Newsy

Niepokojące wieści z Izraela. Czy szczepionka Pfizera chroni przed wariantem Delta?

Newsy

Corinna Kern/Getty Images

Według danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia szczepionka Pfizer/BioNTech jest mniej skuteczna wobec wariantu Delta niż początkowo się wydawało. Władze Izraela przywróciły część restrykcji, które niedawno zniesiono.

Wariant Delta a skuteczność szczepionki Pfizera

Szczepionka Pfizera jest znacznie mniej skuteczna niż przy pierwotnym Sars-CoV-2 i odmianie brytyjskiej - wynika z badań opublikowanych przez władze Izraela. Według ich danych, dwie dawki Pfizera dają zaledwie 39 proc. ochrony przed zakażeniem koronawirusem i 40 proc. przed rozwinięciem objawów.

- Nadal nie jesteśmy pewni, czy spadek skuteczności związany jest z kwestią zakaźności wariantu Delta, czy z czasem, jaki upłynął od szczepienia – tłumaczył cytowany w "Wall Street Journal" Nadav Davidovitch, członek rady ekspertów doradzającej izraelskiemu rządowi w sprawach pandemii.

Natomiast władze Izraela podkreśliły, że badania mają charakter wstępny i zostały przeprowadzone na niewielkiej grupie kilkuset pacjentów . Ponadto, resort zdrowia przyznał, że na wyniki mogło wpłynąć miejsce prowadzenia pomiarów. Odbywały się one w największym ognisku wirusa.

Szczepionka Pfizer chroni przed ciężką chorobą

Przypomnijmy, że przed pojawieniem się wariantu Delta izraelskie Ministerstwo Zdrowia powtarzało, że badania populacyjne pokazały, że szczepionka Pfizera w 94 proc. zapobiega zakażeniu koronawirusem, a w 97 proc. - ciężkiej chorobie .

Z wcześniejszych informacji wynikało też, że Izrael zaszczepił większość dorosłych obywateli, którym podano przede wszystkim preparat Pfizer/BioNTech. Pozwoliło to zatem na zniesienie prawie wszystkich obostrzeń. Sytuacja zmieniła się, gdy w kraju pojawiły się pierwsze przypadki wariantu Delta. Obecnie średnia tygodniowa przekroczyła 1000 infekcji, dlatego rząd przywrócił już część restrykcji.

Zobacz wideo: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Izraelu. Skuteczność szczepionki mniejsza w przypadku mutacji Delta

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości