Przyczyny cieni pod oczami są różne. Szczególnie narażona na ich powstawanie są osoby mające cienką skórę pod oczami, przez którą prześwitują mięśnie okrężne oka. Cienie pod oczami to także efekt niedoboru tłuszczu w okolicach oczu i przebarwienia powiek zdarzające się głównie u osób z ciemniejszą karnacją. Defekt ten pojawia się również przy zmęczeniu, nieodpowiedniej diecie, niedoborach żelaza oraz odwodnieniu. Cienie pod oczami wywołują je również choroby – owsica, choroby nerek i tarczycy. Na powstawanie cieni wpływa również palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.
Wiele osób zastanawia się, jak usunąć cienie pod oczami – zależy im głównie na skorygowaniu mankamentu wyglądu. Tymczasem warto zastanowić się, czego mogą być wynikiem – pojawienie się cieni pod oczami powinno skłonić nas do wypoczynku, zmiany diety, porzucenia nawyków, czy zrobienia dokładnych badań.
Zobacz także:
Jak zlikwidować sińce pod oczami? Medycyna estetyczna czy domowa pielęgnacja?
Jak leczyć opadającą powiekę? Jakie są jej przyczyny?
Sposoby na cienie pod oczami - zabiegi medycyny estetycznej
W przypadku niedoboru tłuszczu, należy go uzupełnić. Służą do tego przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na wstępnym znieczuleniu tłuszczu w miejscach, gdzie go nie chcemy, pobraniu tkanki w miejscowym znieczuleniu, separacji najsilniejszych komórek oraz wstrzyknięciu w dolne powieki. Wszystko to trwa około 1,5 godziny. Do usunięcia cieni pod oczami można też użyć kwasu hialuronowego, ale jest to przezroczysty żel i w nadmiarze może powodować efekt Tyndalla, czyli wystąpienia szarego koloru skóry.
Do leczenia przebarwień skóry stosujemy zazwyczaj lasery. Chociaż w przypadku powiek to zawsze bardziej skomplikowany zabieg, niż przy przebarwieniach na czole, czy policzkach. Najczęściej stosujemy laser tulowy frakcyjny, czyli laser, który jednocześnie usuwa przebarwienia i wzmacnia skórę przez stymulację produkcji kolagenu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest laser pikosekundowy, ponieważ jest zdecydowanie bardziej bezpieczny (nie wywołuje przebarwień pozabiegowych), a i czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy.
Sposoby na cienie pod oczami – makijaż i pielęgnacja
Doskonałym sposobem, aby zakryć cienie pod oczami jest makijaż. Pozbyć się niechcianego mankamentu można w szybki i łatwy sposób – rozwiązaniem jest korektor na cienie pod oczami. Należy jednak pamiętać, że podstawą działania tej metody jest odpowiedni dobór koloru kosmetyku. Zbyt ciemne lub jasne korektory tylko podkreślą problem lub zostawiają nieestetyczne plamy pod oczami. Najpopularniejsze korektory mają kolory o różnych, ciepłych i zimnych, jaśniejszych i ciemniejszych odcieniach beżu. Do maskowania „worków pod oczami” o bardziej różowym, czerwonym i sinawym zabarwieniu, doskonale nada się zielony korektor. Pomoże zamaskować również fioletowe cienie pod oczami. Przy ciemno-sinych cieniach doskonale sprawdzi się żółty korektor.
Jak zakryć cienie pod oczami? Po nałożeniu fluidu na twarz, pod oczami zostawiamy kilka „kropek” korektora, po czym dokładnie wklepujemy je na obszar pod okiem – możemy zrobić to za pomocą gąbeczki, pędzla lub palców. Używając popularnych gąbeczek à la Beauty Blender, pamiętajmy, aby przed aplikacją je zmoczyć i dobrze wycisnąć – odpowiednio dokładna aplikacja to cały sekret tego, jak zamaskować cienie pod oczami. Korektor można rozprowadzić również na górną powiekę – dzięki temu rozjaśnimy jej koloryt a sam korektor posłuży jako baza pod cienie.
Następny, kosmetyczny sposób na pozbycie się cieni pod oczami to odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy pamiętać, że skóra w tym miejscu jest delikatna, cienka i pozbawiona warstwy lipidowej. W codziennej pielęgnacji należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu i demakijażu tych okolic. Jeśli płyny micelarne i inne substancje do demakijażu oczu działają drażniąco, do zmycia makijażu można używać oliwki dla dzieci lub nawet oliwy z oliwek – wystarczy zwilżyć okolice oczu a następnie dwie krople olejku rozmasować na palcach, a później w okolicach oczu. Całość zbieramy za pomocą zwilżonych letnią wodą płatków kosmetycznych – zabieg nie dość że oczyszcza, to jeszcze nawilża te okolice. Po wszystkim oczywiście należy umyć twarz. Dobrze jest również stosować kremy pod oczy, które działają mniej inwazyjnie od tych zwykłych – są delikatniejsze dla cienkiej skóry w tych miejscach. Warto sięgnąć również po dermokosmetyki dostępne w aptekach. Znajdziemy tam liczne preparaty na cienie pod oczami z różnych półek cenowych – mają one formę kremów, żeli i lekkich maści. Dobrze działają również hydrożelowe płatki na cienie pod oczami – dostępne w drogeriach i aptekach.
Jak rozjaśnić cienie pod oczami? Domowe metody
Istnieje kilka, dość skutecznych domowych metod na usunięcie cieni pod oczami. Rozjaśniająco działa kofeina, szczególnie zawarta w kawie lub herbacie. Można zrobić domową maseczkę na cienie pod oczami , składającą się z fusów zaparzonej wcześniej kawy i odrobiny oliwy w oliwek. Do pozostawionych w szklance fusów po kawie (niesłodzonej!) dodajemy łyżkę oliwy. Wszystko mieszamy i nakładamy na ok. 10 minut pod oczy. Kawa na cienie pod oczami działa delikatnie oczyszczająco i łagodząco. Oliwa z oliwek dodatkowo nawilża te strefy. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą. Doskonałym sposobem są również okłady z herbaty – torebkę (nie gorącą!) po zaparzonej herbacie kładziemy na oczy i tak odpoczywamy ok. 15–30 minut. Herbata obkurcza naczynia krwionośne, rozjaśnia cienie i niweluje opuchliznę. Znanym wszystkim i popularnym sposobem jest również ogórek na cienie pod oczami – działa podobnie do herbaty. Na „podkówki” pod oczami można również przykładać plasterki jabłka.
Odpoczynek i dieta – doskonałe serum na cienie pod oczami
Cienie pod oczami są często efektem przemęczenia, nieodpowiedniej diety lub odwodnienia. Jednym z podstawowych sposobów na cienie pod oczami jest 8 godzin snu każdej nocy. Należy postarać się kłaść zawsze o tej samej porze i wstawać wtedy, kiedy będzie się wyspanym (często jest to trudne do zrobienia przez obowiązki). Kluczem jest również lekka dieta bogata w żelazo, owoce i warzywa. Każdego dnia należy postarać się wypijać 2 l wody. Sposób na złagodzenie cieni pod oczami to również przemycie rano twarzy zimną wodą, która obkurczy naczynia krwionośne (i przy okazji pozwoli się wybudzić).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN