Gdzie w Polsce najlepiej wybrać się na grzyby? W tych miejscach jest prawdziwy wysyp

Gdzie w Polsce najlepiej wybrać się na grzyby?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polka stworzyła meble z grzybów
Polka stworzyła meble z grzybów
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Czas na grzybobranie powoli się zaczyna. Mimo że grzyby można spotkać w lesie już w maju, to największy szczyt sezonu przypada na późne lato i początek jesieni. Zobacz, gdzie w Polsce najlepiej wybrać się na coroczne szukanie maślaków, prawdziwków, podgrzybków i kurek.

Gdzie pojechać na grzyby?

Koniec lata to długo wyczekiwany czas dla miłośników grzybobrania. Już teraz w polskich lasach nie brakuje miejsc na szukanie tego leśnego skarbu.

Wśród grzybiarzy dużą popularnością cieszą się góry. W województwie podkarpackim najwięcej darów lasu można znaleźć w Bieszczadach, w okolicy Głogowa Małopolskiego, Baligrodzie oraz na terenach Leśnictwa Arłamów. Również Beskidy zaczynają przeżywać szczególne oblężenie, które obfituje w rydze i prawdziwki.

Województwo podlaskie, a szczególnie Puszcza Knyszyńska także zaspokoi wielu grzybiarzy. Ten kompleks leśny szczególnie we wrześniu ściąga najbardziej zagorzałych zbieraczy z całej Polski. W województwie podlaskim sporo grzybów można znaleźć także w okolicach Hajnówki, Siemiatycz i Łomży.

Maślaków, podgrzybków, kozaków i innych grzybów nie brakuje także w Puszczy Noteckiej, na uwagę zasługuje szczególnie zachodnia część tego kompleksu leśnego. Nieopodal w województwie wielkopolskim pasjonaci grzybobrania mogą wybrać się także do pobliskich lasów, szczególnie w okolicach miejscowości Dębogóra, Dzierżążno, Smolarnia oraz Kaczory.

Do czołowych wyborów polskich grzybiarzy należą także: Bory Tucholskie, gdzie królują podgrzybki, kanie maślaki i gąski - Puszcza Bukowa, szczególnie uwielbiana przez mieszkańców północno-zachodniej Polski oraz Bory Dolnośląskie, które jednogłośnie stanowią największą atrakcją dla miłośników podgrzybków.

Dekalog grzybiarza

Główny Inspektor Sanitarny co roku przypomina, że wybierając się na grzyby, należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim nie wolno zbierać grzybów, których się nie zna, grzybobranie na obszarach chronionych także jest zakazane. Leśnicy przypominają również, żeby wstrzymać się od zrywania starych owocników grzybów, które mają ogromne znaczenie dla całego ekosystemu.

- Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjaliści bezpłatnie ocenią czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące. - zaapelował Główny Inspektorat Sanitarny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie