Newsy

Kiedy zostaną otwarte restauracje? Wiceminister rozwoju: "Transmisja wirusa bardzo lubi zamknięte pomieszczenia"

Newsy

restauracja, dezynfekcja, pandemia, koronawirus

Restauracje z powodu pandemii koronawirusa mogą wydawać posiłki jedynie na wynos. Restrykcje dla branży gastronomicznej, podobnie jak dla hoteli, siłowni, galerii handlowych i kin, zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. Kiedy ponownie będziemy mogli zjeść coś w lokalu? Scenariusze odmrażania gospodarki przedstawiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Koronawirus w Polsce - odmrażanie gospodarki

Branża gastronomiczna nie zostanie otwarta w ciągu najbliższych tygodni - tak wynika z wypowiedzi Olgi Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. W radiowej Jedynce wyraziła przy tym nadzieję, że "w ciągu kilku tygodni będziemy już mogli mówić o odmrażaniach i etapowości". Dodała jednak, że na razie nie ma konkretnych terminów dotyczących otwierania branż.

- Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, bo proszę spojrzeć na Wielką Brytanię i ten ruch gwałtowny dotyczący całkowitego lockdownu, spowodowany oczywiście takimi skalami zachorowań jak 60 tysięcy dziennie. Nie chcemy pozwolić na to, aby taka sytuacja w Polsce miała miejsce, chcemy jak najszerzej odciążyć służbę zdrowia i zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków - tłumaczyła wiceszefowa MRPiT.

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe?

Olga Semeniuk była pytana o ścieżkę odmrażania gospodarki w momencie poprawy sytuacji epidemicznej.

- Z oczywistych względów gospodarczych z premierem Jarosławem Gowinem będziemy rekomendowali w pierwszej kolejności otwarcie centrów handlowych, natomiast protokoły bezpieczeństwa są tak przygotowane, że etapami - oczywiście regionalizując tereny, w których mamy mniejszą skalę zachorowań - możemy wprowadzać poszczególne strefy - mówiła wiceminister.

Jak powiedziała, protokoły są przygotowane w związku m.in. z ograniczeniem liczby osób przebywających w danym miejscu, czy z ograniczeniem metrażowym przebywania tych osób.

- Te protokoły są w bardzo dużej restrykcji przygotowane, są gotowe do wdrożenia dla przedsiębiorców, tak samo jak miało to miejsce w maju ubiegłego roku, później we wrześniu - przypomniała.

- Więc my jesteśmy przygotowani, rekomendować będziemy centra handlowe, sprzedaż detaliczną, z wiadomych względów barterowych, związanych z przychodami do budżetu państwa, ale również utrzymaniem przedsiębiorstw - dodała Olga Semeniuk.

Kiedy zostaną otwarte restauracje?

Z wypowiedzi wiceminister wynika, że pozostałe branże będą musiały poczekać dłużej na otwarcie.

- Często dostaję pytania, kiedy gastronomia, aquaparki, kluby rozrywki, kluby fitness, kiedy ludzie będą mogli do tego wrócić. Transmisja wirusa bardzo lubi zamknięte pomieszczenia, dużą liczbę osób i tutaj musimy się skupić na tym, że do momentu, kiedy - tak jak analogicznie w ubiegłym roku - nie pojawi się wiosna, ocieplenie, możliwość organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć, eventów na otwartej przestrzeni, kiedy tutaj będziemy mieli to pole rozszerzone, to pewnie będziemy funkcjonowali w mocnych ograniczeniach - wyjaśniała.

Wiceszefowa MRPiT podkreśliła, że nie zapadła decyzja o otwarciu gastronomii na przełomie marca i kwietnia.

- Ta data absolutnie nie padła, zarówno na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, jak i nie została podjęta przez Radę Ministrów - zapewniła. Jak wyjaśniła, powodem dalszych analiz jest m.in. koniec ferii.

- Wirus działa z opóźnieniem, mamy 10-14 dni na możliwość weryfikacji tego, jak wygląda stan epidemiczny. Po drugie - klasy 1-3 wracają do szkoły i tutaj też chcemy poświęć najbliższe dwa tygodnie na to, aby zrobić analizę tej sytuacji - powiedziała wiceminister Semeniuk.

„Albo próbujemy i walczymy o restaurację, albo znikamy”. Restauratorzy decydują się otwierać restauracje mimo zakazu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czarny rynek szczepionek przeciwko COVID-19. Ile handlarze chcą za dwie dawki preparatu?

Pogoda na weekend: uwaga na silne mrozy i intensywne opady śniegu

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości