Gwiazdy

Gwiazdy zachęcają do podpisania petycji TVN. "Nie ma wolności bez wolnych mediów"

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Marcin Prokop i Dorota Wellman o Lex TVN

LEX TVN to atak na wolne media, który ma pozbawić widzów możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN. Ustawę w tej sprawie sejm przyjął 17 grudnia, teraz czeka ona na decyzję prezydenta. Aby wesprzeć i obronić naszą stację, prosimy o podpisanie petycji. Apeluje o to także wiele polskich gwiazd.

LEX TVN - atak na wolne media

Wszystko zaczęło się w sierpniu tego roku, kiedy Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Miała ona na celu uściślenie przepisów mówiących o tym, że właścicielem telewizji czy radia działającego na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49%. We wrześniu Senat w całości tę nowelizację odrzucił.

Niespodziewanie w piątek 17 grudnia sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wznowiła obrady na temat tej ustawy. Posłowie dostali informację o jej pracach niecałe pół godziny przed startem. Pominięto regulaminowy termin trzech dni przed posiedzeniem. Sejm przegłosował LEX TVN odrzucając wrześniową uchwałę Senatu. Nowelizacja została przyjęta i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Ma on 21 dni na podjęcie decyzji. Może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

W związku z tym wiele osób apeluje teraz do Prezydenta RP o zawetowanie kontrowersyjnej ustawy. Zachęcają do obrony stacji i podpisania petycji. Postulaty w sieci zamieścili już m.in. Magda Gessler, Kuba Wojewódzki, Piotr Stramowski, Joanna Jabłczyńska, Karolina Gorczyca, Ania Starmach, Filip Chajzer, Olivier Janiak, Dorota Gardias, Agata Młynarska, Mateusz Gessler, Anna Nowak Ibisz i Karol Maciesz.

Marcin Prokop i Dorota Wellman o LEX TVN

Dorota Wellman i Marcin Prokop od ponad 14 lat tworzą jedną z najpopularniejszych par prowadzących Dzień Dobry TVN. Cieszą się wielką sympatią widzów i ogromnym szacunkiem. Władze chcą obecnie pozbawić możliwości oglądania ich na ekranie. Co sądzą o Lex TVN?

- Nie ma wolności bez wolnych mediów, a wolne media to takie, które mogą działać niezależnie od tego, co by chcieli usłyszeć, przeczytać albo obejrzeć politycy. W związku z tym, jeśli państwo chcą, aby takie wolne media w Polsce nadal istniały, to przyłączcie się do naszego apelu. Tu nie chodzi tylko o naszą stację. Tu chodzi w ogóle o obraz tego, jak media w Polsce będą działać w przyszłości - powiedział nam Marcin Prokop.

- To jest jedna z części walki o wolność w ogóle. Bardzo prosimy, by Państwo podpisali apel w sprawie LEX TVN. Można go znaleźć na apel.tvn.pl. Czekamy na Wasze podpisy. Każdy podpis jest dla nas bardzo ważny - dodała Dorota Wellman.

Lex TVN

Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Basia Kurdej-Szatan o petycji w sprawie TVN

O petycji do Prezydenta RP odnośnie zawetowania ustawy LEX TVN wypowiedziała się również Barbara Kurdej-Szatan, która odwiedziła nasze studio. Aktorka ma nadzieję, że Andrzejowi Dudzie zależy na wolności mediów w Polsce i nie przychyli się on do decyzji sejmu.

- Kochani, walczmy, nie dajmy się. Podpisujmy apel za TVN na apel.tvn.pl. Trzymam kciuki! - mówiła Basia Kurdej Szatan.

Basia Kurdej-Szatan o petycji TVN
Basia Kurdej-Szatan o petycji TVN Aktorka zachęca do podpisania petycji dotyczącej ustawy LEX TVN. Źródło: Dzień Dobry TVN

Damian Michałowski o wolności mediów

Prowadzący Dzień Dobry TVN, Damian Michałowski, także nagrał dla nas specjalny filmik, w którym mówi o tym, co sądzi o wolności mediów. Dziękuje w nim za wsparcie, jakie okazują widzowie telewizji TVN. Zapowiada też, że będzie walczył o możliwość wyboru.

- To wsparcie jest szalenie istotne, bo my to wszystko robimy dla Was - czy to w studiu skoków narciarskich, czy w studiu Dzień Dobry TVN. Na wszystkich naszych kanałach naszej całej grupy to wszystko dla Państwa. Bez Was absolutnie nie ma to żadnego sensu. I o co w tym całym zamieszaniu chodzi? Chodzi o to, żebyśmy my, widzowie, mogli sami decydować za pomocą pilota, jaki kanał chcemy oglądać, a nie, żeby ktoś to robił za nas. I o to będziemy walczyć - zdradził Damian Michałowski.

Damian Michałowski o lex TVN
Damian Michałowski o lex TVN Źródło: Dzień Dobry TVN

Martyna Wojciechowska o wolnym wyborze

Ulubienica widzów i podróżniczka Martyna Wojciechowska zaapelowała do swoich obserwatorów. Zarówno na Facebooku, jak i Instagramie zamieściła wpis, w którym wyjaśniła, że najważniejsza jest dla niej różnorodność oraz wolny wybór.

- Ustawa LEX TVN została przegłosowana i uchwalona, co w praktyce oznacza brak możliwości oglądania wszystkich programów TVN. Powtórzę to, co pisałam wcześniej: nie wszystkie stacje muszą nadawać wspólnym głosem, nie wszystkie muszą prezentować ten sam pogląd na wszystko, co nas otacza. Dla mnie RÓŻNORODNOŚĆ jest podstawą budowania niezależnej opinii o świecie. To widz powinien zdecydować, co chce oglądać. MIEĆ WYBÓR. Jeśli macie takie samo zdanie w tej kwestii i chcielibyście wyrazić swoje wsparcie, proszę o podpisanie apelu apel.tvn.pl - napisała Martyna Wojciechowska w mediach społecznościowych.

Bartek Jędrzejak o różnorodności

Popularny prezenter pogody, który w tym roku zdobył Telekamerę od widzów za swoją pracę, również wyraził własne zdanie. Porównał obecną sytuację do świata kulinarnego. Poprosił internautów, by wyobrazili sobie, że na świecie są dostępne wyłącznie takie bary i restauracje, w których serwowane są jedynie kotlety schabowe oraz pierogi, a niedostępne są falafele, hummus czy kuchnia włoska, meksykańska, bądź hiszpańska.

- Trochę tak jest z wolnymi mediami. Jak jest kolorowo, jak jest różnie, jak jest inaczej, to jest dobrze, bo jest demokracja. I właściwie w mediach też powinna być demokracja - stwierdził Bartek Jędrzejak.

Bartek Jędrzejak o różnorodności
Bartek Jędrzejak o różnorodności Dziennikarz wypowiedział się ws. LEX TVN. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie stacji

Gosia Ohme i Filip Chajzer podziękowali wszystkim ty, którzy zechcieli stanąć w obronie wolnych mediów i podpisać petycję do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w sprawie Lex TVN.

- Chcielibyśmy Państwu podziękować za każdy z ponad 2 mln podpisów pod petycją, którą zorganizowaliśmy, coś wspaniałego - powiedział Filip Chajzer.

- Prosimy o dalsze podpisy, bo im więcej nas tym większa siła w nas - dodał Gosia Ohme.

Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie
Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie Ohme i Chajzer podziękowali za podpisy pod petycją w sprawie Lex TVN

Katarzyna Ankudowicz wspiera walkę o wolne media

Katarzyna Ankudowicz postanowiła wesprzeć walkę o wolne media. Aktorka zamieściła w swoich mediach społecznościowych film, do którego dodała także link do petycji do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w sprawie Lex TVN.

- Wszyscy mamy wybór. Jak to było w liceum? Kochanowski chyba czy coś. Polacy nie gęsi swój rozum mają i na pewno z wyborem stacji sobie poradzą. Nie musimy wyłączać stacji - powiedziała aktorka.

Katarzyna Ankudowicz o Lex TVN
Katarzyna Ankudowicz o Lex TVN Katarzyna Ankudowicz wspiera walkę o wolne media

Apel TVN

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości