Newsy

COVID-19 uciekł z laboratorium czy przeszedł ze zwierzęcia? WHO przygotowała raport

Newsy

Aktualizacja:
pochodzenie covid-19 raport

Koronawirus, pandemia, lockdown - to hasła, które na naszych ustach goszczą od kilkunastu miesięcy. Kiedy na początku zeszłego roku świat obiegła wieść o tajemniczym wirusie z Chin, mało kto chyba przypuszczał, jak bardzo zmieni on nasze dotychczasowe życie. Świat dzielimy na "nową normalność" i to, co było kiedyś. A skąd właściwie wziął się COVID-19, który dziś jest wyznacznikiem tego, co "przed" i "po"? Raport na ten temat opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do rozwikłania zagadki już blisko?

Skąd wziął się koronawirus

Długo wyczekiwany, szczegółowy raport Światowej Organizacji Zdrowia ma ukazać się jeszcze dziś, tj. we wtorek 30 marca. Na razie znana jest wstępna wersja 319-stronicowego dokumentu. Już znalazła się w centrum uwagi międzynarodowych mediów, które oceniają ją nie bez krytyki. Zdaniem WSJ (The Wall Street Journal), pomimo misji WHO w Chinach, twórcom raportu nie udało się znaleźć wyczerpujących odpowiedzi na krytyczne kwestie związane z rozwojem pandemii. Dodajmy, że zespół Światowej Organizacji Zdrowia postawił sobie nad wyraz istotny cel - wyjaśnienie pochodzenia SARS-CoV-2.

Raport podaje jednak prawdopodobne źródła wirusa. Wyklucza przy tym scenariusz dawnego dyrektora agencji rządu federalnego USA Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - zdaniem Roberta Redfielda COVID-19 to laboratoryjny twór. WHO ocenia taką teorię jako "skrajnie mało prawdopodobną". Wedle dostępnych danych, w żadnym z laboratoriów nie było w czasie poprzedzającym grudzień 2019 r. genomów wirusów podobnych do SARS-CoV-2 bądź takich, których kombinacja mogłaby zapewnić jego powstanie.

Równie nieprawdopodobne jest to, że COVID-19 przeniósł się na człowieka z zamrożonej żywności. Według autorów raportu niejasna jest również rola targu z owocami morza w Huanan. Możliwe, że wcale nie był pierwszym ogniskiem pandemii. Jednak obecne na targu tłumy mogły przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa. Skąd więc wziął się COVID-19?

Raport WHO w sprawie COVID-19

Najpewniej swój udział w procesie transmisji COVID-19 miał zwierzęcy nosiciel pośredni. Prawdopodobnie było to dzikie zwierzę, złapane przez człowieka, a następnie hodowane na farmie. Dochodzenie nie ustaliło jednak, jakie inne stworzenie zostało zainfekowane przez nietoperza.

- Zidentyfikowanie "możliwego nosiciela pośredniego SARS-CoV-2 stoi pod znakiem zapytania" - czytamy w raporcie WHO.

Prawdopodobna, choć mniej, jest też bezpośrednia transmisja ze zwierzęcia , które może przenosić taki patogen. Raport zaleca przetestowanie większej liczby próbek krwi pobranych i przechowywanych od pierwszej fali zakażeń z grudnia 2019 r. oraz przeprowadzanie testów na gatunkach zwierząt z południowo-wschodniej Azji. Rekomenduje przy tym dalsze, pogłębione badania tego, jaki wpływ na rozprzestrzenianie wirusa mogły mieć masowe zgromadzenia.

Zobacz wideo: Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Zobacz też:

Już niebawem szczepionka Johnson & Johnson trafi do krajów UE. Firma podała dokładną datę

Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu

Marcin Prokop udał się do salonu fryzjerskiego. "Cudem znalazłem jeden, który zdecydował się mnie przyjąć pod osłoną nocy"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ola Lipecka

Źródło: CNN, The WSJ

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości