Newsy

Czy znieczulenie do porodu może spowodować u dziecka autyzm? Są nowe badania w tej sprawie

Newsy

staticnak1983/Getty Images

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie a autyzm u dziecka - czy jest między nimi jakaś zależność? Takie pytanie zadaje sobie wiele matek. Odpowiedź w tej kwestii opublikowali właśnie amerykańscy i kanadyjscy naukowcy.

Znieczulenie zewnątrzoponowe podwyższa ryzyko autyzmu?

Znieczulenie zewnątrz oponowe to znieczulenie najczęściej stosowane podczas porodu naturalnego. W Stanach Zjednoczonych decyduje się na nie 3/4 kobiet. W październiku 2020 roku opublikowano wyniki badań naukowców z Kalifornii, którzy przekonywali, że epidural - preparat medyczny używany do znieczulenia zewnątrzoponowego - podwyższa ryzyko rozwoju autyzmu u dzieci.

Badanie zostało skrytykowane przez wiele towarzystw medycznych. Koledzy po fachu zarzucili autorom raportu brak uwzględnienia wielu czynników ryzyka rozwoju autyzm, w tym genetycznych, medycznych i społeczno-ekonomicznych.

Polemiki podjęli się uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Manitoby w Kanadzie. Wyniki ich badań opublikowano w JAMA Pediatrics.

Znieczulenie do porodu a autyzm - nowe badanie

Zespół uczony z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda i kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoby prześledził losy ponad 120 tys. dzieci, urodzonych w latach 2005-2016. Prawie 40 proc. kobiet z grupy badawczej korzystało ze znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. Czy przełożyło się to na zdrowie ich dzieci? Właśnie ukazało się rozstrzygające stanowisko w tej kwestii.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe powoduje autyzm

Spośród 123,175 dzieci biorących udział w badaniu 38,2 proc. przyszło na świat naturalnie, a ich matki korzystały ze znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie. W tej grupie zaburzenia ze spektrum autyzmu rozpoznano później u 2,1 proc. dzieci. W grupie porównawczej - dzieci matek, które nie skorzystały ze znieczulenia - było to 1,7 proc.

Gdy dodano pozostałe czynniki ryzyka rozwoju autyzmu, takie jak czynniki społeczno-ekonomiczne, wywiad chorobowy matek przed ciążą, stosowanie leków na receptę w trakcie ciąży, medyczne powikłania porodu, a także czynniki genetyczne, zidentyfikowane na podstawie obserwacji rodzeństwa, urodzonego bez znieczulenia, różnica jeszcze się zmniejszyła.

- Nie znaleźliśmy żadnego związku pomiędzy znieczuleniem zewnątrzoponowym a większym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu - zawyrokował starszy autor badania, lekarz medycyny Alexander Butwick, profesor anestezjologii, medycyny okołooperacyjnej i medycyny bólu na Uniwersytecie Stanforda.

Jak dodał, badanie powinno pomóc przekonać lekarzy i kobiety w ciąży do tego, że stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego jest bezpieczne.

Rodzić bez bólu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Mleko zaszczepionych matek chroni noworodki przed COVID-19? Opublikowano badania

Kamil Mokrzycki po śmierci siostrzenicy wybuduje hospicjum dla dzieci. "Pożegnanie z Kają dało mi

Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości