, miąższ wydobywamy łyżką. Olej roztapiamy w garnuszku. Miksujemy wszystkie składniki na gładką masę. Teraz próbujemy i w razie potrzeby dosładzamy. Wykładamy masę na przygotowany spód. Łyżeczką dotykamy powierzchni raz przy razie, aby powstały fantazyjne ozdobne zawijasy. Wstawiamy do zamrażarki na 1,5 godz., następnie przekładamy do lodówki.
Owoce do dekoracji układamy tuż przed podaniem tortu.
Aby tort był w 100% surowy, należy: olej podgrzewać niewiele powyżej temperatury 24 st. C (aby się stopił, wystarczy ciepła kąpiel w naczyniu z wodą), używać RAW kakao, a zamiast płatków migdałów (które najczęściej są blanszowane) i użyć całe migdały, ale wtedy lepiej namoczyć je na noc w wodzie.
Spring rollsy
Składniki:
papier ryżowy – okrągłe arkusze, kilka sztuk
papryka czerwona, żółta, pomarańczowa (małe, wystarczą dwie)
ogórek zielony
1 marchew
1 awokado średnio miękkie
1 awokado miękkie
świeże zioła (może być bazylia lub oregano)
jarmuż lub kapusta rzymska lub sałata lodowa
1 czerwona cebula
1 papryczka chili
czosnek
imbir
Przygotowanie:
Warzywa myjemy, obieramy, kroimy w słupki/paski. Arkusze papieru ryżowego namaczamy kolejno w wodzie. Można je delikatnie posmarować startym bardzo drobno imbirem (można też imbir dodać do sosu). Kiedy staną się miękkie i elastyczne, kładziemy na nich pokrojone warzywa i zawijamy jak sajgonki. Można jeść same lub z sosem, np. na bazie awokado, z czosnkiem i ziołami lub papryczką chili.
Domowa czekolada z goji
Składniki:
100 g oleju kokosowego
2 dość czubate łyżki miodu (raczej gęstego niż płynnego)
3/4 szklanki kakao (może być surowe, bo tu nie zostanie mocno podgrzane, czyli właściwości wersji RAW zostaną zachowane)
dodatki: wiórki kokosowe (najlepiej grube), jagody goji, cynamon, kardamon
Przygotowanie:
W małym rondelku umieszczamy olej i miód. Garnek wstawiamy do większego, do którego wlewamy wodę. Tak całość podgrzewamy na kuchence. Mieszamy olej i miód – olej musi stać się zupełnie płynny. Połączenie obu składników w idealnie gładką masę nie jest konieczne. Mieszając, dosypujemy przesiane przez gęste sito kakao.
Taka ilość wystarczy na 3 tabliczki o wymiarze 6×13 cm. Korytka do czekolady można zrobić z papieru do pieczenia.
1/3 masy można połączyć z odrobiną cynamonu i kardamonu, następnie udekorować suszonymi jagodami goji. Natomiast do pozostałych 2/3 masy można dodać 2 łyżki wiórków kokosowych. Czekolady schładzamy w lodówce lub zamrażarce przez 0,5 godz.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN