Dziecko

Zabawki. Jak je czyścić i czym?

Dziecko

Zabawkami dziecko bawi się codziennie, a te ulubione zabiera ze sobą niemal wszędzie. Dlatego warto je od czasu do czasu wymyć. Jak często czyścić zabawki? W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła specjalistka ds. domowego porządku Agnieszka Witkowska.

Jak często należy czyścić zabawki?

W przypadku malucha, który bierze zabawki do budzi, trzeba je czyścić minimum raz w miesiącu, natomiast przy większym dziecku - minimum raz na 3 miesiące.

Zabawki warto też wyczyścić, gdy:

  • się zabrudzą,
  • dziecko chorowało,
  • bawiły się nimi inne dzieci,
  • w domu są zwierzaki.

W jaki sposób czyścić zabawki?

Zabawki niemowlaka, takie jak gryzaki i grzechotki należy myć pod bieżącą wodą, można je również wyparzać we wrzątku.

W przypadku zabawek do kąpieli warto pamiętać o tym, aby je dokładnie suszyć, inaczej - po jakimś czasie - może pojawić się w środku pleśń. Zalecane jest również częste wymienianie tego typu zabawek.

W przypadku pluszaków, choć producenci zalecają czyszczenie ręczne, można je również prać w pralce, ale w najniższej temperaturze i na małym wirowaniu. Jeśli chcemy usunąć z zakurzonego pluszaka roztocza, wystarczy włożyć go do zamykanego worka foliowego, a następnie pakunek wstawić do zamrażarki lub - kiedy za oknem jest bardzo zimno - położyć na parapecie. Innym sposobem na odkurzenie pluszowej zabawki jest tzw. metoda na sucho - nasypujemy do woreczka sodę oczyszczoną (ewentualnie mąkę ziemniaczaną), wkładamy do środka pluszaka, potrząsamy woreczkiem, wytrzepujemy zabawkę lub odkurzamy ją odkurzaczem, a następnie wyczesujemy szczoteczką (dla niemowląt).

Zabawki plastikowe i gumowe należy myć pod bieżąca wodą przy pomocy mydła lub płynu do naczyń. Do trudno dostępnych miejsc można użyć szczoteczki do zębów. Tego typu zabawki warto też sparzyć.

Do czyszczenia zabawek drewnianych używamy wilgotnej szmatki.

Zobacz także:

Zabawki dla niemowląt 6-miesięcznych: ciepło, edukacja, rozwój

Jakie zabawki są najlepsze dla dziecka?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości