Poród naturalny bardzo często wymaga nacięcia krocza. Wiele kobiet obawia się zabiegu i tego, że lekarz nieprawidłowo jej zszyje. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy nacinanie krocza zawsze jest konieczne? Na ten temat rozmawiamy z dr Małgorzatą Nowicką, ginekologiem-położnikiem i endokrynologiem.
Przyczyn wystąpienia wysypki na twarzy niemowlaka jest wiele. Może powstać w wyniku alergii pokarmowej lub być objawem choroby dermatologicznej. Nie należy jej ignorować, zaraz po jej pojawieniu się rodzice powinni udać się do lekarza pediatry w celu ustalenia przyczyny wysypki.
Podczas 8. tygodnia ciąży w organizmie dziecka trwa intensywny proces rozwojowy. Jego sylwetka prostuje się, kończyny stają się dłuższe, a na ich końcach widać paluszki - płód coraz bardziej przypomina małego człowieka. Jeżeli kobieta nie odwiedziła jeszcze ginekologa, powinna zrobić to niezwłocznie. Badanie USG wykaże, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
18 czerwca odbyła się uroczysta gala rozdania nagród XII edycji konkursu "Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku". Wśród nagrodzonych znalazła się dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nam opowiedziała, jak trafiła do fundacyjnej drużyny, a także o wyzwaniach i koniecznych zmianach, które poprawią bezpieczeństwo dzieci.
15. tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu dziecka. Uczy się nowych rzeczy, a jego narządy wewnętrzne zaczynają podejmować swoje funkcje. Przyszła mama może zacząć korzystać z uroków ciąży – dolegliwości pierwszego trymestru mijają, a brzuch jest jeszcze mały. To czas, by zadbać o zdrowie i aktywność fizyczną.
3-letni Kubuś Pawęzka urodził się z wieloma wadami, z których jedna może spowodować jego uduszenie. Jedynym ratunkiem jest dla niego operacja kręgosłupa w USA. Teraz ludzie w całej Polsce przyłączają się do zbiórki pieniędzy, by chłopiec mógł tam pojechać już 17 sierpnia i powalczyć o życie.
Kochający rodzice są w stanie przychylić nieba swoim pociechom. Stoją na straży ich zdrowia, samopoczucia i wszelkich aktywności. Niczym ochroniarze dmuchają na zimne i pilnują, by nie doszło do żadnego niebezpieczeństwa. Jaki wpływ na rozwój dziecka ma takie zachowanie? O tym opowiedziała Natalia Supeł, psycholog dziecięca.
97 proc. dzieci przed 6. rokiem życia otrzymało lek przeciwbólowy lub antybiotyk. Połowa maluchów do lat dwóch była nimi kurowana średnio dziewięć razy w ciągu roku. Francuscy naukowcy zmierzyli częstotliwość wypisywania recept małym pacjentom. Do jakich wniosków doszli?
Marianna Gierszewska przygotowuje się do macierzyństwa. W mediach społecznościowych poruszyła ważny temat - zwróciła uwagę na zachowania rodziców oczekujących dziecka. "Mamo, czy dałaś sobie przestrzeń do popatrzenia w ciąży na siebie?" – zastanawia się aktorka.
Lęk to naturalny stan emocjonalny, który, choć chroni nas przed niebezpieczeństwem, wprowadza w poczucie dyskomfortu. Z tym niekoniecznie radzą sobie dzieci, które poznając świat powoli, odkrywają drzemiące w nich emocje. Jak pomóc najmłodszym pokonać obawy? O tym rozmawiałam z Natalią Supeł, psychologiem dziecięcym.
Choć dziecko na wegańskiej diecie nie pozna smaku babcinego rosołu, ugotowanego na wywarze z mięsa czy klasycznego sernika, w zamian dostanie placuszki gryczane, omlety z brokułami i krem z kukurydzy. Aśka Rzeźnik, czyli mama-weganka udowadnia, że jadłospis malucha na diecie roślinnej jest urozmaicony i zdrowy. I wcale nie musi mierzyć się z pytaniem: "To co właściwie je Twój syn, sałatę?".
Ta historia pokazuje prawdziwą solidarność kobiecą i walkę o marzenia. Cheryl Urban oddała swoją macicę. Dzięki temu Chelsea Jovanovich z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera mogła zostać mamą. Panie były sobie zupełnie obce, ale po narodzinach chłopca połączyła je nierozerwalna więź.
W 12 tygodniu ciąży płód rośnie coraz szybciej i staje się bardziej aktywny. Jest to odpowiedni moment na wykonanie pierwszych badań prenatalnych, które pozwolą wcześnie wykryć ewentualne wady rozwojowe. To także czas na nawiązanie więzi z dzieckiem, ponieważ zaczyna ono reagować na bodźce z zewnątrz.
Wiola i Paweł Wróblewscy mają trójkę dzieci. Pierwszy urodził się Aleksander, drugi na świat przyszedł Wiktorek, a trzecia była Ola. Niestety dwójka najmłodszych dzieci urodziła się z poważnymi wadami genetycznymi, w wyniku których nie siedzą, nie mówią i potrzebują całodobowej opieki. Jak wygląda standardowy dzień rodziny? Czy ktoś ją wspiera? Wiola i Paweł swoją historię opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem była również terapeutka Tatiana Ostaszewska-Mosak. Dlaczego, jej zdaniem, wielu mężczyzn odchodzi od partnerek oraz niepełnosprawnych dzieci? Czy Paweł kiedykolwiek rozważał taką opcję? Jak Wioli i Pawłowi można pomóc?
Małgorzata Socha jest mamą trójki dzieci i doskonale wie, że to, jak ona sama się odżywia, wpływa na preferencje jedzeniowe jej pociech. Okazuje się jednak, że nie każda z nich chce jeść wszystko. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła, które z jej dzieci jest niejadkiem i jaki ona sama ma stosunek do fast foodów.
"U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką" - śpiewają dzieci w popularnej przedszkolnej piosence. Słodycz jednak mija, gdy dziadkowie są niedostępni, a maluchy wymagają opieki. Wtedy można babcie sobie...wynająć. Zatrudnienie opiekunki na emeryturze to nie tylko sposób na aktywizację seniorów, ale też sposób na znalezienie zaufanej osoby.
Imiona nie tylko ulegają modom, ale też są najlepszym świadectwem tego, co dziś uznajemy za modne i w dobrym guście. Dziś już nie Jessiki i Bryany świadczą o światowych aspiracjach rodziców, ale wyszukane, staropolskie imiona. Sprawdziliśmy, które ze starych imion nie zostały jeszcze wyeksploatowane.
Nawet po kilkudziesięciu godzinach od zabawy w morzu czy basenie dzieci wciąż są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo. Utonięcie wtórne jest bardzo przebiegłe. Czym jest? Jak może do niego dojść? Wyjaśniamy, jak nie dopuścić do dramatu.
Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami wiadomością, że nie planuje potomstwa i nie chce być mamą. Trenerka udzieliła także wywiadu, w którym ujawniła, że już dawno podjęła taką decyzję, jednak bała się o tym mówić publicznie, ze względu na hejt ze strony kobiet.
Chińska firma BGI produkująca testy prenatalne zbiera dane genetyczne kobiet w 50 krajach, w tym w Polsce. Jak zachwala, można dzięki nim uniknąć amniopunkcji. Jednak zdaniem Amerykanów, duża baza DNA może być wykorzystywana przez chińską armię do stworzenia genetycznie ulepszonych żołnierzy. Jak to możliwe?
Mateusz Ciawłowski nagrał kilka piosenek z kultowymi słowami rodziców. Utwory bardzo szybko podbiły sieć, a słuchacze jednogłośnie przyznali: "Jakie to prawdziwe, wszystko słyszałam od mojej mamy". Co na temat tych utartych zwrotów myśli psycholog dzieci i młodzieży?
Nauka w domu cieszy się wśród rodziców coraz większą popularnością. Co trzeba zrobić, aby dziecko nie musiało chodzić do szkoły i mogło zdobywać wiedzę poza nią? Jakie warunki trzeba spełnić i jakie dokumenty zebrać?
Młoda mama podróżująca samolotem z niespełna dwuletnią córeczką wyrzuciła do kosza na śmieci zużytą pieluchę dziecka. Spotkało się to z ostrą reakcją obsługi pokładowej. W konsekwencji kobieta została wciągnięta na listę pasażerów, którzy dostali zakaz lotów. Jak zareagował rzecznik linii lotniczych?
Aleksandra Żebrowska w mediach społecznościowych w żartobliwy sposób dokumentuje, jak naprawdę wygląda rodzicielstwo. Tym razem pokazała, czym się kończy długi spacer matki karmiącej bez dziecka przy piersi. - Skąd ja to znam. Najgorzej na spotkaniach biznesowych - skomentowała Anna Lewandowska.
Nieprawidłowy ubiór, zbyt wysoka temperatura w pokoju, czy sztuczne okrycia - to wszystko może powodować powstawanie potówek u niemowląt. Dowiedz się, jak im zapobiegać i co robić, gdy się pojawią.
Pary, które oczekują narodzin dziecka, często rezygnują z seksu. Boją się, że podczas współżycia mogą zrobić mu krzywdę lub jakoś je "uszkodzić". Czy te obawy są zasadne? Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Zapytaliśmy o to dr Ewę Kurowską, ginekolożkę.
Smycze i szelki dla dzieci stały się ostatnio popularnym tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Ich widok może budzić zdziwienie, a nawet oburzać. Z drugiej strony pomagają one rodzicom upilnować energiczne pociechy, dlatego coraz częściej zauważamy je na ulicach polskich miast. Czy używanie smyczy dla dziecka ma sens? I czy nie wpływa negatywnie na rozwój pociechy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.
Od kilku dni policjanci z Głubczyc szukają dwóch 16-letnich dziewczyn - Vanessy i Karoliny. Nastolatki wyszły w sobotę i od tego czasu nie można się z nimi skontaktować. Funkcjonariusze proszą o pomoc w poszukiwaniach zaginionych. Co mogą zrobić rodzice, których dzieci nie wróciły do domu? O tym rozmawialiśmy z asp. szt. Wiolettą Szubską z Komendy Głównej Policji.
Fikuśne, kolorowe, z falbankami i czasami mocno wycięte. Bikini dla bardzo małych dziewczynek dla wielu mam to norma. Są jednak tacy, którzy modę tę krytykują. Jakie argumenty przytaczają zwolennicy i przeciwnicy dwuczęściowych strojów kąpielowych dla kilkulatek? Czy ktoś ma z nich rację? Jak podejść do tematu rozsądnie? Zapytaliśmy o to ekspertkę.
Pary marzą o dwójce, a nawet trójce pociech. Istnieje jednak kilka czynników, które wpływają na to, że nie decydują się na powiększenie rodziny. Obawy młodych Polaków obnażyły Konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Co stoi na przeszkodzie posiadania gromadki dzieci?