Zdrowie

Ten wstydliwy problem dotyczy wielu kobiet. Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczuDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym borykają się głównie kobiety. Z kłopotliwą dolegliwością można uporać się na wiele sposobów. Doskonałe rezultaty w jej leczeniu pozwala osiągnąć zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym ginekolog-położnik, dr n. med. Norbert Karasiński.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - jak się objawia?

Pacjenci cierpiący na wysiłkowe nietrzymanie moczu zmagają się z problemami natury higienicznej i silnym poczuciem dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Do mimowolnego opróżnienia pęcherza moczowego zwykle dochodzi podczas wysiłku fizycznego, ale także na skutek kaszlu, kichania bądź śmiechu. Wstydliwa przypadłość dotyczy obu płci, jednak o wiele częściej narzekają na nią panie.

- Problem głównie dotyczy kobiet, które są w trochę bardziej zaawansowanym wieku. Nasila się również u kobiet, które są po porodach naturalnych - zauważył dr n. med. Norbert Karasiński, jednocześnie zwracając uwagę na znaczenie kolejnych stadiów dolegliwości.

- Rozróżniamy trzy stopnie nietrzymania moczu. Lekki, kiedy pacjentka ma dolegliwości na przykład tylko przy kichnięciu, śmiechu czy wchodzeniu po schodach. Ten drugi już przy bieganiu, a trzeci stopień bardzo nieprzyjemny, kiedy praktycznie nie ma żadnej kontroli nad tą funkcją - wyjaśnił specjalista.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - leczenie

Istnieje kilka metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Pacjentom z lekkim stopniem dolegliwości zaleca się ćwiczenia w gabinetach fizjoterapeutycznych i jogę. Wysoką skuteczność wykazują też zabiegi operacyjne, w tym laparoskopia i założenie taśmy podcewkowej, jak również iniekcja kwasu hialuronowego. Coraz więcej osób decyduje się także na ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym.

- Osocze jest w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu nowym aspektem, który z mojego punktu widzenia ma bardzo dużą przyszłość i daje bardzo dobre efekty - ocenił dr n. med. Norbert Karasiński, szczegółowo opisując kolejne etapy zabiegu.

- Z osocza bogatopłytkowego tworzy się dwie frakcje. Jedną frakcję żelową, która powstaje w specjalnym inkubatorze poprzez proces denaturacji białka (...). Używamy jej do wyścielenia łoża cewki moczowej. Formy płynnej używamy do wstrzyknięcia w obręb zwieracza mięśnia cewki moczowej (...). Po sześciu tygodniach spotykamy się z pacjentką, rozmawiamy o tym, jakie są zmiany, odczucia - wyjaśnił doświadczony ginekolog-położnik. Zapewnił też, że cała procedura, obejmująca wywiad lekarski i wykonanie zabiegu, zajmuje około 2,5 godziny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości