Gwiazdy

Natalia Przybysz nagrywa płytę z nieznanymi piosenkami Kory. "Czułam obecność czegoś lub kogoś"

Gwiazdy

Kora zmarła 28 lipca 2018 roku. Przez 32 lata była wokalistką zespołu Maanam, z którym nagrała wielkie, znane publiczności w całej Polsce przeboje. Okazuje się, że artystka pozostawiła po sobie teksty utworów, których nie zdążyła zaśpiewać. Teraz zrobi to Natalia Przybysz, która o swoim nowym projekcie opowiedziała Kamili Glińskiej z dziendobry.tvn.pl.

Natalia Przybysz nagrywa płytę z piosenkami Kory

Podczas Top of the Top Sopot Festival 2021 Natalia Przybysz wykonała piosenkę "Krakowski spleen" z repertuaru zespołu Maanam. Podczas rozmowy z Kamilą Glińską z dziendobry.tvn.pl zdradziła, że utwory Kory towarzyszą jej już od jakiegoś czasu, bo artystka jest w trakcie przygotowywania nowej płyty, na której znajdą się teksty, których Kora nie zdążyła zaśpiewać, a które zostały opublikowane w książce "Miłość zaczyna się od miłości".

- Miałam taką misję, żeby zaśpiewać te, które nie miały jeszcze melodii - powiedziała Natalia Przybysz i wyjawiła, że pierwszy singiel z płyty "Zaczynam się od miłości" będzie nosił tytuł "Są w moim życiu takie chwile".

Natalia Przybysz nie ma wątpliwości, że warto sięgać po twórczość innych artystów. - Od płyty "Prąd" starałam się zawierać cover jakiejś specjalnej, czuwającej z kosmosu duszy, doskonałości polskiej estrady. Była wcześniej Mira Kubasińska, był Czesław Niemen czy Kalina Jędrusik w przepięknej piosence "SOS". Teraz zdecydowałam się na Korę i wybrałam się z tą wersją do Kamila Sipowicza, licząc na akcept i wtedy pojawiła się propozycja zrobienia czegoś więcej z tekstami Kory. (...) W procesie wymyślania tych piosenek, tych melodii, decydowania się na zdania, które będą na tej płycie, bardzo mocno czułam obecność czegoś lub kogoś - stwierdziła Przybysz.

Natalia Przybysz - kariera

Poznaliśmy ją w 2001 roku, kiedy to wraz z siostrą Pauliną zadebiutowały współtworząc Sistars. Zespół okazał się fenomenem, kreującym nową jakość na polskim rynku, zdobywającym nagrody, przychylne recenzje dziennikarzy i szczyty list przebojów. Po zakończeniu działalności Sistars, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy "Kozmic Blues". Ten w założeniu jednorazowy występ na Festiwalu Woodstock został tak ciepło przyjęty, że Natalia postanowiła przekuć go w całą trasę, a ta okazała się ogromnym sukcesem. Naturalną więc konsekwencją było pójście o krok dalej i nagranie albumu "Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin", którym Natalia Przybysz składa hołd jednej z największych legend muzyki.

Praca nad tym projektem pchnęła Natalię w kierunku brzmień blues, soul, jazz i funk, zakorzenionych w amerykańskiej tradycji ciepłych, motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Pod wpływem tych inspiracji w 2014 roku powstał "Prąd". To z tego albumu pochodzą takie utwory jak: "Miód" czy "Nazywam się niebo". Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka "Miód" Fryderykiem jako Singiel Roku. Od tego czasu każdy kolejny album Natalii nagradzany jest kolejnym Fryderykiem.

Natalia Przybysz wystąpi na Top of the Top Sopot Festival 2021, który odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia 2021 r. Bilety na Festiwal są jeszcze dostępne, można je zakupić TUTAJ , TUTAJ i TUTAJ .

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości