Dla wielu matek czas spędzony z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia jest bezcenny. Kobiety z radością korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, odkładając na dalszy plan karierę. To nie znaczy, że nie chcą jej kontynuować. Jednak wielu mamom nie jest łatwo wrócić do pracy. Cztery z nich opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.
Zapalenie ucha środkowego u niemowląt rozwija się najczęściej w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Szczególnie często dotyka ono dzieci między 6. a 18. miesiącem życia, zwłaszcza wiosną i w okresie zimowym.
Czas ciąży jest dla kobiety okresem pełnym zmian. Wymaga on wzmożonej dbałości nie tylko o własne zdrowie, lecz także o ciało, w którym dokonuje się mnóstwo przemian. Stosowanie specjalnych balsamów czy żeli pielęgnacyjnych nikogo nie dziwi. Co jednak z opalaniem w ciąży?
Koniec roku szkolnego i początek wakacji już 25. czerwca 2021 r. Uczniowie i ich rodzice spragnieni są czasu, w którym wszyscy będą mogli odpocząć od trudów nauki zdalnej. Wielu rodziców wykupiło już kolonie i obozy, ale nadal jeszcze poszukiwane są atrakcyjne oferty wakacyjnych, tematycznych wyjazdów dla dzieci. Ile kosztują wakacje i kolonie w 2021 r.? Dokąd nie uda się pojechać? Jakie obowiązują zasady?
Co dziesiąta kobieta zmaga się z zaburzeniami w czasie ciąży. Obecne metody diagnozowania nie są wystarczające, żeby zidentyfikować wszystkie komplikacje. Teraz naukowcy znaleźli sposób, by przewidzieć je już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Chodzi o poziom hormonów w łożysku.
Poród w pęcherzu płodowym należy do rzadkości, ponieważ błona zwykle pęka i mówi się, że kobiecie "odeszły wody". Od jakiegoś czasu niektóre kliniki stosują cesarskie cięcie polegające na wyjęciu noworodka właśnie w worku owodniowym. Jakie są zalety tej metody?
Uznanie ojcostwa przed narodzinami dziecka to rozwiązanie, które powinny przemyśleć wszystkie pary, które nie są małżeństwem, a decydują się na potomstwo. Procedura ta pozwoli uniknąć wielu skomplikowanych sytuacji. Jak należy ją przeprowadzić i dlaczego warto o nie zadbać?
Sytuacja w Krośnie nie jest pierwszym przypadkiem bezmyślności osoby dorosłej, choć można mieć nadzieję, że dzięki nagłośnieniu sprawy, ostatnim. 35-latka mało tego, że zostawiła w nagrzanym samochodzie małe dzieci, to jeszcze miała pretensje do przechodniów, że postanowili interweniować.
Możliwość operowania dziecka, które znajduje się w łonie, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z filmami science fiction. Na szczęście czasy się zmieniły, medycyna poszła do przodu i maleństwa, które niegdyś nie miały szans na przeżycie, dziś są leczone. Takich niemożliwych rzeczy dokonuje zespół lekarzy, którym kieruje prof. Mirosław Wielgoś, ginekolog-położnik, konsultant Krajowy w Dziedzinie Perinatologii. Na czym polega praca tych specjalistów i jak ratują oni życie najmniejszych – tych jeszcze nieurodzonych – pacjentów?
Wielu rodziców nie ma nic przeciwko temu, aby dzieci spały z nimi w jednym łóżku. Są jednak i tacy, którzy chętnie "wyprowadziliby" pociechy ze swojej sypialni. Jak to zrobić skutecznie, nie sprawiając przy tym maluchowi przykrości? O radę poprosiliśmy psycholog dziecięcą, Emilię Dziadosz.
Pani Karolina zaczęła odczuwać bóle porodowe i zgłosiła się do szpitala w Wejherowie. Tam została zbagatelizowana, lekarze nie byli przekonani, że zaczęła rodzić i ją odesłali do domu. Dwie godziny później, kobieta urodziła córkę w łazience. Noworodek nie oddychał.
Rodzice często nie wiedzą, kiedy dziecko może jeździć z przodu w samochodzie. Wielu z nich nie zna przepisów, więc - bojąc się dostania mandatu – woli, by pociecha siedziała z tyłu. Tylko czy warto obierać dziecku przyjemność podziwiania świata podczas jazdy, tłumacząc się niewiedzą?
Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.
Pochodząca z RPA Gosiame Tamara Sithole właśnie urodziła dziesięcioraczki. Zagraniczne media informują, że kobieta pobiła rekord świata w liczbie dzieci urodzonych z jednej ciąży.
Czy szczepienie dzieci przeciw COVID-19 jest bezpieczne? - to pytanie stawia sobie wielu rodziców. Lekarz rodzinny dr Michał Matyjaszczyk na łamach "Wysokich Obcasów" mówi wprost: "Większa jest szansa, że schodząc ze schodów, człowiek się zabije, niż że szczepionką zrobimy sobie krzywdę".
Ewa Chodakowska postawiła sobie nowe wyzwanie. Po tym jak odchudziła tysiące Polek, postanowiła pochylić się nad kondycją najmłodszych. I słusznie, bo dane są niepokojące. Do 2030 roku w Polsce będzie milion dzieci z nadwagą – alarmują międzynarodowi eksperci z "World Obesity Federation".
Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a uczniowie czują coraz więcej swobody. Zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci pojawiają się szalone pomysły. "Mamo, chcę zafarbować sobie włosy". Co robić, pozwalać czy kategorycznie zabraniać? Z fryzjerką, Dobrawą Piękos-Szymańską rozmawialiśmy o bezpiecznym farbowaniu, po którym do września nie będzie śladu.
Agnieszka Włodarczyk spodziewa się pierwszego dziecka. Aktorka relacjonuje w mediach społecznościowych przebieg swojej ciąży. Niedawno zdradziła, ile przytyła w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Sprawdziliśmy, ile kilogramów przybrały w stanie błogosławionym inne polskie gwiazdy.
Co roku powstaje raport poświęcony kosztom utrzymania dzieci przez ich rodziców i opiekunów przygotowywany przez Centrum im. Adama Smitha. Z każdym rokiem obliczona kwota jest coraz wyższa. Ma to związek ze wzrostem ogólnych kosztów życia w Polsce. Ile obecnie kosztuje utrzymywanie i wychowywanie dziecka?
Co wypada piłkarzowi, który właśnie został ojcem, a na co nie ma zgody? Postawa Piotra Zielińskiego została skrytykowana m.in. przez Tomasza Hajto i Grzegorza Lato.
Wielu rodziców decyduje się na przekłucie uszu swoim córkom, gdy są one jeszcze w wieku niemowlęcym lub mają zaledwie kilka lat. W ten sposób chcą im oszczędzić w przyszłości niepotrzebnego stresu przed bólem. Jednak, czy małym dziewczynkom kolczyki w uszach w ogóle są potrzebne?
Nie dla wszystkich uczniów powrót do szkoły to radosny czas. Część z nich przyzwyczaiła się do nauki zdalnej, a ponowne odnalezienie się w ławce szkolnej wśród rówieśników wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" poradziła rodzicom, jak wesprzeć dzieci w tym niełatwym okresie.
Problem niepłodności urósł w ostatnim roku do takiej skali, że coraz częściej nazywa się ją "chorobą społeczną". W Polsce dotyczy ponad 1,5 mln par. Marzena i Marcel starali się o dziecko przez kilka dobrych lat. W studiu Dzień Dobry TVN o problemie niepłodności mężczyzn rozmawialiśmy Jackiem Judyckim, urologiem i andrologiem oraz Przemysławem Saletą, który jest twarzą kampanii "Tata - najpiękniejsze słowo dla mężczyzny".
Porody rodzinne są obecnie bardzo popularne. Kiedy przez pandemię nie były możliwe, ciężarne kobiety i ich partnerzy przechodzili trudny czas. Istnieje jednak wiele osób, które mają wątpliwości co do tego, czy obecność mężczyzny na sali porodowej to dobry pomysł. O swoje spostrzeżenia na ten temat zapytaliśmy położną, Magdę Krawczyk.
Fora internetowe dla mam to nie tylko skarbnice wiedzy, ale również miejsca, gdzie hejt leje się szerokim strumieniem. Często złośliwe i krzywdzące komentarze dotyczą kobiet, które urodziły przy pomocy cesarskiego cięcia i ich dzieci. Sprzeciwia się im m.in. syn Beaty Tadli, Jan Kietliński, który przyszedł na świat dzięki zabiegowi CC. - Nikomu nie chciałbym życzyć, żeby przechodził to, co przechodziła moja rodzina. Natomiast chciałbym powiedzieć: "trochę więcej wyrozumiałości, ludzkiego podejścia do życia" - stwierdził.
Kąpiel noworodka w krochmalu to stary, dobry sposób na pielęgnację jego delikatnej skóry. Pomaga walczyć z typowymi dolegliwościami skórnymi pierwszego etapu życia dziecka. Ta sprawdzona metoda może pomóc nawet w atopowym zapaleniu skóry – również u dorosłych. Kąpiel w krochmalu – jak często ją przygotowywać? Jakie są proporcje i czy po takiej kąpieli trzeba jeszcze opłukać dziecko?
Małgorzata Rozenek-Majdan poruszyła ważną kwestię finansowania procedury in vitro przez państwo. Jak zaznaczyła, to właśnie tej metodzie zawdzięcza trzykrotne macierzyństwo. Temat poruszył również Radosław Majdan, publikując zdjęcie z synem Heniem.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji zamyka kobietom w ciążach mnogich uratowanie zdrowego dziecka. Gdy jeden z płodów zagraża drugiemu, należy poczekać do porodu - tak twierdzi Ministerstwo Zdrowia. W praktyce oznacza to, że zdrowy bliźniak może zostać skazany na śmierć.
Coraz więcej młodych dziewczynek zaczyna się malować. Jedne robią to z ciekawości i chęci naśladowania mamy, inne z potrzeby "upiększenia się". Czy rodzice powinni wyrażać na to zgodę? O przełomowych momentach w życiu młodej damy opowiedziały nam Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy oraz Magdalena Modra-Krupska, aktorka, mama 15-letniej Mii.