Materiał promocyjny

Jesteś świadkiem molestowania? Zastosuj metodę 5D. Mateusz Banasiuk: "To fantastyczne narzędzie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym jest molestowanie w przestrzeni publicznej?
Czym jest molestowanie w przestrzeni publicznej?
Uwaga! TVN: Zarzuty dla duchownego
Uwaga! TVN: Zarzuty dla duchownego
Uwaga! TVN: Syn dyrektorki przedszkola molestował dzieci?
Uwaga! TVN: Syn dyrektorki przedszkola molestował dzieci?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
W Polsce 84 proc. kobiet doświadczyło przemocy seksualnej w przestrzeni publicznej. Niestety tylko w 41 proc. przypadków ktoś okazał im wsparcie. Osoby będące świadkami molestowania nie wiedzą bowiem, jak reagować w takich sytuacjach. Z tego względu powstała akcja "Stand up - sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych". Więcej o darmowych szkoleniach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Urszula Nowakowska - prezeska Centrum Praw Kobiet oraz Mateusz Banasiuk – aktor, ambasador akcji StandUp.

Stand up – sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych

Molestowanie seksualne to nie tylko napaść fizyczna. To także wszelkiego rodzaju zaczepki, cmokanie, oblizywanie się na widok kobiety, ocieranie się o nią, wykonywanie gestów na tle seksualnym, słowne żarty, składanie propozycji seksualnych, czy udostępnianie wulgarnych i pornograficznych treści. Niestety agresja ta wciąż akceptowana jest wśród społeczeństwa.

Aż 84% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. Tylko 31% osób molestowanych twierdzi, że ktoś im pomógł. 79% pań stwierdziło, że reakcja otoczenia mogła pomóc. Ofiary nie mają odwagi protestować, a świadkowie wydarzeń, nie wiedzą, co robić.

Jako Centrum Praw Kobiet szkolimy już kobiety, ale też mężczyzn, którzy mogą być narażeni na takie zachowanie, jak się zachować. To ważne, żebyśmy mieli odwagę. Bardzo często towarzyszy nam wstyd. Trzeba mieć odwagę i aktywność
- powiedziała Urszula Nowakowska.

7 września ruszyła kampania "STAND UP – sprzeciw się molestowaniu w przestrzeni publicznej" we współpracy z L’Oreal Paris i organizacją Right To Be. Darmowe szkolenia z metodologii 5D, to szansa, by nauczyć się, jak reagować w przypadku molestowania.

Jak działa metoda 5D?

Pokonaj swoje obawy i poczucie bezradności, wiedząc, jak rozpoznać molestowanie w miejscach publicznych, a następnie jak mu się przeciwstawić, korzystając z metodologii 5D – zestawu sprawdzonych działań, dzięki którym możemy położyć kres molestowaniu. Jeśli więc jesteś świadkiem niewłaściwych zachować, to:

  • dekoncentruj sprawcę – przerwij incydent przez odwrócenie uwagi. Może to być upuszczenie kluczy, zapytanie o drogę, cokolwiek co wybije z rytmu sprawcę molestowania;
    • dołącz innych – np. kierowcę autobusu, menedżera restauracji czy dyrektora szkoły. A w razie konieczności dzwoń na 112;
      • dokumentuj czyli nagrywaj incydent. Może być dowodem rzeczowym, ale nie wolno go rozpowszechniać bez zgody ofiary;
        • dojdź do głosu. Oznacza to reakcję bezpośrednią: zwrócenie się do sprawcy molestowania, że nie akceptujemy jego zachowania. Może to jednak doprowadzić do zwrócenia się agresji przeciwko nam. Lepiej sprawdza się wyraźna, ale krótka reakcja bez wdawania się w kłótnię;
          • daj wsparcie ofierze molestowania, jeśli nie w momencie zajścia, to po fakcie.

            Jak odróżnić molestowanie od filitu?

            W relacjach damsko-męskich często zastanawiamy się, gdzie jest granica flirtu, gdzie molestowania. Te dwie rzeczy należy oddzielić od siebie grubą kreską. Flirtujemy z kimś z własnej, nieprzymuszonej woli. Molestowanie zaś to niepożądane zachowanie i wymierzone w kogoś. Jeśli flirt nabiera uporczywego charakteru, przeradza się w molestowanie.

            - Flirt jest bardzo fajną formą komunikacji i nawiązywania więzi. Pamiętajmy, że to musi być po obu stronach. Jeżeli jest przyzwolenie na jakikolwiek kontakt, to możemy się w to bawić. Jeżeli to jest uporczywe, męczące, jedna z osób czuje się skrępowana, to wtedy nie mówimy o flircie tylko o molestowaniu – powiedział aktor Mateusz Banasiuk.

            A następnie dodał. - Ta cała akcja jest po to, żebyśmy wszyscy byli bardziej świadomi i czuli się bezpieczniej. Temat ten jest bardzo delikatny. Bardzo pomaga szkolenie. Metoda 5D to jest fantastyczne narzędzie.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

            Materiał promocyjny
            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana