Nasze akcje

Odzyskała wzrok po 40 latach! Kasia i jej córka Zuza cierpią na aniridię - czyli brak tęczówki oka

Nasze akcje

Aktualizacja:

Aniridia to choroba oczu polegająca na braku tęczówki. Światło, które wpada do oka oślepia, powoduje brak ostrości widzenia i nie pozwala na funkcjonowanie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Richert i Zuzannę Richert - matkę i córkę, które zmagają się z aniridią.

  • Aniridia - choroba oczu. Na czym polega?
  • Katarzyna i Zuzanna Richert. Matka i córka chore na aniridię.
  • Zuzanna Richert czeka na operację. Zuza jest na razie za młoda na operację. Problemem są też pieniądze >>> TUTAJ <<< możesz pomóc Zuzi Richert!

Więcej: 

Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Aniridia - choroba oczu. Na czym polega?

Aniridia – zaburzenie rozwojowe polegające na braku tęczówki oka. Światło, które wpada do oka oślepia, powoduje brak ostrości widzenia i nie pozwala na funkcjonowanie. Aniridia to choroba genetyczna, która dotyka ludzi w chwili narodzin.

Osoby z aniridią mogą mieć w przyszłośći jaskrę. Około 10 % chorych ma zmiany tylnego odcinka – niedorozwój dołka, hipoplazja t.n.II, szczelina. Co więcej, zaćma dotyka od 50 do 85 procent osób z aniridią. Niestety to wszystko może doprowadzić do utraty wzroku.

Osoby z aniridią mogą wszczepić sobie sztuczną tęczówkę. 

Katarzyna i Zuzanna Richert. Matka i córka chore na aniridię

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Richert i Zuzannę Richert - matkę i córkę, które zmagają się z aniridią.

O swojej chorobie dowiedziałam się, kiedy byłam mała. Moje oczy nie były stabilne, mrużyłam je - powiedziała Katarzyna Richert. - Nie widziałam cen w sklepie, numeru autobusu.

Potem pojawiła się zaćma, krótkowzroczność. Istniało ryzyko, że Katarzyna przestanie widzieć. Żaden specjalista nie chciał jej pomóc.

W końcu doktor Adam Cywiński pomógł pani Katarzynie!Usunięcie zaćmy, a następnie wprowadzenie nowej tęczówki. Wzrok 44-latki znacznie się poprawił:

Więcej widzę z daleka, widzę żywe kolory, rozpoznaję ludzi - mówi teraz pani Katarzyna. - Mogę poruszać się jak każda inna osoba, lepiej sobie radzę z obowiązkami domowymi, lepiej po prostu widzę!

Zuzanna Richert czeka na operację

To nie koniec problemów - na tę samą chorobę zachorowała Zuza Richert - córka pani Katarzyny.

Marzę o takiej operacji jak moja mama, chcę widzieć! - mówi Zuza Richert.

Na razie Zuzia jest za młoda, problemem jest też koszt operacji. >>> TUTAJ <<< możesz pomóc Zuzi Richert!

Zobacz też: 

Czy homoseksualizm można wyleczyć?

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości