Newsy

Oszuści nie śpią. Uwaga na podejrzane telefony z ofertami tańszego abonamentu

Newsy

Aktualizacja:
Telefon
Moment RF Karl Tapales/Getty Images

Uwaga na oszustów telefonicznych. Pod pozorem oferty z lepszym abonamentem pojawiają się próby wyłudzenia danych osobistych. Na jakie numery należy zwrócić uwagę?

Oszustwo na tańszy abonament

Oszuści nie ustają w próbach osiągania korzyści majątkowych czy wyłudzenia od nas danych osobowych. Serwis dobreprogramy.pl zwrócił uwagę na nasilające się w ostatnim czasie ataki telefoniczne. Po podniesieniu słuchawki możemy usłyszeć nagrany komunikat, który informuje o tym, że kończy się nam umowa. Automat podaje również, by wcisnąć 1, jeśli chcemy otrzymać od konsultanta rzekomą korzystniejszą ofertą, lub 2, gdy nie jesteśmy zainteresowani. Ani razu nie pada informacja o tym, jaki jest to operator. Osoby, które w internecie komentowały sytuację na stronach oceniających numery telefonów, często były właścicielami jedynie ofert na kartę.

Podejrzane numery telefonów

Numery, z jakich internauci otrzymywali podejrzane oferty, to:

  • 734818156,
  • 734818190,
  • 734818186.

W przypadku przedziału telefonów od 734818150 do 734818190 pojawiły się również inne próby wyłudzenia danych. Padały propozycje przetestowania darmowych proszków do prania czy groźby od podszywających się pod firmy windykacyjne. Jeśli więc na ekranie telefonu zobaczymy podejrzany numer, najlepiej od razu odrzucić połączenie lub rozłączyć się.

Oszustwa telefoniczne

Wspomniane podejrzane telefony nie są jedynymi próbami wyłudzania danych. Kilka lat temu robiono to, podszywając się za Telekomunikację Polską, która nie istniała już od jakiegoś czasu.

Z kolei w tym roku pojawiło się oszustwo na bon turystyczny. Podczas rozmowy osoby podające się za przedstawicieli resortu prezentowali oferty na tygodniowy pobyt w kurorcie. Trzydniowy koszt miał pokrywać rzekomy voucher, z kolei za kolejne cztery dni trzeba już było zapłacić podaną kwotę.

Dowiedz się też, jak złodzieje wykradają dane z naszej karty, wykorzystując do tego smartfony.

Zobacz także:

Zaległy urlop. Do kiedy możemy go wykorzystać?

W jakim wieku zaczyna się starość? Dzisiejsi seniorzy są "młodsi" od ich rówieśników sprzed lat

Na czym polega praca stewardesy na luksusowym jachcie? "Zdarzają się goście, którzy zaskakują pomysłami"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości